Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Temperatura CWU (ciepłej wody użytkowej) – zalecenia i optymalizacja

Zwyczajowo ustawiana temperatura ciepłej wody w budynkach wielorodzinnych czy użytkowych jest stosunkowo wysoka. To działanie wiąże się jednak ze zwiększonymi stratami ciepła w rozległym układzie przewodów i podgrzewaczy w tych budynkach. Taka temperatura CWU byłaby także zbyt wysoka dla budynków jednorodzinnych, gdzie są stosowane niskotemperaturowe źródła ciepła, w szczególności pompy ciepła. Jaka temperatura CWU będzie zatem optymalna?

Z tekstu dowiesz się:

  • czy temperatura wody w kranie ma duży wpływ na koszty ogrzewania,
  • w jakiej temperaturze ginie bakteria Legionella,
  • ile stopni powinna mieć woda przeznaczona do codziennego użytkowania.
Jaka jest optymalna temperatura wody w kranie?

Optymalna temperatura zadana CWU musi uwzględniać kryteria higieny, sprawności pracy źródła ciepła oraz bezpieczeństwa i trwałości użytkowania. Zbyt wysoka może stworzyć ryzyko wytrącania się osadów (kamienia), a za niska nie zapewni odpowiednich warunków do tego, by zbiornik był pozbawiony bakterii. Jak wybrać idealną temperaturę wody w kranie?

CWU – co to znaczy? Temperatura ciepłej wody użytkowej a ogrzewanie

CWU to skrót, który oznacza ciepłą wodę użytkową. Odpowiednia temperatura wody w kranie jest ważna dla komfortu użytkowników (np. podczas mycia się), ponieważ woda przekazuje ciepło około 25 razy intensywniej niż powietrze. Odczucie zimna czy gorąca będzie wobec tego znacznie silniejsze przy oddziaływaniu wody. Prostym przykładem jest tutaj sauna, gdzie suche powietrze może mieć temperaturę sięgającą 100°C, a mimo to można komfortowo przebywać w takich warunkach.

Istnieje bezpośrednia zależność pomiędzy temperaturą podgrzewania wody użytkowej a kosztami tej czynności. Wzrost temperatury ciepłej wody użytkowej powoduje, że swoją efektywność znacznie obniża pompa ciepła (nawet o około 50%). Tym samym wysoka temperatura CWU prowadzi do zwiększenia kosztów podgrzewania wody.

Dodatkowo w wodzie cieplejszej niż 55°C wzrasta intensywność wytrącania się osadów. Tak zwany kamień kotłowy osadza się na powierzchniach komory spalania czy też innych powierzchniach grzewczych kotła. Może się także wytrącać na powierzchniach wymienników ciepła czy wężownic. Zaledwie 1 mm kamienia obniża o około 10% sprawność przekazywania ciepła, a 3 mm – już o około 20%.

Podsumowując: dużo bardziej opłacalne jest utrzymywanie stałej, optymalnej temperatury wody niż jej duże wahania.

Zobacz także: Porównanie kosztów ogrzewania domu

Bakteria Legionella – w jakiej temperaturze ginie?

Właściwy wybór temperatury wody musi być podyktowany również wymaganiami higienicznymi. W niższych temperaturach rozwijają się bowiem bakterie w zasobniku. Optymalna temperatura zasobnika pozwoli natomiast temu zapobiec. W jakiej temperaturze ginie bakteria Legionella? Wystarczy 50°C, pod warunkiem, że temperatura ta utrzyma się 2 godziny. Dopiero przy 60°C bakterie giną w ciągu 2 minut. Jest to jednocześnie zalecana maksymalna temperatura wody.

Ciepła woda użytkowa – temperatura optymalna dla użytkownika

Ważne, aby nie przekraczać maksymalnej granicy, ponieważ zbyt wysoka temperatura ciepłej wody jest niebezpieczna i może powodować problemy techniczne. Jaka temperatura wody w zasobniku będzie zatem odpowiednia do codziennego użytkowania? W domu jednorodzinnym można uznać za właściwą temperaturę zadaną CWU 45–50°C. Jedynie okresowo należy ją podwyższać ze względów higienicznych. Jest to prosta czynność, zawarta standardowo w elektronicznych regulatorach kotłów. Ciepła woda w domu jednorodzinnym latem może być oczywiście nieco chłodniejsza.

Temperatura zimnej wody w kranie określana przez dane laboratoria wodociągowe może być różna i zależy m.in. od pory roku.

To, ile stopni ma woda w Twoim zbiorniku, ma znaczenie! Odpowiednie dostosowanie temperatury wody użytkowej to gwarancja bezpieczeństwa zarówno dla człowieka i jego zdrowia, jak i dla sprawności urządzenia. Warto o tym pamiętać!