Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Na czym polega audyt energetyczny budynku?

Osoby planujące termomodernizację domu niejednokrotnie mają problem z określeniem mocy nowego źródła ciepła, które ma się w nim znaleźć. Za niska może się okazać niewystarczająca do pokrycia potrzeb cieplnych budynku, natomiast zbyt wysoka będzie nieopłacalna w inwestycji i eksploatacji. Audyt energetyczny pozwala rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące doboru urządzenia oraz lepiej poznać potrzeby energetyczne Twojego domu.

Audytor energetyczny

Z tekstu dowiesz się:

  • czym jest audyt energetyczny,
  • jak przebiega audyt energetyczny budynku,
  • w jakich sytuacjach przyda się przeprowadzenie audytu.

Audyt energetyczny budynków z pewnością zyskał na popularności, odkąd można na niego otrzymać 1000 zł dofinansowania z programu Czyste Powietrze. Na czym jednak polega ta procedura oraz kiedy audyt energetyczny przyda się najbardziej?

Audyt energetyczny – co to takiego?

Co to jest audyt energetyczny? Zgodnie z definicją jest to ocena istniejącego stanu użytkowania energii w danym obiekcie oraz określenie możliwości i środków służących do jego poprawy. Ekspertyza umożliwia obiektywne spojrzenie na to, jakie prace warto przeprowadzić, a jakie będą nietrafioną inwestycją, która nie wpłynie zasadniczo na efektywność energetyczną budynku. Audyt może więc uchronić właściciela przed stratami finansowymi.

Audyt przeprowadza audytor energetyczny – osoba z wykształceniem technicznym z zakresu inżynierii środowiska, budownictwa oraz energetyki, która przeszła stosowne szkolenie lub ukończyła studia podyplomowe. Aby mieć pewność, że audyt Twojego budynku przeprowadzi profesjonalny i rzetelny audytor, możesz sprawdzić, czy znajduje się on na oficjalnych listach audytorów, dostępnych online: www.zae.org.pl i www.kape.gov.pl.

Audyt energetyczny budynków – jak przebiega?

Audyt energetyczny można podzielić na dwa etapy:

1. Audyt wstępny – polega na rozmowie z inwestorem, przejrzeniu dokumentacji technicznej i oględzinach obiektu. Audytor energetyczny decyduje wówczas, czy potrzebny będzie audyt szczegółowy. Na tym etapie może on określić, jaki będzie koszt inwestycji, przedstawić inwestorowi zakres prac oraz oszacować spodziewane oszczędności.

2. Audyt energetyczny szczegółowy – po dokonaniu stosownych obliczeń audytor proponuje inwestorowi gotowe rozwiązania mieszczące się w jego budżecie, które mają za zadanie zmniejszenie strat ciepła. Mogą to być:

  • ocieplenie ścian zewnętrznych, stropów i podłóg,
  • wymiana stolarki okiennej i drzwiowej,
  • modernizacja lub wymiana urządzenia grzewczego.

Szacowany koszt audytu energetycznego to ok. 1000-1400 zł brutto dla domu jednorodzinnego. Cena ta może się różnić w zależności od lokalizacji budynku i zakresu wykonywanych pomiarów i obliczeń.

Kiedy przyda się audyt energetyczny domu jednorodzinnego?

Zastanawiasz się, czy w przypadku Twojego domu konieczne będzie przeprowadzenie audytu energetycznego? Zobacz, w jakich sytuacjach warto zdecydować się na ten krok:

  • Zwiększenie kosztów eksploatacji budynku – zauważyłeś, że Twoje rachunki za ogrzewanie domu i c.w.u. znacznie się zwiększyły, i nie wiesz, co jest tego przyczyną? Audytor energetyczny profesjonalnie wskaże źródło problemu, abyś mógł je sprawnie wyeliminować.
  • Ubieganie się od dofinansowanie – audyt energetyczny nie jest obowiązkowy przed złożeniem wniosku o dotację, np. z programu Czyste Powietrze, ale precyzyjne określenie celów termomodernizacji na pewno przyda się przy wypełnianiu wniosku. Ponadto niektóre banki wymagają audytu przed wydaniem decyzji o przyznaniu kredytu na termomodernizację.
  • Planowanie remontu lub przebudowy starego domu – aby podejść do termomodernizacji z głową, wykonać prace, które przyniosą największe oszczędności energii, i cieszyć się niskoenergetycznym budynkiem w przyszłości.

Na audycie energetycznym budynku najbardziej skorzystają zatem:

  • właściciel budynku – dzięki temu pozna koszty i efekt przeprowadzonych prac,
  • jednostka kierująca programami dotującymi termomodernizację – otrzyma ona dokument potwierdzający potrzebę przeprowadzenia prac,
  • projektant – który dzięki szczegółowym celom łatwiej określi konkretne rozwiązania do zaadaptowania w projekcie.

Wiesz już, kto może wykonać audyt energetyczny, jakie są jego szacowane koszty i przede wszystkim zalety tego rozwiązania. Zdecyduj się niego, a gdy audytor wykaże konieczność wymiany źródła ciepła – zapoznaj się z nowoczesnymi urządzeniami Vaillant.

Zobacz także: Termomodernizacja budynku a koszty ogrzewania domu