Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

5 rzeczy, które warto wiedzieć o wymianie pieca w ramach programu Czyste Powietrze

Trwa rządowy program Czyste Powietrze, w ramach którego możesz otrzymać dofinansowanie na wymianę starego urządzenia grzewczego na nowe, np. gazowy kocioł kondensacyjny. Co warto wiedzieć o tej procedurze? Sprawdź, zanim złożysz wniosek o dofinansowanie wymiany pieca!

Co warto wiedzieć o wymianie pieca w ramach programu Czyste Powietrze?

Z tekstu dowiesz się:

 • co program Czyste Powietrze traktuje jako inwestycję priorytetową,
 • jaki jest najważniejszy warunek otrzymania dofinansowania wymiany pieca węglowego,
 • jakie urządzenia możesz kupić i zamontować w ramach programu Czyste Powietrze,
 • ile wynosi i od czego zależy dofinansowanie wymiany pieca węglowego na gazowy w ramach programu,
 • jakie kroki musisz podjąć, aby zgłosić się do programu Czyste Powietrze i otrzymać zwrot kosztów wymiany urządzenia.

Większość zanieczyszczeń mających negatywny wpływ na jakość powietrza, którym oddychamy, pochodzi z procesów spalania. Te zaś są najczęstszym sposobem pozyskiwania energii w przemyśle, energetyce, gospodarstwach domowych oraz transporcie. Za zanieczyszczenia powietrza w Polsce w dużym stopniu odpowiadają także przestarzałe kotły oraz niskiej jakości paliwa stałe, które są w nich spalane.

Dofinansowanie wymiany pieca węglowego na gazowy (lub inny ekologiczny) kocioł jako priorytet programu Czyste Powietrze

Zasady przyznawania dotacji mogą nieco różnić się w zależności od danej gminy. Nadrzędną zasadą jest jednak pierwszeństwo przyznawania funduszy na wymianę starego, nieefektywnego źródła ciepła na nowe, ekologiczne urządzenie. Może to być na przykład wymiana kotła węglowego na gazowy z dofinansowaniem lub na pompę ciepła.

Możesz również starać się o dotację do zakupu i montażu dodatkowych urządzeń korzystających z odnawialnych źródeł energii, takich jak panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne. Na dofinansowanie możesz liczyć również w przypadku remontu budynku pod kątem termomodernizacji, na przykład gdy ocieplasz budynek lub wymieniasz okna i drzwi.

Zobacz także: Jak dbać o czyste powietrze? Sposoby na zwalczanie smogu

Dofinansowanie wymiany pieca węglowego na gazowy – wyłącznie ekologiczne źródła ciepła

Beneficjentami programu Czyste Powietrze mogą być osoby fizyczne, które posiadają dom i planują jego termomodernizację i których dochód roczny nie przekracza 135 tys. zł. Jednym z głównych założeń jest to, aby budynek był wyposażony w ekologiczne i efektywne źródło ciepła. Dlatego jeśli jesteś właścicielem starszego domu, pamiętaj, że przy wymianie pieca węglowego na gazowy dofinansowanie otrzymasz tylko pod warunkiem, że na stałe pozbędziesz się urządzenia starego typu. Od 2022 roku wycofano bowiem możliwość przyznania dofinansowania wymiany pieca na nowy kocioł węglowy. Priorytetem programu stała się więc likwidacja ogrzewania tego rodzaju.

Kocioł gazowy kondensacyjny ecoTEC exclusive VC

Program Czyste Powietrze – jaki kocioł ekologiczny i inne urządzenia możesz wybrać?

W programie Czyste Powietrze uwzględniono następujące urządzenia, które można zakupić i zainstalować w ramach dofinansowania do C.O.:

 • kotły kondensacyjnektóre do ogrzewania wykorzystują nie tylko sam gaz, ale też energię powstałą w wyniku jego spalania, co pozwala na większą oszczędność,
 • kotły olejowe – wykorzystywane są najczęściej w budynkach, do których nie można doprowadzić gazu ziemnego,
 • kotły elektryczne – polecane jako uzupełnienie innych sposobów ogrzewania, a także w miejscach, w których wykonanie instalacji centralnego ogrzewania jest niemożliwe,
 • kotły zagazowujące drewno – nowoczesne, bardziej ekologiczne od tradycyjnych,
 • urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii, czyli pompy ciepła – pozyskują energię cieplną z ziemi, powietrza lub wody. Do działania potrzebują tylko bardzo małej ilości energii elektrycznej, która może pochodzić z paneli fotowoltaicznych (na które również możesz otrzymać dofinansowanie).

Wymiana kotła dofinansowanie – ile możesz dostać?

Jeśli myślisz o wymianie kotła z dofinansowaniem, z pewnością zastanawiasz się, ile pieniędzy możesz dostać. Kwota nie jest trudna do wyliczenia, ale zależy od dochodu na członka rodziny w danym gospodarstwie domowym.

Maksymalna możliwa wysokość dotacji na wszystkie przedsięwzięcia 135 tys. oraz 1200 zł na audyt energetyczny. Beneficjentów podzielono na 3 grupy intensywności dofinansowania. W pierwszej z nich znajdują się są osoby o dochodzie rocznym nieprzekraczającym 135 tys. zł. W ich przypadku dofinansowanie na kocioł gazowy kondensacyjny wyniesie 40%. Drugi stopień dofinansowania obejmuje rodziny, w których kwota miesięcznego dochodu na osobę nie przekracza 1894 zł (2651 zł w gospodarstwie jednoosobowym). One mogą liczyć na wyższe dofinansowanie – np. do 70% zakupu i montażu kotła gazowego kondensacyjnego. W trzeciej grupie znajdują się natomiast beneficjenci, których poziom dochodów nie przekracza 1090 zł (1526 zł w gospodarstwie jednoosobowym). Mogą oni liczyć na 100% dofinansowania na kocioł.

Jeśli poniesione koszty są wyższe, możesz starać się także o pożyczkę, przez banki na zasadach określonych w umowie dotyczącej współpracy z bankiem. Więcej informacji o pożyczce znajdziesz w regulaminie Programu Priorytetowego.

Wymiana pieca Czyste Powietrze – co musisz zrobić?

Jeśli zdecydujesz się na wymianę kotła w ramach programu Czyste Powietrze, dofinansowanie wymaga spełnienia warunków formalnych. Kolejne etapy ubiegania się o dotację przedstawiamy poniżej.

I. Wypełnij wniosek, podpisz go i złóż w odpowiednim Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub banku. Możesz zrobić to online przez Portal Beneficjenta lub system gov.pl. Do wniosku dołącz zaświadczenie wydawane przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

II. Wyraź zgodę na wizytę kontrolerów z Urzędu Miasta, którzy potwierdzą istnienie działającego kotła starego typu, a po inwestycji – realizację całego przedsięwzięcia.

III. Podpisz umowę na dotację lub pożyczkę.

IV. Zrealizuj inwestycję.

V. Złóż wniosek rozliczeniowy. Pamiętaj, aby dołączyć do niego faktury za wykonane usługi i zakup urządzenia. Są to potwierdzenia ukończonej inwestycji.

Jak ubiegać się o dotację?

Zobacz także: Etapy udziału w programie Czyste Powietrze. Poznaj warunki programu

Dofinansowanie wymiany pieca węglowego na gazowy lub zakup i montaż innych ekologicznych urządzeń to możliwość oferowana właścicielom domów, na którą z pewnością warto się zdecydować. Zyskujesz nie tylko pieniądze na samą inwestycję, ale także duże oszczędności związane z długofalowym użytkowaniem ekologicznych urządzeń w przyszłości.

Dowiedz się więcej na temat walki ze smogiem i wybierz ekologiczne urządzenia grzewcze!

 • Pobierz darmowy e-book i zobacz, jak uzyskać nawet 100% dofinansowania z programu Czyste Powietrze
 • Poznaj inne formy dofinansowań
 • Skorzystaj z kalkulatora kosztów ogrzewania

Dowiedz się więcej