Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Ogniwa fotowoltaiczne – uniwersalne źródło czystej energii w Twoim domu i gospodarstwie

Aż 90% energii pozyskiwanej w Polsce pochodzi ze źródeł nieodnawialnych. Z tego powodu przedstawiciele Polskich Sieci Elektroenergetycznych ostrzegają, że za kilka lat mogą pojawić się pierwsze problemy z brakiem prądu. Szacuje się także, że koszty pozyskiwania energii – zarówno węglowej, gazowej, jak i elektrycznej – będą stale rosły. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest inwestycja w odnawialne źródła energii i zyskujące coraz większą popularność ogniwa fotowoltaiczne.

Zgodnie z unijnymi założeniami udział energii odnawialnej na polskim rynku ma do 2020 roku wynosić 15%. Jak na razie taki wynik jest w Polsce trudny do osiągnięcia. Jak podaje Eurostat, w 2016 udział OZE wynosił zaledwie 11,3%. W 2017 wzrósł natomiast udział energii węglowej kosztem ekologicznych rozwiązań, co znacznie pogorszyło jakość powietrza w kraju.

Aby zadbać o środowisko, a jednocześnie uniezależnić się od nieodnawialnych źródeł energii, zarówno osoby prywatne budujące domy jednorodzinne, jak i przedsiębiorcy prowadzący gospodarstwa rolne mogą zainwestować w ogniwa fotowoltaiczne.

System fotowoltaiczny auroPOWER - instalacja na dachu skośnym

Czym są ogniwa fotowoltaiczne i jak pozyskują one energię?

Ogniwo fotowoltaiczne jest półprzewodnikiem, który przetwarza promiowanie słoneczne na energię elektryczną. Dzieje się tak za sprawą krzemu krystalicznego, który umożliwia zmianę energii słonecznej w prąd stały.

Choć w Polsce systemy fotowoltaiczne nadal nie są zbyt popularne, fotowoltaika jest dość powszechnie znana. Wystarczy przypomnieć sobie kalkulatory, które działały pod wpływem słońca. Były w nich zainstalowane małe ogniwa fotowoltaiczne, które zasilały urządzenie w prąd. Współczesne ogniwa montowane na dachach różnią się od dawnych rozwiązań skalą zastosowania i bardziej nowoczesnymi technologiami.

Zobacz, jak działają ogniwa fotowoltaiczne

Czy ogniwa fotowoltaiczne to inaczej panele słoneczne?

Choć zarówno panele słoneczne, jak i ogniwa fotowoltaiczne czerpią energię ze słońca, ich zasada działania jest zupełnie inna. Panele słoneczne pobierają jedynie energię cieplną, która służy do podgrzewania wody użytkowej lub wody centralnego ogrzewania. Przydają się więc, kiedy właściciele domów lub gospodarstw chcą częściowo uniezależnić się od miejskiej sieci c.w.u. i oszczędzić na dogrzewaniu pomieszczeń w sezonach przejściowych.

Ogniwa fotowoltaiczne połączone w systemy przetwarzają energię słoneczną na prąd elektryczny, który później można wykorzystać w dowolny sposób. W zależności od potrzeb może on służyć do:

  • zasilania sprzętów AGD i RTV lub elektrycznych maszyn rolniczych;
  • oświetlania budynku oraz ogrodu, jeśli system lamp jest podłączony do domowej centrali;
  • podgrzania wody i budynku.

Zobacz, czym różnią się ogniwa fotowoltaiczne od paneli słonecznych

System fotowoltaiczny auroPOWER

Jak uzyskać najwięcej energii dzięki ogniwom fotowoltaicznym?

Zakłada się, że panel fotowoltaiczny o mocy 1 kWp może wytworzyć w ciągu całego roku około 900–1100 kWh energii elektrycznej. Ta wartość jest jednak bardzo zmienna i zależy od wielu czynników. Aby system fotowoltaiczny wygenerował jak najwięcej prądu, potrzebuje odpowiednich warunków, dobrej lokalizacji i profesjonalnego montażu.

  • Intensywność promieniowania słonecznego – ogniwa przetwarzają najwięcej energii w trakcie słonecznych dni. Każde zacienienie powoduje spadek efektywności systemu.
  • Powierzchnia systemu – duża powierzchnia ogniw daje możliwość wytworzenia znacznej ilości prądu, ale bardzo rozległy system może okazać się zbyt drogą inwestycją. Z tego względu przedstawiciele firmy Vaillant znaleźli optymalne rozwiązanie i wprowadzili do swojej oferty 3 wydajne systemy fotowoltaiczne auroPOWER o mocy 290, 300 i 305 W/m2. Składają się z modułów o tych samych wymiarach i z 60 ogniw. W systemie można łącznie zastosować od 5 do 20 modułów.

Zobacz ogniwa fotowoltaiczne Vaillant

  • Ustawienie względem stron świata – ogniwa fotowoltaiczne powinny być skierowane w stronę południową, bez względu na to, czy są umieszczone na dachu, czy na ziemi. Przy montażu systemu na gruncie warto zwrócić uwagę, czy ogniwa są nasłoneczniowne o każdej porze dnia, a np. cień budynku nie blokuje dopływu słońca do ogniw.
  • Właściwości techniczne komponentów fotowoltaicznych – duże znaczenie dla wydajności systemu ma dobra jakość sprzętu, zwłaszcza modułów fotowoltaicznych i falownika fotowoltaicznego. Z tego względu należy wybierać tylko profesjonalne produkty, które cieszą się uznaniem odbiorców na rynku już od wielu lat.

Zobacz najważniejsze wskazówki związane z instalacją ogniw fotowoltaicznych

Jak wykorzystywać ogniwa fotowoltaiczne?

Niektórzy twierdzą, że w Polsce jest za mało słonecznych dni, aby ogniwa fotowoltaiczne mogły wytworzyć odpowiednią ilość prądu. W rzeczywistości systemy fotowoltaiczne mogą działać nawet przy zachmurzeniu. Nie są wtedy w 100% efektywne, ale nadal pobierają energię słoneczną i przetwarzają ją na prąd. W dodatku dzięki instalacji fotowoltaicznej można korzystać z net-meteringu, który polega na przekazywaniu nadwyżki prądu do elektrowni. Zimą miejska sieć udostępnia 80% tej energii całkowicie za darmo.

Ogniwa fotowoltaiczne sprawdzą się nie tylko w domach jednorodzinnych, ale też w gospodarstwach rolnych. Dzięki nim można prowadzić niemal całkowicie ekologiczne gospodarstwo, które w znacznym stopniu ograniczy swój wpływ na środowisko naturalne. Dzięki systemom fotowoltaicznym przedsiębiorcy rolni mogą zasilać swoje maszyny energią pozyskaną ze słońca, co przyczynia się do:

  • zmniejszenia rachunków,
  • obniżenia kosztów utrzymania gospodarstwa,
  • możliwości inwestycji w dalszy rozwój firmy.

Systemy fotowoltaiczne – bezpieczne dla środowiska, korzystne dla budżetu

Inwestycja w ogniwa fotowoltaiczne jest kosztowna tylko w momencie zakupu systemu i w trakcie jego montażu. Profesjonalna instalacja przez najlepszych specjalistów, wybór odpowiednich ogniw znanej i sprawdzonej marki, a także umiejętne korzystanie z systemu pozwoli zarówno właścicielom domów, jak i rolnikom prowadzącym ekologiczne gospodarstwa uniezależnić się od miejskiej sieci elektrycznej, a tym samym zaoszczędzić na rachunkach.

Systemy fotowoltaiczne marki Vaillant są objęte 10-letnią gwarancją, dzięki czemu osoby inwestujące w nie mają pewność, że wybierają najlepsze rozwiązania. Ogniwa zamontowane na gruncie lub dachu są także bezobsługowe i nie emitują żadnego hałasu. Nie mają więc żadnego wpływu na domowników ani nie utrudniają pracy w gospodarstwie.

Zobacz ekologicznego gospodarstwa rolnego z ogniwami fotowoltaicznymi