System fotowoltaiczny. Sprawdź, dzięki czemu zwróci Ci się ta inwestycja
Ceny energii elektrycznej wzrastają w zastraszającym tempie. Jak donosi Instytut Energii Odnawialnej, od maja 2017 roku wystarczył zaledwie rok, aby cena jednej megawatogodziny wzrosła aż o 27%! Taka tendencja sprawia, że konsumenci są zmuszeni szukać sposobów na oszczędzanie prądu lub jego samodzielną produkcję – z pomocą przychodzą technologie solarne i panele fotowoltaiczne.
Mimo że technologie solarne zyskują popularność w naszym kraju, wciąż wiele osób kwestionuje ich opłacalność. Przeciwnicy tego rozwiązania twierdzą, że inwestycja w panele fotowoltaiczne jest nieopłacalna, głównie ze względu na panujący w Polsce klimat oraz długi czas zwrotu inwestycji. Zwolennicy podkreślają zaś takie zalety tej technologii jak rządowe dofinansowania, przyjazność środowisku i możliwość odbioru nadwyżki produkowanej energii.
Panele fotowoltaiczne – ile kosztuje instalacja?
Odpowiedź na to pytanie brzmi: to zależy. Każde gospodarstwo domowe ma inne potrzeby energetyczne. Jeżeli Twoim celem jest zbudowanie nowoczesnego domu pasywnego lub całkowita niezależność od zewnętrznych dostawców, potrzebna będzie większa instalacja, a co za tym idzie – większa inwestycja. Jeżeli chcesz poznać orientacyjne koszty i swoje zapotrzebowanie bez konieczności żmudnych obliczeń, możesz skorzystać z kalkulatora dostępnego pod adresem https://fotowoltaikaonline.pl/kalkulator.
W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że za wydajną i nowoczesną instalację w rodzaju systemu auroPOWER należy zapłacić od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Eksperci ze wspomnianego portalu fotowoltaikaonline.pl twierdzą, że przeciętne oszczędności roczne dla gospodarstwa domowego z panelami fotowoltaicznymi na dachu wynoszą ok. 1500 złotych!
Najprościej wyjaśnić to na przykładzie gospodarstwa domowego 2+2. Rocznie, takie gospodarstwo zużywa ok. 3500 kWh energii. Przy opłacie 0.27 zł za 1 kWh energii czynnej, roczne rachunki za energię takiej rodziny wyniosą ok. 2200 PLN brutto. Wykorzystując dobrze ustawione panele słoneczne o łącznej powierzchni 19,5 m², stworzymy system fotowoltaiczny, który pokryje 103% zapotrzebowania na energię elektryczna. Koszt takiej instalacji będzie wynosił ok. 21 000 złotych brutto. Zakładając, że zakup paneli oraz pozostałych urządzeń pokrywasz ze środków własnych (co przy ilości form wsparcia, jaką oferuje rząd, jest mało prawdopodobne), inwestycja zwróci się po ok. 10 latach.
Kolejną kwestią są dofinansowania oraz ulgi podatkowe. W ramach rozpoczętego we wrześniu 2018 roku rządowego programu Czyste Powietrze każda osoba fizyczna posiadająca nieruchomość bądź zezwolenie na jej budowę (mowa tu o domach jednorodzinnych) może otrzymać nawet 30 000 złotych dofinansowania na zakup i instalację paneli fotowoltaicznych. Jeżeli jesteś rolnikiem, przysługuje Ci również ulga w wysokości 25% wartości instalacji fotowoltaicznej od należnego gminie podatku rolnego.
Panel słoneczny gwarantuje oszczędności nawet w zimie
Przeciwnicy technologii solarnych twierdzą, że opłaca się z nich korzystać tylko i wyłącznie w słoneczne dni. Owszem, Polska nie jest najbardziej usłonecznionym krajem (usłonecznienie oznacza liczbę godzin, w których niebo jest całkowicie bezchmurne w porze dziennej, a do ziemi dociera maksimum energii słonecznej) – jak podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, przeciętnie w ciągu roku mamy ok. 1600 „pogodnych” godzin. Jednakże ten czas w zupełności wystarcza do wyprodukowania takiej ilości prądu, której przeciętne gospodarstwo domowe nie będzie w stanie zużyć.
Dzięki temu, że w 1.07.2016 roku uregulowano ustawą o OZE system odbioru nadwyżek prądu wyprodukowanego za pomocą odnawialnych źródeł energii, każdy posiadacz paneli fotowoltaicznych może za darmo pobrać z sieci 80% wytworzonej przez siebie nadwyżki energii. Oznacza to, że nie ma przeszkód ku temu, aby zimą korzystać z energii wyprodukowanej wiosną lub latem.
Zobacz, jak działają ogniwa fotowoltaiczne i jak można je wykorzystać?
Czysta energia – to się opłaca!
Jak widać, nastał bardzo dobry czas dla osób, które chcą zainwestować w panele fotowoltaiczne. Liczne dofinansowania oraz ulgi podatkowe sprawiają, że zakup i instalacja tego typu rozwiązań w Twoim domu zwróci się szybciej niż w przypadku samodzielnego finansowania całego przedsięwzięcia.
Wiemy, że nie każdy musi być ekspertem od rynku energetycznego oraz instalacji wykorzystujących energię odnawialną. Jeżeli masz jakieś pytania odnośnie systemów auroPOWER lub jakichkolwiek innych produktów związanych z energią słoneczną (np. auroTHERM), skontaktuj się z jednym z naszych partnerów w Twojej okolicy.