Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Kto może uzyskać dotację Czyste Powietrze na nowy system ogrzewania?

Ochrona środowiska naturalnego to palący temat ostatnich lat. Coraz bardziej powszechne stają się rozwiązania pozwalające ograniczyć emisję substancji, które mają negatywny wpływ na zdrowie ludzi oraz na środowisko naturalne. Niestety, cena nowoczesnych rozwiązań technologicznych przekracza możliwości finansowe wielu osób. Z pomocą przychodzi rządowy program dofinansowania do pompy ciepła, innych urządzeń grzewczych oraz termomodernizacji.

Zobacz, ile jesteś w stanie zaoszczędzić, korzystając z dotacji Czyste Powietrze

Z tekstu dowiesz się:

 • dlaczego dopłaty Czyste Powietrze obejmują tylko istniejące budownictwo,
 • jakie są progi dotacji do Czystego Powietrza,
 • na co dokładnie są przyznawane dopłaty do ekologicznego ogrzewania domu,
 • dlaczego przy wyborze pompy trzeba brać pod uwagę listę ZUM.

Dofinansowanie Czyste Powietrze to element programu prowadzonego przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Program działa już od kilku lat, a wnioski można składać aż do 2027 roku. Jak uzyskać dofinansowanie do pompy ciepła lub prac termomodernizacyjnych? Dowiedz się, kto i na jakich zasadach może uzyskać dotację.

Dotacje do nowego domu? Celem programu jest wsparcie termomodernizacji

Program Czyste Powietrze powstał, aby zmodernizować energetycznie istniejące domy oraz wymienić stare i nieefektywne urządzenia grzewcze zasilane paliwami stałymi na nowoczesne źródła ciepła.

W związku z tym o udział w programie mogą ubiegać się jedynie właściciele istniejących budynków. Dofinansowania nie otrzymają więc osoby, które są w trakcie budowy domu lub wkrótce planują rozpocząć prace budowlane.

Przeczytaj też: Remont starego domu – od czego zacząć?

Dopłaty Czyste Powietrze – komu przysługują?

Program Czyste Powietrze obejmuje 3 grupy beneficjentów. Z dopłaty do ekologicznego ogrzewania domu i prac termomodernizacyjnych mogą skorzystać właściciele istniejących domów, którzy są przydzieleni do dofinansowania podstawowego, podwyższonego lub najwyższego.

 • Podstawowy poziom dofinansowania

Pierwszą grupą beneficjentów, którzy mogą skorzystać z dotacji Czyste Powietrze, są właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych, a także wydzielonego w budynku jednorodzinnym lokalu mieszkalnego, których dochód roczny nie przekracza 135 tys. zł.

Beneficjenci mogą otrzymać dofinansowanie na jeden z trzech sposobów:

1) Jeśli zdecydują się na kompleksową termomodernizację z instalacją fotowoltaiczną, która uwzględnia demontaż nieefektywnego źródła ciepła na paliwo stałe oraz założenie powietrznej bądź gruntowej pompy ciepła, mogą otrzymać do 66 tys. złotych dofinansowania.

2) Jeśli zdecydują się na kompleksową termomodernizację z instalacją PV, która uwzględnia demontaż nieefektywnego źródła ciepła na paliwo stałe oraz założenie urządzenia innego niż pompa ciepła, np. kotła kondensacyjnego, mogą otrzymać do 56 tys. dofinansowania.

3) Jeśli zdecydują się na sam montaż rekuperatora, ocieplenie przegród budowlanych lub wykonanie dokumentacji dotyczących przeprowadzonych prac, mogą otrzymać do 33 tys. dofinansowania.

W każdej z opcji program uwzględnia dofinansowanie z montażem mikroinstalacji fotowoltaicznej oraz bez PV.

Przeczytaj: Termomodernizacja domu krok po kroku

 • Podwyższony poziom dofinansowania

Drugą grupą beneficjentów, których obejmuje podwyższony poziom dotacji Czyste Powietrze, są właściciele lub współwłaściciele budynków, których średni miesięczny dochód na jednego członka rodziny nie przekracza 1894 zł (2651 zł w gospodarstwach jednoosobowych).

Te osoby mogą otrzymać dotację na jeden z trzech sposobów:

1) Jeśli zdecydują się na kompleksową termomodernizację z instalacją PV, która obejmuje demontaż nieefektywnego źródła ciepła na paliwo stałe i założenie pompy ciepła, mogą otrzymać do 99 tys. dofinansowania,

2) Jeśli zdecydują się na kompleksową termomodernizację z instalacją PV, która obejmuje demontaż nieefektywnego źródła ciepła na paliwo stałe i założenie np. kotła gazowego, mogą otrzymać do 81 tys. dofinansowania,

3) Jeśli zdecydują się na sam montaż rekuperatora, ocieplenie przegród oraz wykonanie dokumentacji związanej z pracami, mogą otrzymać do 48 tys. dofinansowania.

Również w tym przypadku wnioskodawcy mogą wybrać wymienione wcześniej dodatkowe cele dofinansowań oraz otrzymać dodatkową dotację na fotowoltaikę w wysokości 5 tys. zł.

 • Najwyższy poziom dofinansowania

Trzecią grupą beneficjentów, których obejmuje najwyższy poziom dopłaty za ogrzewanie w ramach programu Czyste Powietrze, są właściciele lub współwłaściciele budynków, których średni miesięczny dochód na jednego członka rodziny nie przekracza 1090 zł (1526 zł w gospodarstwach jednoosobowych) lub mają ustalone prawo do otrzymywania zasiłku stałego, zasiłku okresowego, zasiłku rodzinnego lub specjalnego zasiłku opiekuńczego (zasiłki te powinny być potwierdzone przez odpowiedni organ, np. burmistrza lub wójta). Te osoby również mogą otrzymać dotację na jeden z trzech sposobów:

1) Jeśli zdecydują na kompleksową termomodernizację z instalacją PV, która obejmuje demontaż nieefektywnego źródła ciepła na paliwo stałe i założenie pompy ciepła, mogą otrzymać do 135 tys. dofinansowania,

2) Jeśli zdecydują się na kompleksową termomodernizację z instalacją PV, która obejmuje demontaż nieefektywnego źródła ciepła na paliwo stałe i założenie np. kotła gazowego, mogą otrzymać do 115 tys. dofinansowania,

3) Jeśli zdecydują się na sam montaż rekuperatora, ocieplenie przegród budowlanych lub wykonanie dokumentacji budowlanej, mogą otrzymać do 70 tys. dofinansowania.

Przeczytaj: Czyste Powietrze – warunki i etapy programu

Dotacje do pomp ciepła, kotłów gazowych i prac termomodernizacyjnych – na co możesz dostać pieniądze?

Aby znacząco ograniczyć emisję pyłów i innych zanieczyszczeń do atmosfery przez domy jednorodzinne, program zakłada realizację konkretnych prac termomodernizacyjnych. W pierwszej kolejności jest konieczna wymiana nieefektywnego źródła ciepła, np. zasilanego paliwem stałym, na nowe, ekologiczne, a nawet pozyskujące energię z OZE.

Kwalifikujesz się do programu Czyste Powietrze? Dofinansowanie możesz uzyskać na:

 • docieplenie budynku,
 • wymianę okien i drzwi,
 • montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła,
 • panele fotowoltaiczne.

Przeczytaj: Jak dbać o czyste powietrze?

Ile dofinansowania Czyste Powietrze? Sprawdź, ile możesz zaoszczędzić

Na jakie dofinansowanie do pompy ciepła, kotła czy fotowoltaiki możesz liczyć? Wysokość dopłaty zależy od tego, do której grupy beneficjentów należysz. Poniższa tabela prezentuje intensywność dofinansowania oraz maksymalne kwoty dotacji do wybranych przedsięwzięć.

Nazwa kosztuPodstawowy
poziom dofinansowania
Podwyższony
poziom dofinansowania
Najwyższy
poziom dofinansowania
Audyt energetyczny100%
1 200 zł
100%
1 200 zł
100%
1 200 zł
Powietrzna pompa ciepła o podwyższonej klasie efektywności energetycznej55%
19 400 zł
80%
28 100 zł
100%
35 200 zł
Gruntowa pompa ciepła o podwyższonej klasie efektywności energetycznej55%
28 000 zł
80%
40 700 zł
100%
50 900 zł
Kocioł gazowy kondensacyjny40%
6 100 zł
70%
10 700 zł
100%
15 300 zł
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła40%
6 700 zł
70%
11 700 zł
100%
16 700 zł
Mikroinstalacja fotowoltaiczna40%
6 000 zł
70%
9 000 zł
100%
15 000 zł

Wnioskodawcy mają też prawo do skorzystania z tzw. ulgi termomodernizacyjnej, ale tylko jeśli ich dochody podlegają opodatkowaniu na podstawie przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jaki kocioł lub pompa Czyste Powietrze? Wybieraj urządzenia z listy ZUM

Jeśli kwalifikujesz się do programu i wiesz, że możesz uzyskać dotację na pompę ciepła i demontaż starego urządzenia grzewczego, przed ostatecznym podjęciem decyzji o zakupie, sprawdź listę Zielonych Urządzeń i Materiałów.

W przypadku dotacji na pompę ciepła lista ta odgrywa bardzo ważną rolę. Dofinansowanie do pompy ciepła w starym domu uzyskasz tylko, jeśli wybrane przez Ciebie urządzenie znajduje się na tej liście. Warunek ten dotyczy również kotłów zagazowujących drewno i kotłów na pellet.

Przeczytaj: Kocioł kondensacyjny czy pompa ciepła? Co się bardziej opłaca?

Dopłata za ogrzewanie w ramach programu Czyste Powietrze to ogromna oszczędność w zakupie nowego urządzenia grzewczego, ale stanowi dopiero początek oszczędzania, które będzie dzięki niemu możliwe podczas eksploatacji domu. Trwający program dotacji Czyste Powietrze jest doskonałą okazją do zmiany myślenia o ekologii i dobrym bodźcem do działania.

Sprawdź więcej informacji na temat walki ze smogiem i wybierz ekologiczne urządzenia grzewcze!

 • Pobierz darmowy e-book i zobacz, jak uzyskać nawet 100% dofinansowania z programu Czyste Powietrze
 • Poznaj inne formy dofinansowań
 • Skorzystaj z kalkulatora kosztów ogrzewania

Dowiedz się więcej