Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Wymagania techniczne programu Czyste Powietrze – jakie urządzenia grzewcze wybrać, aby otrzymać dofinansowanie?

Jeszcze do połowy 2024 roku każdy przyszły beneficjent programu Czyste Powietrz musiał dokładnie sprawdzać, czy wybrane przez niego nowe urządzenie do ogrzewania spełnia warunki programu. Od czerwca 2024 roku – zwłaszcza w przypadku pomp ciepła – sytuacja jest znacznie prostsza, ponieważ obowiązuje lista ZUM.

Wymagania techniczne programu Czyste Powietrze – jakie urządzenia grzewcze wybrać, aby otrzymać dofinansowanie?

Z tekstu dowiesz się:

 • czym jest lista ZUM i dlaczego jest ważna w przypadku pomp ciepła,
 • na jakie kotły gazowe można uzyskać dofinansowanie z programu,
 • czy klasa efektywności energetycznej pompy ciepła ma wpływ na kwotę dofinansowania.

Głównym celem programu Czyste Powietrze jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez zwiększenie efektywności energetycznej budynków. Osiągnięcie tego celu wydaje się łatwiejsze niż kiedykolwiek – od początku działania programu złożono ponad 800 tys. wniosków, a łączna kwota wypłaconego dofinansowania przekroczyła już 10 mld zł (stan na czerwiec 2024).

Czyste Powietrze – pompy ciepła i inne urządzenia wpisane na listę ZUM

Jeśli chcesz przeprowadzić termomodernizację i zamontować pompę ciepła, nowe urządzenie musi znajdować się na liście ZUM.

ZUM to Zielona Lista Urządzeń i Materiałów, która zawiera spis modeli sprzętów kwalifikujących się do programu. Obowiążek wyboru urządzenia z listy ZUM dotyczy obecnie pomp ciepła, kotłów zagazowujących drewno i kotów na pellet.

Jako przyszły beneficjent programu nie musisz więc zastanawiać się, czy otrzymasz dofinansowanie na wybraną przez siebie pompę. Jeśli wybierzesz urządzenie z listy, spełnisz ten warunek.

Przeczytaj: Kredyt Czyste Powietrze – na czym polega kredyt z dotacją z programu?

Dlaczego pompy, kotły zagazowujące drewno i kotły na pellet muszą być wpisane na listę ZUM? Obecność na liście potwierdza, że urządzenia spełniają określone standardy środowiskowego i są uznawane za ekologiczne przez IOŚ-PIB. W ten sposób dofinansowaniu nie podlegają także sprzęty, które nie przeszły wymaganych badań, mają w etykiecie nierzetelne dane i w rzeczywistości przyczyniają się do zwiększenia rachunków.

Aby pompa ciepła trafiła na listę, jej producent musi dostarczyć:

 • raport z badań przeprowadzonych w akredytowanym laboratorium na terenie UE lub EFTA,
 • kartę produktu,
 • etykietę energetyczną,
 • deklarację zgodności CE,
 • dokumenty potwierdzające powyższe dane.

Pompy ciepła muszą też zostać poddane badaniom według określonych norm, np. według normy EN 14511 (badanie w warunkach znamionowych znormalizowanych) czy EN 12102-1 (wyznaczenie poziomu mocy akustycznej).

Wymagania techniczne programu Czyste Powietrze dla kotłów gazowych kondensacyjnych

W przypadku gazowych kotłów kondensacyjnych nie ma obowiązku wyboru urządzeń z listy ZUM. Mimo to warto sprawdzić, jakie kotły znajdują się na stronie ZUM. Podobnie jak w przypadku pomp ciepła zostały tam dodane urządzenia, które uznano za wartościowe z punktu widzenia osiągnięcia celów programowych.

Brak obowiązku korzystania z listy ZUM nie oznacza, że otrzymasz dofinansowanie na dowolny kocioł. Zgodnie z wymaganiami technicznymi Czyste Powietrze urządzenie to musi mieć klasę efektywności energetycznej minimum A na podstawie karty produktu i etykiety energetycznej.

Przeczytaj: Od czego zacząć remont starego domu?

Wysokość dofinansowania na urządzenia grzewcze zależna od ich klasy

W tabelach określających poziom dofinansowania z programu Czyste Powietrze można zauważyć, że powietrzne pompy ciepła zostały rozróżnione na te o podwyższonej klasie efektywności i standardowe. Wynika to z faktu, że kwota dofinansowania różni się w zależności od wybranej klasy urządzenia.

 • Maksymalna kwota dotacji na standardową pompę ciepła powietrzną wynosi 12 600 zł dla podstawowego poziomu dofinansowania, 22 000 zł dla podwyższonego poziomu dofinansowania i 31 500 zł dla najwyższego poziomu dofinansowania.
 • Maksymalna kwota dotacji na powietrzną pompę ciepła o podwyższonej klasie efektywności energetycznej wynosi 19 400 zł dla podstawowego poziomu dofinansowania (różnica 6 800 zł), 28 100 zł dla podwyższonego poziomu dofinansowania (różnica 6 100 zł) i 35 200 zł dla najwyższego poziomu dofinansowania (różnica 3 700 zł).

Zastanawiasz się nad przeprowadzeniem termomodernizacji w swoim domu? Sprawdź, jakie są warunki i etapy programu Czyste Powietrze, złóż wniosek o dofinansowanie i ochroń swoich bliskich przed skutkami smogu!

Przeczytaj więcej informacji na temat walki ze smogiem i wybierz ekologiczne urządzenia grzewcze!

 • Pobierz darmowy e-book i zobacz, jak uzyskać nawet 90% dofinansowania z programu Czyste Powietrze
 • Poznaj inne formy dofinansowań
 • Skorzystaj z kalkulatora kosztów ogrzewania

Dowiedz się więcej