Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Dlaczego podłączenie zbiornika buforowego do pompy ciepła jest potrzebne?

Zbiornik buforowy służy między innymi do magazynowania ciepłej wody, która zasila ogrzewanie domu (woda grzewcza). Woda ta jest ogrzewana przez pompę ciepła, a następnie może trafić właśnie do zbiornika buforowego c.o. Niezwykle często inwestorzy pytają, czy montaż bufora do pompy ciepła jest w ogóle potrzebny. W tym artykule odpowiemy na to pytanie.

Zasobnik buforowy allSTOR

Z tekstu dowiesz się:

  • kiedy bufor jest niezbędny ze względu na pracę pompy ciepła,
  • kiedy jeszcze warto zamontować bufor,
  • jak duży powinien być bufor,
  • kiedy możemy z niego zrezygnować.

Jeśli chcemy odpowiedzieć na pytanie, kiedy bufor jest potrzebny, musimy zwrócić uwagę na wymagania, które są niezbędne do poprawnej pracy pompy ciepła Vaillant. Jest to aspekt, którego z całą pewnością nie należy pomijać. Aby dowiedzieć się więcej na temat instalacji bufora do pompy ciepła, przeczytaj nasz artykuł!

Instalacja – co z buforem?

Zacznijmy od wymagań poprawnej pracy pomp ciepła. Pierwszym z nich jest wymagany przepływ, który zależy od wielkości samej pompy. Przepływ ten określony jest przez producenta. Nie w każdej instalacji będzie on jednak zachowany. Szczególnym przypadkiem jest bowiem ogrzewanie podłogowe z regulacją przepływu w każdym z pomieszczeń.

W sytuacji, gdy w większości pomieszczeń mamy termostaty pokojowe, może dojść do sytuacji, w której pomieszczenia zostały odpowiednio wygrzane, więc zawory się zamkną. Jest to moment, w którym przepływ będzie zbyt mały i na pompie ciepła pojawi się błąd. Rozwiązaniem jest podłączenie zbiornika buforowego, który zapewnia przepływ niezależnie od pracy reszty instalacji. Wynika z tego, że montując termostaty pokojowe w każdym pomieszczeniu, musimy zastosować również bufor.

Drugim ważnym elementem poprawnej pracy powietrznej pompy ciepła jest odpowiedni przepływ powietrza przez parownik w jednostce zewnętrznej. Wielkość parownika również zależy od mocy pompy ciepła. Przy temperaturach powietrza niższych od +10°C i odpowiednio wysokiej wilgotności powietrza może dojść do oszronienia i lekkiego oblodzenia lameli wymiennika ciepła w parowniku. W momencie, gdy oszronienie jest zbyt duże, następuje proces rozmrażania. Aby proces ten przebiegł poprawnie potrzebna jest określona ilość ciepłej wody. W przypadku, gdy zład instalacji jest zbyt mały lub zamknięte są zawory regulacyjne, parownik rozmrażany jest przy użyciu wody z bufora. Zład wody może być zbyt mały w instalacji grzejnikowej oraz podłogowej z ograniczeniem przepływu.

Kolejną rolą bufora do pompy ciepła, która wynika z zasady pracy pompy, jest zapewnienie minimalnego czasu jej pracy w instalacjach o małej pojemności wodnej (np. ogrzewanie grzejnikowe). Szczególnie ważne jest to przy pompach bez inwertera, które pracują z maksymalną mocą. Minimalny czas pracy sprężarki może wynosić nawet kilka minut i w tym czasie ciepło powinno zostać odebrane. Wielkość instalacji, na którą również ma wpływ bufor, uzależnia czas pracy sprężarki. Powietrzne pompy ciepła Vaillant posiadają inwerterowe sprężarki, które modulują moc pompy, przez co sprężarka pracuje dłużej w mniejszych instalacjach. Dzięki temu jej żywotności jest większa, koszt instalacji niższy oraz umożliwia to pominięcie bufora w niektórych instalacjach.

Bufor ciepła – czy warto go zamontować?

Innym celem montażu bufora jest akumulacja ciepła, które zapewnia ciągłość w dostarczaniu energii w momencie zaniku prądu lub droższej taryfy. Należy mieć na uwadze, że bufor nie jest najlepszym magazynem ciepła i aby pompy mogła pracować tylko w czasie nocnej, niższej taryfy to pompa ciepła powinna być odpowiednio przewymiarowana, a zasobnik buforowy bardzo duży.

Stosowanie bufora jest konieczne również w przypadku kilku obiegów grzewczych. W takim układzie pełni on rolę sprzęgła hydraulicznego o dużej pojemności. Jeśli w naszej instalacji są dwa obiegi grzewcze np. podłogówka i grzejniki, to bufor jest konieczny. Bufor montujemy również w przypadku łączenia kilku źródeł ciepła, np. pompy ciepła z kotłem gazowym czy z kominkiem z płaszczem wodny. Bufor jest miejscem połączenia tych właśnie źródeł ciepła.

Innym problemem instalacyjnym mogą być zbyt wysokie opory instalacji dla pompy obiegowej zamontowanej w pompie ciepła. Rozdzielenie obiegu pompy ciepła i obiegu instalacji buforem rozwiązuje ten problem, ponieważ możemy zamontować pompę obiegową o większej wysokości podnoszenia

Bufor ciepła – schemat podłączenia i szacowanie wielkości urządzenia

Wielkość bufora zależy od wielkości pompy ciepła, instalacji oraz dodatkowych źródeł ciepła. W celu zapewnienia minimalnego przepływu bufor nie musi być duży. W celu rozmrożenia jednostki zewnętrznej w domach jednorodzinnych wielkość bufora nie będzie przekraczać 100 litrów. Do minimalnego czasu pracy sprężarki bez inwertera zaleca się około 20-30 litrów na każdy kilowat mocy pompy.

Podobnie jest w przypadku kominków z płaszczem wodnym. Do rozdzielnia obiegów grzewczych (podłogówka, grzejniki) nie ma wymagań co do wielkości, ale musimy pamiętać o minimalnym przepływie i ilości wody potrzebnej do rozmrożenia. Największe bufory stosowane są do akumulacji ciepła, czyli ogrzewania buforowego. Jeśli chcielibyśmy, aby pompa ciepła pracowała tylko w taryfie nocnej (tańszej) w domu jednorodzinnym o powierzchni 150m2, wykonanym zgodnie z aktualnymi warunkami technicznymi, potrzebujemy bufora o pojemności nawet 2000 litrów. W większości przypadków instalacja ta jest nieopłacalna. W domach jednorodzinnych z pompą ciepła zazwyczaj wykorzystywany jest bufor o pojemności 45 lub 100 litrów.

Firma Vaillant ma w ofercie bufory o pojemności do 2000 litrów. Mniejsze bufory przystosowane są również do chłodzenia. Większe bufory stosuje się w układach hybrydowych lub kaskadowych. Bufor możemy zamontować szeregowo oraz równolegle. Sposób montażu zależy od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć. Jeśli nie jesteśmy pewni, która opcja będzie dla nas lepsza, warto skontaktować się z przedstawicielem firmy Vaillant lub wykwalifikowanym instalatorem.

Kiedy bufor do pompy ciepła nie jest konieczny?

Buforowego zbiornika Vaillant nie stosujemy w dobrze wykonanych instalacjach z ogrzewaniem podłogowym, w których nie mamy ograniczenia przepływu. Instalacja ta powinna zapewnić minimalny przepływ oraz zład, czyli najważniejsze parametry dla pompy ciepła.

Instalacja taka jest bardzo prosta w użytkowaniu oraz najtańsza w wykonaniu. Proste układy w małych domach jednorodzinnych są jak najbardziej zalecane i niezawodne w swojej pracy.

Wybierając pompę ciepła warto skontaktować się z instalatorem, który ma odpowiednie kompetencje i przeszedł szkolenie marki Vaillant. Lista instalatorów dostępna jest na stronie producenta. W naszej ofercie znajdziesz pompy ciepła, bufory i inne urządzenia, które pozwolą Ci na zachowanie doskonałego komfortu cieplnego.

Przeczytaj też: Dobór pompy ciepła. Poznaj zasady działania różnych rodzajów urządzeń do ogrzewania pomieszczeń i wody