Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Średnie zużycie prądu w gospodarstwie jednorodzinnym a fotowoltaika

Gwałtowny wzrost cen nośników energii sprawia, iż przygotowując się do budowy domu z pewnością zastanawiasz się, jaka może być wysokość zużycia energii w budynku. W szczególności interesuje nas zużycie najdroższego nośnika, czyli prądu. Z niniejszego artykułu dowiesz się, jaka jest wysokość średniego zużycia prądu w zależności od wielkości gospodarstwa domowego, jakie czynniki mają to wpływ i w jaki sposób ograniczyć koszty eksploatacji.

Zmniejsz rachunki za prąd przy fotowoltaice auroPOWER

Z tekstu dowiesz się:

  • jak wygląda średnie zużycie prądu w gospodarstwach domowych,
  • co ma wpływ na zużycie prądu,
  • ile prądu zużywa dom z pompą ciepła,
  • jak ograniczyć koszty energii elektrycznej,
  • jak oszacować instalację fotowoltaiczną do danego budynku.

Fotowoltaika dla domu może być rozwiązaniem, które znacząco obniży koszty średniego zużycia prądu w domu. Dowiedz się, co na nie wpływa, a także dlaczego instalacja paneli, które pozwolą Ci czerpać energię ze słońca sprawi, że zaczniesz oszczędzać!

Średnie zużycie prądu w domu – podstawowe informacje

Aby mówić o usprawnieniu wydajności energetycznej domu oraz oszczędnościach, należy się dowiedzieć, co wpływa na znaczy wydatek energii. W ostatnich latach średnie zużycie prądu na potrzeby oświetlenie budynku oraz zasilania sprzętu AGD i RTV wynosi około:

  • 800-1500 kWh dla gospodarstwa jednoosobowego,
  • 1000-3000 kWh dla gospodarstwa dwuosobowego,
  • 1200-3500 kWh dla gospodarstwa trzyosobowego,
  • 1400-4500 kWh dla gospodarstwa czteroosobowego,
  • 1600-5500 kWh dla gospodarstwa pięcioosobowego.

Powodem występowania tak dużych rozpiętości powyższych danych jest najczęściej zróżnicowane wyposażenie domów, nasze nawyki, wiek i inne czynniki. Przykładowo większe zużycie wystąpi z pewnością w domu, w którym domownicy często gotują, korzystając przy tym z kuchenki elektrycznej i piekarnika. Podwyższone zużycie energii elektrycznej występuje również w przypadku, gdy pracę wykonujemy w domu i przez wiele godzin korzystamy z komputera i monitora/monitorów.

Średnie miesięczne zużycie prądu – jaki wpływ mają urządzenia RTV i AGD?

Poziom zużycia energii elektrycznej zależy także od budowy samych urządzeń. Dokonując zakupu, warto wybierać urządzenia energooszczędne. Dla ułatwienia wyboru, urządzenia te są oznaczane tzw. klasami energetycznymi. Im wyższa klasa energetyczna tym niższe zużycie energii.

Jeśli część urządzeń jest już wysłużona i wymaga wymiany, wówczas z pewnością zastanawiasz się: od czego zacząć? Jakie urządzenie wymienić najpierw, by uzyskać wyższe oszczędności? Wśród sprzętu gospodarstwa domowego najwięcej prądu zużywa z reguły chłodziarko-zamrażarka. Może ona odpowiadać nawet za zużycie co najmniej 25-27% prądu w budynku. Zależy to oczywiście od jej wielkości, ustawionych parametrów oraz temperatury pomieszczenia, w którym się znajduje.

Na kolejnych miejscach znajdują się:

  • oświetlenie 18%,
  • kuchnia elektryczna i mikrofalowa 16-17%,
  • pralka 9-10%,
  • radio, zestaw HiFi 7-8%,
  • telewizor 6-7%,
  • czajnik elektryczny 4-6%
  • zmywarka 5%,
  • komputer 2%.

Oczywiście w każdym budynku tego typu ranking będzie wyglądał nieco inaczej. Chcąc jednak uzyskać największe oszczędności, powinniśmy sprawdzić efektywność urządzeń, z których najczęściej korzystamy. Inną ważną wskazówką jest oczywiście zastanowienie się nad tym, jak nasze nawyki i przyzwyczajenia wpływają na zużycie energii elektrycznej. Być może zdarza Ci się pozostawiać włączone oświetlenie w pomieszczeniu, z którego nie korzystasz. Sprawdź również, w jakiś sposób korzystasz z komputera czy urządzeń RTV. W przypadku czajnika elektrycznego wyeliminuj niepotrzebne kilkukrotne podgrzewanie wody. Zmiana nawyków może okazać się pierwszym, prostym i skutecznym sposobem ograniczenia zużycia energii.

Pompa ciepła a średnie zużycie prądu

Coraz większa liczba budynków jest ogrzewana z wykorzystaniem pomp ciepła. Urządzenie to ogrzewa dom, wykorzystując do tego celu duże ilości energii odnawialnej pozyskiwanej z otoczenia, np. z powietrza zewnętrznego, gruntu czy wód gruntowych. Do pracy pompy ciepła niezbędna jest również energia elektryczna.

W celu dokładnego określenia zużycia energii elektrycznej niezbędne jest sporządzenie precyzyjnych obliczeń strat ciepła z budynku i wykorzystanie programu symulacyjnego. Dla orientacyjnego zapoznania się z możliwą wartością zużycia energii elektrycznej przez pompę ciepła przygotowano poniższą tabelę. Dane z tabeli dotyczą budynku ogrzewanego pompą ciepła powietrze-woda, zlokalizowanego w centralnej Polsce, zamieszkałego przez rodzinę czteroosobową. W przypadku nowego domu przyjęto zastosowanie instalacji podłogowej. W istniejącym budynku poddanym termomodernizacji przyjęto grzejniki. Ciepła woda do mycia również jest podgrzewana przez pompę ciepła.

Powierzchnia budynku Nowy budynek, ogrzewanie podłogoweBudynek modernizowany, grzejniki
m2kWh/rokkWh/rok
8027503950
10032004690
12036405430
14041006170
16045306920
18049807660
20054208400

Tabela: szacowane, roczne zużycie energii elektrycznej przez pompę ciepła powietrze-woda w zależności od powierzchni i rodzaju budynku. Uwaga: jeśli zamiast pompy ciepłą zastosowalibyśmy prosty system ogrzewania elektrycznego, np. grzejniki elektryczne i podgrzewacz do wody wyposażony w grzałkę wówczas roczne zużycie energii byłoby nawet od 3 do 5 razy wyższe.

Rachunki za prąd – jak je obniżyć? Rachunki za prąd przy fotowoltaice

Istnieją dwa skuteczne sposoby na obniżenie rachunków. Jednym z nich jest zmiana taryfy, natomiast drugi, to instalacja ogniw fotowoltaicznych. Dowiedz się, jak tego dokonać.

Jednym z popularnych rozwiązań jest wykorzystanie taryfy G12, G12w lub G13 (dostępna u jednego z operatorów). W taryfach tych okresowo mamy do dyspozycji znacznie niższą cenę energii. Dzięki temu, programując odpowiednio czas pracy pralki, zmywarki czy pompy ciepła możemy w prosty sposób zredukować koszt energii elektrycznej.

Innym rozwiązaniem jest zastosowanie instalacji fotowoltaicznej, np. auroPOWER. W trakcie jej pracy część energii elektrycznej zostanie od razu wykorzystana do zasilania odbiorników w budynku, dzięki czemu rachunki za prąd przy fotowoltaice mogą ulec obniżeniu. Ewentualna nadwyżka energii będzie przekazywana do sieci energetycznej. Za przekazaną energię, w tzw. „depozycie prosumenckim” naliczane będą środki, które w kolejnych miesiącach zostaną wykorzystane do zakupu energii. Dzięki temu rachunki za prąd mogą być nawet 90% niższe. Przy czym obecnie cena sprzedawanej przez nas energii obliczana jest w oparciu o średnią cenę rynkową z poprzedniego miesiąca. Od 1 lipca 2024 rozliczenia będą opierały się o średnią godzinową cenę energii elektrycznej. Obecnie trudno jednoznacznie ocenić, w jakim stopniu wpłynie to na opłacalność zastosowania instalacji fotowoltaicznej.

Produkcja prądu z fotowoltaiki – jak oszacować instalację dla danego budynku?

Precyzyjne określenie wymaganej wielkości instalacji uwzględnia przede wszystkim roczne zużycie energii elektrycznej oraz lokalizację budynku, kąt nachylenia dachu i orientację połaci dachowej przeznaczonej do montażu instalacji.

Zakładając optymalne parametry dachu, możemy przyjąć, iż z instalacji fotowoltaicznej o mocy szczytowej 1 kWp w skali roku uzyskamy nawet 950 kWh energii (w korzystnych warunkach uzysk energii może być nawet wyższy). Zatem chcąc w dużym stopniu pokryć zapotrzebowanie na energię elektryczną, należałoby podzielić roczne zużycie prądu przez możliwą wartość uzysku z instalacji fotowoltaicznej. Przykładowo, jeśli gospodarstwo czteroosobowe w domu o powierzchni 140 m2 ogrzewanym pompą ciepła zużywa łącznie 7500 kWh/rok, wówczas wysokie pokrycie energii zapewni instalacja o mocy około 7500/950 = 7,89 kWp.

Jak już wiesz, istnieje kilka sposób na obniżenie średniego zużycia prądu. Jednym z nich jest fotowoltaika. To dość kosztowna inwestycja, jednak ma szanse dość szybko się zwrócić i znacząco wpłynąć na wysokość Twoich rachunków za energię.

Przeczytaj też: Jak uzyskać dotację na panele fotowoltaiczne?