Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Panele fotowoltaiczne i powietrzna pompa ciepła – na czym polega współdziałanie tych urządzeń?

Nie musisz bacznie obserwować rynku energetycznego, aby zauważyć, że urządzenia do pozyskiwania energii odnawialnej, jakimi są pompy ciepła i panele fotowoltaiczne, cieszą się w Polsce coraz większą popularnością – wystarczy spojrzeć na dachy domów jednorodzinnych. Ich właściciele często łączą panele fotowoltaiczne i pompy ciepła w jeden system, aby ogrzewanie domu kosztowało ich nawet 80% mniej niż w przypadku ogrzewania za pomocą kotła.

System fotowoltaiczny auroPOWER

Postawienie na odnawialne źródła energii ma też inne plusy. Decydując się na instalacje paneli fotowoltaicznych oraz pompy ciepła, dbasz o środowisko (nie emitujesz bezpośrednio gazów cieplarnianych). Natomiast sam zakup i montaż urządzeń są dofinansowywane przez rząd, co sprawia, że domowy budżet może praktycznie nie odczuć inwestycji tego typu.

Panele fotowoltaiczne i pompa ciepła – połączenie gwarantujące największą oszczędność energii

Osoby, które chcą ogrzewać swój dom w cichy, energooszczędny i przyjazny środowisku sposób, najczęściej decydują się na zakup powietrznej pompy ciepła. Rozwiązanie to pozwala zaoszczędzić przestrzeń (montaż jest prosty ze względu na niewielkie gabaryty urządzenia), a także pieniądze, ponieważ instalacja nie wymaga wykonywania wykopów czy odwiertów, jak w przypadku gruntowej pomy ciepła.

Pompa ciepła w sprzyjających warunkach jest w stanie czerpać z otoczenia aż 75% energii potrzebnej do ogrzania wnętrza Twojego domu lub wody użytkowej. Pozostałe 25% energii musi zostać dostarczone w postaci prądu elektrycznego. Najczęściej pochodzi on z sieci, co oznacza, że trzeba za niego płacić.

Dlaczego więc nie pójść o krok dalej i jeszcze bardziej zwiększyć swoją niezależność? Wystarczy samemu wyprodukować prąd, zwłaszcza że codziennie masz dostęp do darmowego, niewyczerpalnego jego źródła, jakim jest słońce. Gdy jego promienie padają na zainstalowane na dachu panele fotowoltaiczne, wywołują tzw. zjawisko fotoelektryczne – poruszają elektrony w krzemowych płytkach ogniw fotowoltaicznych, co z kolei wywołuje przepływ prądu stałego. Ten jest konwertowany w falowniku na prąd zmienny, który to zasila urządzenia w Twoim domu (np. pompę ciepła).

Zrozumiałą wątpliwością, która może się pojawić w kontekście paneli fotowoltaicznych, jest to, że usłonecznienie (a co za tym idzie – efektywność działania ogniw fotowoltaicznych) znacząco spada w zimowe miesiące. Na szczęście dzięki obowiązującym w Polsce przepisom, posiadacze instalacji fotowoltaicznych mogą oddawać nadwyżkę produkowanego w cieplejszych porach roku prądu do sieci, a następnie odbierać 80% tej wartości za darmo, w ramach net-meteringu. Oznacza to, że jeżeli w lecie dostarczysz do sieci 1000 kWh energii, zimą możesz bez opłat pobrać z niej 800 kWh. To właśnie ten darmowy prąd będzie zasilał pompę ciepła w sezonie grzewczym.

Jeżeli zainstalujesz wystarczającą liczbę paneli fotowoltaicznych, nadwyżka prądu może być tak duża, że osiągniesz zerowy bilans roczny energii elektrycznej – oznacza to całkowitą niezależność od zewnętrznych dostawców.

Pompa ciepła połączona z instalacją fotowoltaiczną – ile dzięki temu zaoszczędzisz?

Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła przeprowadziła analizę inwestycji, w której dokonano termomodernizacji budynku wielorodzinnego. Stare piece węglowe wymieniono na pompy ciepła wspomagane ogniwami fotowoltaicznymi. Wyniki nie pozostawiały wątpliwości – po uruchomieniu nowego systemu, wydatki na ogrzewanie spadły aż o 80%. System składający się np. z paneli fotowoltaicznych auroPOWER oraz powietrznej pompy ciepła aroTHERM Split zapewni Ci niezależność od ogrzewania przy użyciu paliw kopalnych, poprawi bilans energetyczny Twojego domu i nie zajmie wiele miejsca w budynku.

Czytaj także: Odnawialne Źródła Energii

Pompa ciepła aroTHERM Split

Niektórych może odstraszać koszt, jaki wiąże się z zakupem oraz montażem pompy ciepła i paneli fotowoltaicznych. Na szczęście istnieją liczne rządowe dofinansowania (zarówno w postaci dotacji, jak i pożyczek), które chętni na inwestycję w OZE mogą uzyskać w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jedną z najnowszych tego typu inicjatyw jest trwający do 2029 roku program Czyste Powietrze. W ramach programu możesz uzyskać nawet 90% całkowitego zwrotu kosztów termomodernizacji istniejącego lub dopiero powstającego budynku (jeśli koszt inwestycji nie przekroczy 53 tys. złotych i po uwzględnieniu miesięcznego dochodu na członka rodziny). Nie czekaj więc i inwestuj w OZE – to się opłaca!

Zobacz, jak kontrolować ogrzewanie dzięki instalacji fotowoltaicznej?