Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Jak pozbyć się powietrza z instalacji grzewczej?

Woda płynąca w instalacji grzewczej powinna być wolna od zanieczyszczeń, a także powietrza. Czy jednak kilka bąbelków naprawdę stanowi aż taki problem? Wbrew pozorom tych „kilka bąbelków” może doprowadzić do poważnych zakłóceń i trudności w funkcjonowaniu instalacji grzewczej, a nawet awarii pompy centralnego ogrzewania. W tym tekście zastanawiamy się, dlaczego tak jest, i szukamy rozwiązań dla tego problemu.

Instalacja ogrzewania w domu

Z tekstu dowiesz się:

  • dlaczego powietrze w instalacji grzewczej może stanowić problem,
  • skąd się bierze powietrze w instalacji grzewczej,
  • jak zapobiegać zapowietrzaniu się instalacji grzewczych.

Obecność powietrza w instalacji CO z pewnością nie może pozostać niezauważona. Daje ona bowiem wiele wyraźnych sygnałów w postaci stuknięć i innych hałasów dochodzących z wnętrza rur i kaloryferów. Powietrze z instalacji powinno być więc usuwane za każdym razem, kiedy da o sobie znać, w innym razie może dojść do rozmaitych problemów, o których przeczytasz dalej.

Powietrze w instalacji ciepłej wody – dlaczego nie powinno go tam być?

Dlaczego tak ważne jest, by w instalacji ogrzewania w domu nie było powietrza? Sprawdź:

  • Po pierwsze woda w instalacji powinna mieć określone ciśnienie, żeby prawidłowo odebrać ciepło od wymiennika w kotle czy pompie ciepła (do ciepłej wody i ogrzewania). Obecne w instalacji powietrze jest ściśliwe i powoduje spadek ciśnienia wody. Bąble powietrza w wymienniku nie odbierają ciepła i w miejscu ich występowania następuje przegrzanie. Jeżeli wymiana ciepła będzie zakłócona właśnie przez niedostateczne ciśnienie i obecność powietrza, wymiennik podgrzewany za pomocą palnika przegrzeje się, aż do spalenia włącznie.
  • Po drugie powietrze obecne w wodzie w grzejnikach czy rurach instalacji podłogowej tak, jak w wymienniku kotła czy pompy ciepła, powoduje pogorszenie wymiany ciepła i daje efekt tzw. zimnego grzejnika.
  • Po trzecie – przepływ w instalacji. Aby prawidłowo odbywała się wymiana ciepła, czyli odbiór ciepła w kotle czy pompie ciepła oraz oddawanie przez grzejnik czy instalację podłogową, konieczny jest odpowiedni przepływ wody, wywołany przez pompę obiegową. Obecność powietrza w wodzie powoduje zakłócenia pracy pompy i ograniczenia przepływu w rurach, grzejnikach i podłogówce. ‘
  • Po czwarte chemia. Powietrze, a właściwie zawarty w nim tlen, reaguje (utlenia) materiał instalacji – rur, wymiennika w kotle. Jeżeli dopuścimy do instalacji świeżą porcję wody, powietrze w niej rozpuszczone zareaguje z materiałem rur już po ok. 20 minutach.
  • Po piąte kawitacja. Rozpuszczone w wodzie powietrze ma postać mikropęcherzyków, które przy wzroście ciśnienia, np. w pompie, ulegają mikroimplozji, co powoduje uszkodzenie łopatek wirnika pompy.

Skąd powietrze w instalacji C.O. i w wodzie?

Woda zawiera rozpuszczone powietrze, więc kiedy napełniasz instalację wodą – wprowadzasz tam też powietrze. Ilość rozpuszczonego powietrza zależy od ciśnienia i temperatury. Opisuje to prawo Henry’ego: im wyższe ciśnienie i niższa temperatura, tym więcej powietrza rozpuszcza się w wodzie. Podgrzewając więc wodę w kotle czy pompie ciepła, powodujesz uwalnianie się powietrza do wody.

Drugim źródłem powietrza w instalacji CO jest dyfuzja. W instalacjach z polietylenu bez warstwy antyinfuzyjnej dostaje się ono przez materiał rury.

Trzecia droga wiedzie natomiast przez skoki ciśnienia w instalacji, czyli przez np. niesprawne lub za małe naczynie wzbiorcze. Przy podgrzewaniu ciśnienie rośnie i część wody wydostaje się na zewnątrz instalacji, natomiast po schłodzeniu ciśnienie wody spada i powietrze może być zasysane do instalacji np. z odpowietrznika.

Przeczytaj także: Dobór kotła gazowego do powierzchni domu.

Jak zapobiegać zapowietrzaniu instalacji ogrzewania w domu?

Skoro już wiesz, że powietrze w instalacji CO nie wpływa korzystnie na jej pracę, czas zastanowić się, jak można zapobiec temu zjawisku. Przeczytaj:

  • Pierwszym krokiem jest zastosowanie odpowietrzników automatycznych na pionach i w miejscach, gdzie może się gromadzić powietrze, czyli w górnych częściach instalacji.
  • Drugi krok to odpowietrzniki na grzejnikach, umożliwiające w prosty sposób pozbycie się powietrza przez odkręcenie zaworu, aż do pokazania się tam wody.
  • Trzeci krok to odpowietrzenie instalacji po napełnieniu – odpowietrza się ją przez najwyżej położony np. grzejnik.
  • Czwarty krok – po napełnieniu instalacji przed uruchomieniem pompy ciepła czy kotła wykonuje się odpowietrzenie instalacji przy pomocy specjalnego programu pracy urządzenia. W kotłach Vaillant jest to najczęściej funkcja P.0, w pompach ciepła Vaillant:P.06. Otwiera się wtedy odpowietrznik umieszczony na pompie, a sama pompa obiegowa pracuje wtedy w trybie taktowania, powoli usuwając powietrze z układu.

Pamiętaj, że brak wykonania programu odpowietrzania przy pierwszym uruchomieniu kotła często bywa przyczyną przepalenia wymiennika pierwotnego i skutkuje jego wymianą.

Przedstawiliśmy pokrótce przyczyny i skutki obecności powietrza w instalacji c.o. a także metody na pozbycie się go. Brak powietrza wydłuża żywotność instalacji i urządzeń, a także zwiększa jej sprawność.

Przeczytaj także: Współpraca urządzeń Vaillant – korzyści regulacji systemowej