Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Instalacja systemów fotowoltaicznych – najważniejsze wskazówki

Myślisz o tym, w jaki sposób zaoszczędzić na energii elektrycznej w swoim domu i bardziej uniezależnić się od dostaw prądu z sieci? Możesz to osiągnąć dzięki instalacji paneli fotowoltaicznych. Posiadają one ogniwa fotowoltaiczne, które przetwarzają energię słoneczną na elektryczną. W ten sposób powstaje w 100% ekologiczny prąd. Wyprodukowaną energię można wykorzystać do podgrzewania wody, zasilania systemów grzewczych czy urządzeń domowych. Zobacz, jak prawidłowo zainstalować panele fotowoltaiczne, aby osiągały maksimum swojej wydajności.

Domy ekologiczne powoli stają się normą. Od 2021 roku w Polsce zaczną obowiązywać surowsze przepisy dotyczące efektywności energetycznej budynków. Już teraz coraz częściej stawia się domy energooszczędne, o mniejszym zapotrzebowaniu na ciepło. Ich ogrzewanie w dużym stopniu opiera się na energii odnawialnej, w tym energii słonecznej.

Jednym ze sposobów wykorzystania energii odnawialnej w domu jest ekologiczny system z instalacją fotowoltaiczną i pompą ciepła. Prąd wytworzony przez panele fotowoltaiczne zasila wówczas pracę pompy, która ogrzewa pomieszczenia i wodę użytkową. Dzięki współpracy poszczególnych elementów systemu można otrzymać całkowicie ekologiczną energię cieplną, która gwarantuje oszczędności w gospodarstwie domowym – wyraźne zmniejszenie rachunków za ciepło i prąd.

Zobacz ogniwa fotowoltaiczne – uniwersalne źródło czystej energii w Twoim domu i gospodarstwie

Instalacja systemu fotowoltaicznego na dachu skośnym

Ogniwa fotowoltaiczne – gdzie mogą zostać zainstalowane?

Na wydajność całej instalacji fotowoltaicznej i opłacalność jej zastosowania duży wpływ ma usytuowanie oraz montaż ogniw fotowoltaicznych. Dlatego też budowę instalacji fotowoltaicznej warto rozpocząć od przeprowadzenia analizy terenu pod względem najlepszego dostępu do światła słonecznego. Najlepsze warunki gwarantuje południowa strona domu oraz pochylenie paneli pod kątem 30–40° do poziomu – dzięki temu będą absorbować najwięcej promieniowania słonecznego przez dłuższy czas.

Systemy montażowe umożliwiają instalację paneli fotowoltaicznych na:

  • dachu skośnym,
  • dachu płaskim,
  • elewacji,
  • gruncie.

Jeśli panele fotowoltaiczne mają zostać umiejscowione na dachu, wszystkie elementy składowe systemu montażowego są dobierane w zależności od pokrycia dachowego: papy, dachówki lub blachodachówki. Istnieje także możliwość umieszczenia paneli fotowoltaicznych na elewacji i zintegrowania ich z innymi materiałami elewacyjnymi. Innym rozwiązaniem jest montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie, jednak wtedy są one bardziej narażone na zacienienie, a cała instalacja może zająć więcej miejsca niż w przypadku montażu na dachu.

Zobacz, jak działają ogniwa fotowoltaiczne?

Ogniwa fotowoltaiczne – w jaki sposób należy je montować?

Prawidłowy montaż paneli fotowoltaicznych – zarówno mono-, jak i polikrystalicznych – polega na przymocowaniu ich do danej powierzchni w taki sposób, aby były ustawione pod odpowiednim kątem oraz żeby nie uległy zniszczeniu na skutek działania wiatru czy śniegu. Przed ich instalacją na dachu trzeba więc wybrać odpowiednie miejsce:

  • które nie jest zacienione,
  • na którym nie są spodziewane silne zanieczyszczenia (np. gromadzące się liście).

Instalowanie paneli fotowoltaicznych na wybranej płaszczyźnie zaczyna się od ustawienia konstrukcji wsporczej – stelażu pod moduły fotowoltaiczne. W zależności od wyboru układu systemu (w poziomie lub w pionie) rozłożenie stelażu wygląda w następujący sposób:

Prawidłowy układ paneli fotowoltaicznych

Drugim etapem prac jest doprowadzenie szyn montażowych, dzięki którym będzie można założyć panele. Jednak przed przystąpieniem do montażu paneli fotowoltaicznych należy przygotować instalację elektryczną. Warto pamiętać, że pracami związanymi z podpięciami i dostosowaniem instalacji elektrycznej musi zajmować się fachowiec posiadający odpowiednią wiedzę.

Po przygotowaniu domowej instalacji elektrycznej panele fotowoltaiczne są mocowane do powstałej konstrukcji oraz łączone z falownikiem (przetwornikiem napięcia). Żeby można było z nich korzystać, muszą być zabezpieczone przed wystąpieniem nadmiernych napięć, np. podczas wyładowań atmosferycznych (burze).

Instalacja ogniw fotowoltaicznych – kto się tym zajmuje?

Wykonaniem całej instalacji systemu fotowoltaicznego zajmują się wykwalifikowani specjaliści, dzięki czemu zyskujesz gwarancję jej prawidłowej pracy. Analizę techniczną instalacji fotowoltaicznej przygotowują natomiast projektanci instalacji. Dobrze jest także zlecić projektantowi konstrukcji lub elewacji przeprowadzenie badań dokumentujących, które wskażą przystosowanie dachu do obciążenia modułów fotowoltaicznych.

Znajdź autoryzowanego instalatora

Mimo że panele fotowoltaiczne wykorzystują energię słoneczną do wytwarzania prądu, to na skutek promieniowania słonecznego mogą ulec nadmiernemu nagrzaniu. Jeśli temperatura ogniwa fotowoltaicznego wzrasta choćby o 1°C, jego moc spada o około 0,3–0,4%. Z tego względu panele są montowane kilka centymetrów nad połacią dachu, co powinno zostać uwzględnione w analizie technicznej.

auroPOWER – system wygodny w montażu

Instalacja systemu fotowoltaicznego marki Vaillant jest zrozumiała i prosta dla każdego doświadczonego i w odpowiedni sposób przeszkolonego montażysty. Ponadto dzięki instrukcji dołączanej do każdego zestawu, instalator dokładnie wie, jakie kolejne kroki musi wykonać, aby auroPOWER działał prawidłowo i sprawnie – zgodnie z założeniami.

Moduły fotowoltaiczne auroPOWER marki Vaillant zapewniają wydajną, długą i niezawodną pracę. Ze względu na moc modułów fotowoltaicznych (od 290 do 305 Wp) ten system fotowoltaiczny jest przeznaczony przede wszystkim do użytku w domach jednorodzinnych. Samodzielnie wytworzona energia elektryczna z ogniw fotowoltaicznych i inteligentne zarządzanie mocą gwarantują w nich znaczne obniżenie kosztów energii.

Zobacz rodzaje ogniw fotowoltaicznych – jak wybrać ogniwa do swojego domu lub gospodarstwa?