Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Dlaczego cyrkulacja wody użytkowej się opłaca?

Stały obieg ciepłej wody od miejsca, w którym jest podgrzewana, do najbardziej oddalonych punktów poboru (umywalki, zlewu, prysznica) znacznie podnosi komfort mieszkania w domu jednorodzinnym. To rozwiązanie ograniczające marnotrawstwo wody i rachunki za odbiór ścieków. Może się jednak wiązać ze zwiększeniem wydatków na energię elektryczną, dlatego warto rozważyć montaż pompy cyrkulacyjnej w zestawie z kotłem gazowym nowej generacji czy ekologiczną pompą ciepła połączoną z systemem fotowoltaicznym, który będzie dodatkowo wytwarzał prąd na potrzeby domowników.

Kocioł gazowy ecoTEC plus w łazience

Z tekstu dowiesz się:

  • na czym polega cyrkulacja ciepłej wody użytkowej,
  • kiedy najczęściej się stosuje cyrkulację c.w.u.,
  • czy zastosowanie pompy cyrkulacyjnej przynosi korzyści finansowe.

Nie warto czekać zbyt długo na ciepłą wodę w kranie! Zdecyduj się na rozwiązanie, dzięki któremu ciepła woda pojawia się natychmiast po odkręceniu kurka. Cyrkulacja ciepłej wody użytkowej (c.w.u.) nie tylko znacznie ułatwia życie domownikom, ale także zapobiega marnotrawstwu wody i pozwala na zmniejszenie rachunków za wodę oraz ścieki.

Komfort ciepłej wody – do czego służy pompa cyrkulacyjna?

Pompa cyrkulacyjna to urządzenia hydrauliczne, którego podstawowym zadaniem jest zwiększenie przepływu ciepłej wody użytkowej. Dzięki zastosowaniu cyrkulacji ciepłej wody można utrzymać stałe ciśnienie i temperaturę wody we wszystkich punktach instalacji, przygotowywać c.w.u. w bardzo krótkim czasie nawet przy równoczesnym poborze przez kilku użytkowników, a także zachować higieniczną czystość wody bez narażania się na ryzyko rozwoju bakterii chorobotwórczych z rodzaju Legionella.

Brak cyrkulacji ciepłej wody użytkowej powoduje, że po otwarciu zaworu z ciepłą wodą trzeba odczekać, aż wypłynie woda, która przez dłuższy czas znajdowała się w rurach. Spływająca wychłodzona woda marnuje się, a ciepła woda pojawia się dopiero po opróżnieniu przewodu – dzieje się tak zawsze wtedy, gdy punkt poboru znajduje się w oddaleniu od podgrzewacza.

Ciepła woda użytkowa - schemat funkcjonalny systemu rozprowadzania c.w.u. z pętlą cyrkulacyjną

Pompy cyrkulacyjne są wykonywane z brązu, mosiądzu lub stali nierdzewnej. Umieszcza się je zazwyczaj na przewodzie powrotnym ciepłej wody – bezpośrednio przed podgrzewaczem. Dla zapewnienia bezawaryjnego działania zaleca się ustawienie zakresu pracy urządzenia od 2°C do 65°C (powyżej górnego zakresu nadmiernie wzrasta wydzielanie kamienia kotłowego i pompa cyrkulacyjna mogłaby się uszkodzić). Ciśnienie robocze nie powinno przekraczać 1,0 MPa.

Urządzenie z cyrkulacją ciepłej wody – dlaczego warto?

  • Zwiększa komfort użytkowania – ciepła woda jest dostępna od razu po odkręceniu kurka
  • Eliminuje straty wody w oczekiwaniu na c.w.u.
  • Zmniejsza zużycie wody
  • Zapobiega tworzeniu się zastoin w instalacji, które zmieniają smak i zapach wody
  • Zapobiega rozwojowi bakterii chorobotwórczych

Cyrkulacja c.w.u. – czy to się opłaca?

Pompy cyrkulacyjne zapewniają stały obieg ciepłej wody w rurach, dzięki czemu zaopatrują punkty poboru w ciepłą wodę bez chwili czekania, co jest wygodnym rozwiązaniem dla użytkowników, szczególnie w sezonie jesienno-zimowym. Korzystanie z nich wiąże się jednak z poborem energii elektrycznej. Aby nie generować dodatkowych kosztów eksploatacyjnych, powinny być uruchamiane wtedy, gdy ciepła woda jest rzeczywiście potrzebna w gospodarstwie domowym (na przykład rano i wieczorem). Czasowe wyłączanie za pomocą programatora przynosi dodatkową oszczędność energii.

Większość pomp cyrkulacyjnych jest wyposażona w zegary sterujące, za pomocą których można ustawiać indywidualne programy czasowe dla pracy tych pomp. Również regulatory pogodowe umożliwiają za pomocą funkcji dodatkowych sterowanie czasem pracy pomp cyrkulacyjnych.

Inną możliwością jest włączanie cyrkulacji tylko w razie konkretnej potrzeby i na określony czas – za pomocą przycisku lub przełącznika umieszczonego w pobliżu punktu poboru wody. Kocioł gazowy ecoTEC exclusive możesz też podłączyć do modułu internetowego sensoNET i sterować nim z dowolnego miejsca za pomocą aplikacji sensoAPP.

Zawsze ciepła woda użytkowa dzięki stałemu obiegowi w rurach

Ciepła woda w kranie – ogrzewaj i oszczędzaj

Szukając pompy cyrkulacyjnej do instalacji ciepłej wody użytkowej w domach jednorodzinnych, trzeba brać pod uwagę bardzo ważny parametr – jej niski pobór energii elektrycznej (na poziomie kilkunastu, a nawet kilku watów). Oprócz montażu zaworów termostatycznych, timerów czy włączników automatycznych ważne jest również zaizolowanie termiczne przewodów doprowadzających ciepłą wodę. by maksymalnie ograniczyć straty ciepła.

Wydajny i efektywny układ grzania c.w.u. zapewnia także połączenie pompy cyrkulacyjnej z instalacją ekologicznej pompy ciepła. Urządzenie gwarantuje niskie koszty eksploatacji, a dzięki rozbudowie instalacji przez system fotowoltaiczny i możliwości samodzielnej produkcji energii przynosi jeszcze więcej korzyści budżetowi domowemu i środowisku.

Zobacz też: Na czym polega dobór pompy ciepła. Poznaj zasady działania różnych rodzajów urządzeń do ogrzewania pomieszczeń i wody