Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Jak dbać o czyste powietrze?

Liczba dni, w których poziom zanieczyszczenia powietrza jest wyższy, niż przewidują dopuszczalne normy, stale rośnie. Jeszcze w 2020 roku Polski Alarm Smogowy informował, że aż w 17 miastach średnie stężenie pyłu PM10 zawierającego szkodliwe metale ciężkie znacznie przekraczało dopuszczalne normy! Na szczęście coraz więcej ludzi zaczyna dostrzegać problem smogu, a różne sposoby jego zwalczania są opracowywane także na szczeblu krajowym i międzynarodowym. Są to m.in. wprowadzane programy dofinansowań – Czyste Powietrze i lokalne programy antysmogowe – a także ulga termomodernizacyjna.

Jak dbać o czyste powietrze?

Z tekstu dowiesz się:

 • na czym polega termomodernizacja budynku,
 • jak ustalić, ile może kosztować termomodernizacja,
 • dlaczego warto inwestować w źródła energii odnawialnej,
 • jak obniżyć koszt inwestycji w pompę ciepła,
 • na czym polega wymiana pieca w ramach programu Czyste Powietrze,
 • jak wykorzystać energię ze słońca dzięki instalacji fotowoltaicznej,
 • kto może skorzystać z programu Czyste Powietrze,
 • jak uzyskać dofinansowanie w ramach programu,
 • jak uzyskać dotację, pożyczkę lub skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej

Czy smogu należy się bać? Choć obecnie duża część społeczeństwa ma świadomość, że wisząca nad miastem gęsta i drażniąca mgła nie jest bezpieczna, warto podkreślać to za każdym razem – smog ma bardzo duży wpływ na zdrowie! Częste i długotrwałe wdychanie pyłów PM10 i PM2,5 może powodować bóle i zawroty głowy, alergie, choroby oczu lub układu oddechowego.

W związku z tym program Czyste Powietrze oraz inne formy dofinansowania dla właścicieli domów zasługują na jak największą uwagę. Warto, żeby zainteresowały się nimi osoby, które chcą przeprowadzić remont i prace termomodernizacyjne.

Zobacz też: Jak powstaje smog? Czy urządzenia grzewcze mogą się do tego przyczyniać?

Termomodernizacja budynku – na czym to polega?

Zadaniem termomodernizacji domu jest dostosowanie parametrów cieplnych budynku do obecnych wymagań budowlanych, a także obniżenie strat ciepła w domu. Pod pojęciem termomodernizacji należy więc rozumieć wszystkie praktyki, które mają na celu poprawę efektywności energetycznej budynku.

Do najczęściej wybieranych działań termomodernizacyjnych należą:

 • ocieplenie ścian i innych przegród zewnętrznych,
 • uszczelnienie stolarki okiennej i drzwiowej,
 • naprawa lub wymiana całej instalacji grzewczej,
 • montaż nowego urządzenia grzewczego.

Warto pamiętać, że wszystkie elementy termomodernizacji domu powinny być wykonywane w odpowiedniej kolejności. Moc nowej pompy ciepła, kotła kondensacyjnego lub innego ekologicznego urządzenia należy bowiem dostosować do warunków panujących w domu. Dlatego warto zacząć od ocieplenia budynku, aby poprawić jego właściwości termoizolacyjne i zakupić urządzenie grzewcze o niższej mocy, zgodnie z realnym zapotrzebowaniem.

Zobacz też: Termomodernizacja domu krok po kroku

Wycena remontu domu – na jakiej podstawie ustalić, ile może kosztować termomodernizacja?

Zaplanowanie poszczególnych etapów remontu domu sprawi, że Twój odnowiony budynek będzie bardziej energooszczędny. Prawidłowe przygotowanie się do remontu ma bowiem kluczowe znaczenie dla tego, jak skuteczna będzie Twoja termomodernizacja. Będziesz wiedział, w jakiej kolejności wykonać wszystkie prace i w jakie rozwiązania zainwestować. Dodatkowo poznasz wszystkie wydatki. Kosztorys remontu domu uwzględniający poszczególne etapy termomodernizacji może okazać się wiec niezbędny.

Zobacz też: Remont starego domu – od czego zacząć?

Wycena remontu to ważny etap termomodernizacji budynku

Dlaczego warto rozpocząć planowanie remontu od przygotowania kosztorysu? W ten sposób znacznie łatwiej ustalisz orientacyjny koszt całego przedsięwzięcia. Pamiętaj, że jeżeli planujesz przeprowadzenie gruntownej termomodernizacji, każde wyliczenie będzie dla Ciebie istotne. Nie obawiaj się jednak zbyt wysokich kosztów. Dzięki nowemu programowi Czyste Powietrze możesz nieco obniżyć część wydatków.

Źródła energii odnawialnej – dlaczego warto w nie zainwestować?

Jednym ze sposobów zmniejszenia kosztów remontu jest zgłoszenie się do programu Czyste Powietrze lub lokalnych programów antysmogowych i uzyskanie dofinansowania w formie dotacji lub pożyczki na wymianę urządzenia grzewczego. Dzięki możliwości obniżenia kosztów zakupu i montażu warto zwrócić szczególną uwagę na nowoczesne pompy ciepła i kotły kondensacyjne.

Nowoczesne urządzenia grzewcze wykorzystują źródła energii odnawialnej – słońce, wodę, grunt, a nawet powietrze. OZE należą do niewyczerpanych źródeł, z których możemy korzystać niemal bez żadnych ograniczeń. Inaczej jest w przypadku paliw kopalnych – węgla kamiennego, węgla brunatnego, torfu czy ropy naftowej. Dlaczego?

 • Niektórzy eksperci podają, że 2043 rok będzie końcem ery paliw kopalnych.
 • Według orientacyjnych szacunków odczuwalne braki ropy naftowej nastąpią w latach 2050–2070.
 • Według najbardziej optymistycznych danych węgiel kamienny i brunatny będzie wydobywany jeszcze przez 300 lat, natomiast według pesymistycznych – przez 40 najbliższych lat.

Do wyczerpania się zasobów energetycznych ziemi pozostało więc coraz mniej czasu, dlatego poszukiwanie alternatywnych źródeł energii powinno być traktowane dzisiaj jako priorytet.

Warto też podkreślić, że intensywne wydobycie paliw nieodnawialnych ma znaczący wpływ na degradację środowiska. Zasoby naturalne są eksploatowane kosztem wycinki drzew, osuszania zbiorników wodnych, a także emisji szkodliwych gazów do atmosfery.

Pompa ciepła koszt – jak obniżyć koszt inwestycji w to urządzenie?

Jednym z najpopularniejszych urządzeń wykorzystujących ekologiczne źródła energii jest pompa ciepła. Jednak z powodu wysokich cen wielu właścicieli rezygnuje z zakupu pomp ciepła do domu. Czy wiesz jednak, że dzięki programowi Czyste Powietrze lub innym programom możesz obniżyć koszt inwestycji? Zobacz, na co możesz uzyskać dofinansowanie.

Pompa ciepła aroTHERM Split

Jeśli masz swój dom i przygotowujesz się do termomodernizacji, możesz otrzymać dofinansowanie na pompę ciepła z osprzętem wraz z wykonaniem usługi demontażu starego źródła ciepła. Do dotacji zaliczysz także koszt instalacji pompy.

Maksymalna kwota dotacji Czyste Powietrze na pompę ciepła powietrze-woda o podwyższonej klasie efektywności energetycznej wynosi 35 200 zł. Natomiast na gruntową pompę ciepła o podwyższonej klasie efektywności energetycznej – 50 900 zł. Te kwoty przysługują beneficjentom uprawnionym do najwyższego poziomu dofinansowania.

Czyste Powietrze wymiana pieca – jak to działa i jakie urządzenie wybrać?

Palenie węglem w domowych piecach jest cały czas bardzo popularne. Choć tak zwane „kopciuchy” należą już do rzadkości (w lutym 2019 r. podpisano nowelizację ustawy, która ma na celu ukrócić nielegalny handel starymi kotłami), zanieczyszczenie powietrza produktami spalania węgla jest cały czas wysokie. Dotyczy to także kotłów zgodnych z polskimi przepisami.

Z tego względu autorzy programu Czyste Powietrze zachęcają właścicieli domów do wymiany swoich starych urządzeń na nowe, bardziej ekologiczne, np. na:

 • kocioł kondensacyjny gazowy lub olejowy,
 • kocioł na biomasę (pochodzenia leśnego i rolniczego).

Zobacz też: Wymiana pieca w ramach programu Czyste Powietrze – o czym warto wiedzieć?

Jeśli zależy Ci na inwestycji w ekologiczne rozwiązania, zwróć uwagę w szczególności na gazowe kotły kondensacyjne, które odzyskują ciepło ze spalin. Te nowoczesne urządzenia nie emitują do atmosfery szkodliwych substancji – głównymi produktami spalania paliwa są para wodna oraz tlenki azotu. W samej parze wodnej jest zawarta bardzo duża ilość ciepła, która w kotle konwencjonalnym jest marnowana – uwalnia się do atmosfery razem ze spalinami. W kotłach kondensacyjnych para wodna zostaje jednak ochłodzona (w olejowych do 47°C, a w gazowych do 57°C) i może być wykorzystana do ogrzewania budynku i wody.

Wymagania programu Czyste Powietrze a fotowoltaika – jak wykorzystać energię ze słońca?

Kolejnym sposobem na wykorzystanie ekologicznych źródeł energii jest montaż systemu fotowoltaicznego na dachu. Dzięki niemu możesz czerpać ze słońca energię elektryczną, która posłuży do zasilenia urządzeń ogrzewających dom i wodę użytkową.

System fotowoltaiczny auroPOWER

Obawiasz się, że koszt systemu fotowoltaicznego przerośnie Twoje możliwości finansowe? Dzięki programowi Czyste Powietrze zakup paneli fotowoltaicznych stanie się osiągalny. Na ten system możesz bowiem otrzymać dotację – w przypadku najwyższego poziomu dofinansowania – wynoszącą nawet 15 000 złotych.

Podobnie jak w programie Mój Prąd 5.0, w ramach którego możesz ubiegać się o dofinansowanie na:

1. Mikroinstalację fotowoltaiczną: 6 tys. zł (tylko grupa 1 i 2 Wnioskodawców);

2. Mikroinstalację fotowoltaiczną + urządzenie dodatkowe:

a) 7 tys. zł (grupa 1 i 2 Wnioskodawców);

b) 3 tys. zł (grupa 3 Wnioskodawców).

Chcesz jeszcze bardziej zwiększyć dofinansowanie do fotowoltaiki? Obecnie wynosi ono 6 tys. zł w ramach programu Mój Prąd 5.0. Jeśli jednak połączysz instalację fotowoltaiczną z innym urządzeniem, na przykład z pompą ciepła – otrzymasz dopłatę w wysokości 7 tys. zł.

Termomodernizacja dofinansowanie – kto może skorzystać z programu?

Abyś mógł skorzystać z dofinansowania w ramach programu Czyste Powietrze, musisz spełnić wymagania nałożone przez autorów tego pomysłu. Zgodnie z założeniami program jest skierowany do właścicieli domów, którzy przygotowują się do remontu i termomodernizacji budynku i których roczny dochód nie przekracza 135 tys. zł.

Celem programu jest poprawa efektywności energetycznej budynków istniejących i z tego względu to właściciele starych budynków mogą liczyć na największą pomoc w obniżeniu kosztów termomodernizacji.

Zobacz więcej: Kto może uzyskać dotację na nowy system ogrzewania? Zobacz, ile jesteś w stanie zaoszczędzić

Czas na Czyste Powietrze – co zrobić, aby uzyskać dofinansowanie?

Jeśli wiesz, że spełniasz warunki programu, złóż wniosek w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Możesz to zrobić przez stronę WFOŚiGW, do którego przynależysz, lub stacjonarnie w urzędzie. Jeśli wybierzesz ścieżkę internetową, zostaniesz na początku poproszony o założenie konta na Portalu Beneficjenta. W systemie znajdziesz też wzór wniosku Czyste Powietrze. Wniosek możesz również złożyć przez system gov.pl (od czerwca 2020 r.) oraz w banku, w którym możesz ubiegać się o kredyt na termomodernizację.

Jak uzyskać dofinansowanie z programu Czyste Powietrze?

Zanim złożysz wniosek do programu Czyste Powietrze:

 • ustal zakres prac, jakie chcesz wykonać w trakcie termomodernizacji – czy zamierzasz tylko wymienić urządzenie grzewcze, czy może chcesz wykonać jakieś inne działania;
 • oszacuj koszty prac – zwróć się do potencjalnych wykonawców o wycenę modernizacji. W przypadku urządzeń grzewczych najlepiej uzyskiwać informacje od sprawdzonych, rekomendowanych instalatorów;
 • odbierz niezbędne zaświadczenie – wydaje je wójt, burmistrz lub prezydent miasta.

Być może słyszałeś, że przed złożeniem wniosku do programu Czyste Powietrze musisz przeprowadzić także audyt energetyczny budynku. Pamiętaj jednak, że ta czynność nie jest obowiązkowa. Autorzy programu dają właścicielom taką możliwość i nawet pozwalają uzyskać dofinansowanie na zlecenie audytu. Jeśli jednak uznasz, że jest to niepotrzebne, możesz samodzielnie, w trakcie wypełniania wniosku, przeprowadzić uproszczoną analizę energetyczną budynku.

Czy to oznacza, że audyt energetyczny to strata czasu i pieniędzy? Zdecydowanie nie! Choć jego przeprowadzenie może nieco wydłużyć czas przygotowań do udziału w programie, pomoże bardzo precyzyjnie ustalić potrzeby cieplne Twojego budynku. Pamiętaj, że audyt energetyczny przeprowadza specjalista, który na podstawie pomiarów wskaże Ci:

 • w których miejscach i w jaki sposób z budynku ucieka najwięcej ciepła,
 • jaki zakres prac powinna obejmować termomodernizacja domu,
 • jakie urządzenia pozwolą zaspokoić potrzeby cieplne Twoje i Twojej rodziny.
Zgłoś się do programu Czyste Powietrze

Co zrobić, żeby powietrze było czyste? Dbaj o środowisko i zgłoś się do programu Czyste Powietrze

Gdy już złożysz wniosek do programu Czyste Powietrze, musisz czekać na decyzje WFOŚiGW. Otrzymasz ją w przeciągu 30 dni od daty złożenia wniosku.

Chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób będzie Ci udzielane dofinansowanie w formie dotacji lub pożyczki?

 • Pożyczka zostanie Ci przydzielona przez bank na warunkach zawartych w umowie.
 • Dotację i pożyczkę otrzymasz po zrealizowaniu części lub całości prac. Środki mogą być wypłacone po zakupie i montażu urządzeń, jeśli wcześniej potwierdzisz to odpowiednimi dokumentami (faktury VAT).

Zobacz też: Etapy udziału w programie Czyste Powietrze. Poznaj warunki programu

Niezależnie od tego, czy uda Ci się zakwalifikować do programu Czyste Powietrze, możesz skorzystać także z ulgi termomodernizacyjnej lub zgłosić chęć udziału w lokalnych programach antysmogowych. Ulga została wprowadzona na początku 2019 roku i pozwala obniżyć koszty przychodu rozliczane w trakcie wypełniania rocznego PIT-u o wartość prac termomodernizacyjnych. Informacji na temat lokalnych form dofinansowania warto natomiast dowiadywać się w najbliższych urzędach miasta.

Smog w Polsce – naucz się z nim walczyć najbardziej skutecznymi metodami

O pogarszającym się zanieczyszczeniu powietrza w Polsce mówi się od dawna, jednak dopiero w ciągu ostatnich lat zaczęto faktycznie walczyć ze smogiem. Wydaje Ci się, że pojedyncze działania i jedna termomodernizacja nie poprawi jakości powietrza? Pomyśl, że na takie zmiany w swoim domu zdecyduje się znaczna część Polaków. Wspólnymi siłami z pewnością uda się zrealizować cele programu i zatroszczyć się o środowisko!

Dzięki swoim działaniom możesz przyczynić się do:

 • zmniejszenia wskaźnika zużycia energii końcowej do 21 8000 000 MWh/rok,
 • ograniczenia emisji pyłów PM10 do 68 400 Mg/rok,
 • ograniczenia emisji pyłów PM2,5 do 61 100 Mg/rok,
 • ograniczenia emisji dwutlenku węgla do 30 200 000 Mg/rok.

Być może za kilka lub kilkanaście lat dzięki m.in. Twoim działaniom, na pytanie, z czego składa się powietrze, przyszłe pokolenia nie będą wskazywać smogu jako jednego z nieodłącznych składników.

Dowiedz się więcej na temat walki ze smogiem i wybierz ekologiczne urządzenia grzewcze!

 • Pobierz darmowy e-book i zobacz, jak uzyskać nawet 100% dofinansowania z programu Czyste Powietrze
 • Poznaj inne formy dofinansowań
 • Skorzystaj z kalkulatora kosztów ogrzewania

Dowiedz się więcej