Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Czyszczenie wentylacji mechanicznej – jak to zrobić i dlaczego warto o to zadbać?

Wentylacja mechaniczna ma za zadanie dbać o wymianę powietrza w budynku, niezależnie od warunków atmosferycznych panujących za oknem. Jednak gdy osadzą się w niej zabrudzenia, a także bakterie czy grzyby, spada wydajność urządzenia, a co za tym idzie – jakość powietrza, którym oddychasz. Aby do tego nie dopuścić, podpowiadamy, jak przeprowadzić czyszczenie wentylacji.

Centrala wentylacyjna recoVAIR

Z tekstu dowiesz się:

  • co przepisy mówią na temat czyszczenia wentylacji,
  • jak rozpoznać, kiedy należy przeprowadzić czyszczenie wentylacji,
  • kto zajmuje się czyszczeniem wentylacji mechanicznej,
  • na czym polega czyszczenie systemu wentylacyjnego.

Choć wentylacja mechaniczna zazwyczaj jest montowana w biurach i budynkach publicznych, coraz częściej można spotkać takie rozwiązania także w domach jednorodzinnych. Jeśli masz w domu wentylację mechaniczną lub wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, dowiedz się, czy możesz ją samodzielnie wyczyścić i na czym polega ten proces.

Czyszczenie wentylacji – przepisy

Tylko wentylacja mechaniczna, która jest w dobrym stanie, pozwala na skuteczną wymianę powietrza w budynku. Dlatego niezbędne są okresowe czyszczenie systemu oraz jego dezynfekcja. Obowiązek przeprowadzania czyszczenia wynika także z przepisów polskiego prawa. Zgodnie z artykułem 62.1 instalacje gazowe i przewody kominowe (w tym wentylacyjne) muszą być kontrolowane co najmniej raz do roku.

Warto także pamiętać o warunkach technicznych użytkowania budynków mieszkalnych, zgodnie z którymi urządzenia techniczne i instalacje nie mogą pogarszać właściwości użytkowych czynnika dostarczanego za pomocą tych urządzeń i instalacji (artykuł 13.1). Upraszczając – jakość powietrza transportowanego przez wentylację do budynku nie może być gorsza niż powietrze trafiające do systemu.

W warunkach technicznych wskazano również, że instalacje i urządzenia wentylacyjne muszą być w pełni drożne i szczelne, a także utrzymywane w stanie technicznym, który zapewnia ich sprawność i niezawodność działania. Zabrudzenia osadzające się w kanałach, na kratkach i wentylatorach przyczyniają się natomiast do obniżenia tej sprawności.

Czyszczenie nawiewu i wentylacji – jak rozpoznać, kiedy jest potrzebne?

Czyste powietrze w domu to podstawa zdrowego i bezpiecznego funkcjonowania. Choć czasem możesz nie zdawać sobie sprawy, jak bardzo jakość powietrza wpływa na Twoje codzienne samopoczucie, w rzeczywistości odgrywa ono bardzo ważną rolę.

Czy wiesz, że o tym, że wentylacja mechaniczna nie spełnia swojego zadania, możesz się dowiedzieć z obserwacji swojego samopoczucia i klimatu w domu? Jeśli czujesz, że w Twoim domu panuje coraz większy zaduch, który powoduje u Ciebie bóle i zawroty głowy, to znak, że Twoja wentylacja wymaga przeglądu, a najprawdopodobniej także czyszczenia. W takiej sytuacji warto wezwać specjalistę, który dokona inspekcji kanałów za pomocą specjalistycznych kamer analizujących stan zanieczyszczenia ciągów wentylacyjnych. Inspekcja powinna także wykazać poziom zagrożenia bakteriologicznego. W wentylacji mogą się bowiem osadzać nie tylko zabrudzenia, ale też bakterie i grzyby, które później razem z powietrzem trafiają do Twojego domu.

Jeśli w domu masz zamontowaną wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, np. system recoVAIR VAR 60, i zauważysz skraplającą się na oknie parę wodną, to znak, że wentylacja wymaga przeglądu i czyszczenia lub naprawy.

Zobacz więcej: 5 sygnałów świadczących o nieprawidłowej wymianie powietrza w domu.

System wentylacji recoVAIR VAR

Kto zajmuje się czyszczeniem wentylacji mechanicznej?

Aby mieć pewność, że system wentylacji jest wyczyszczony i odgrzybiony, warto powierzyć to zadanie specjaliście, np. serwisantowi urządzeń wentylacyjnych. Dlaczego tego typu prace należy zlecić ekspertowi? Przede wszystkim, aby wyczyścić wentylację, należy częściowo zdemontować urządzenie. Samodzielnie otwieranie wentylacji jest ryzykowne, ponieważ możesz przez przypadek uszkodzić część systemu lub zamontować go ponownie w niepoprawny sposób. To z kolei doprowadzi do obniżenia jakości pracy urządzenia i wygeneruje dodatkowe koszty wynikające z konieczności przeprowadzenia naprawy.

Czy więc są jakieś prace, które możesz wykonać samodzielnie? Jak najbardziej! Jako użytkownik wentylacji możesz czyścić obudowę za pomocą wilgotnej szmatki oraz niewielkiej ilości mydła bez rozpuszczalników.

Czyszczenie wentylacji przez specjalistę – na czym to polega?

Gdy już zdecydujesz się wezwać specjalistę do oczyszczenia wentylacji mechanicznej, przeprowadzi on dwa rodzaje prac – czyszczenie mechaniczne oraz dezynfekcję. Sprawdź, na czym one polegają:

  • Czyszczenie mechaniczne – odbywa się poprzez wprowadzenie do wentylacji okrągłej, obracającej się szczotki, która zbiera zanieczyszczenia zgromadzone na ścianach przewodu.
  • Do czyszczenia mechanicznego służy także sprężone powietrze lub odkurzacz wciągający z kanałów kurz i zabrudzenia.
  • Dezynfekcja – polega na spryskaniu wnętrza wentylacji specjalistycznym płynem odkażającym. Produkty tego typu mają za zadanie uniemożliwić namnażanie się grzybów i bakterii, a także wyeliminować wykwity, które już pojawiły się wewnątrz systemu.

Warto pamiętać, że dezynfekcja wentylacji mechanicznej powinna zawsze iść w parze z czyszczeniem mechanicznym. Samo użycie środka odkażającego nie wystarczy, aby wentylacja była czysta.

Oddychanie świeżym powietrzem to główny powód, dla którego warto dbać, by Twoja wentylacja mechaniczna była zawsze czysta i sprawna. Jeśli system będzie działał poprawnie, do Twojego domu będzie trafiało zdrowe i bezpieczne powietrze. Nie będziesz się także martwić, że zapachy z kuchni czy łazienkowa wilgoć nie zostaną prawidłowo odprowadzone na zewnątrz.

Zobacz też: Na czym polega działanie rekuperatora? Poznaj system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.