Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Jak optymalnie korzystać z autokonsumpcji energii pobieranej z instalacji fotowoltaicznej?

Energia w naturze występuje w ilościach, które wielokrotnie przekraczają nasze potrzeby. Problem polega na tym, że jest ona zbyt rozproszona, zbyt skupiona (np. wyładowania atmosferyczne) lub jest dostępna przeważnie odwrotnie do zapotrzebowania. Tak też jest z energią słoneczną. Największe natężenie promieniowania słonecznego występuje w dzień i w okresie letnim, natomiast największe zapotrzebowanie na energię w domach występuje rano, wieczorem i w okresie zimowym. Przekłada się to na wykorzystanie energii elektrycznej produkowanej przez instalacje fotowoltaiczną określaną skrótem PV. Jak zwiększyć wydajność fotowoltaiki? Przeczytaj!

Klimatyzator climaVAIR Plus współpracujący z fotowoltaiką - wydajność na najwyższym poziomie

Z tekstu dowiesz się:

  • na czym polega system net-meteringu i magazyn energii,
  • jak zoptymalizować wykorzystanie energii elektrycznej,
  • czy wykorzystanie sprzętu AGD może pozytywnie wpłynąć na autokonsumpcję.

Istnieją trzy sposoby spożytkowania energii elektrycznej pochodzącej z instalacji fotowoltaicznej na zasadzie autokonsumpcji: podłączenie instalacji do sieci (instalacje on-grid), zastosowanie magazynu energii (instalacje off-grid) oraz podłączenie do sieci z jednoczesnym wykorzystaniem magazynu energii (instalacje hybrydowe). Jaki sposób wykorzystania energii z ogniw fotowoltaicznych sprawdzi się najlepiej w Twojej inwestycji? Dowiesz się z artykułu.

Jakie wyróżniamy rodzaje instalacji fotowoltaicznych? Wydajność poszczególnych

Instalacje pracujące w obecnym systemie net - meteringu dają co prawda możliwość wykorzystania nadmiaru energii wyprodukowanej przez instalację PV, ale 20-30% z tego pobiera zakład energetyczny. Od kwietnia 2022 nie mamy już możliwości podłączenia instalacji do sieci w tym systemie. Net - billing, który zastąpił poprzedni system rozliczeń polega na sprzedaży nadwyżek energii według średniej ceny z poprzedniego miesiąca, a docelowo według ceny giełdowej. Za energię pobieraną natomiast płacimy jak każdy inny odbiorca, z uwzględnieniem opłat dystrybucyjnych. Poza tym, większa liczba instalacji fotowoltaicznych w niektórych rejonach może oznaczać podwyższone napięcie w sieci i konieczność wyłączania niektórych z nich. Net - billing ma według założenia unormować ilość nowych instalacji i przede wszystkim zmobilizować użytkowników do autokonsumpcji i magazynowania energii.

Magazyn energii wydaje się więc idealnym rozwiązaniem, ponieważ zapewnia całkowitą niezależność domu od przyłącza i zakładu energetycznego i dzięki temu zwiększa wydajność fotowoltaiki w ciągu roku. Rozpowszechnienie tego rozwiązania jest jednak dość niewielkie, gdyż odstrasza jego, póki co, wysoka cena. Tu jednak pojawiają się pewnego rodzaju rozwiązania. Po pierwsze, technologia baterii wciąż ewoluuje, powodując sukcesywny spadek cen, a z drugiej strony najnowsza wersja rządowego programu „Mój Prąd 4.0” przewiduje dopłaty również do magazynów energii.

Natomiast instalacje hybrydowe wydają się rozwiązaniem bardziej uniwersalnym – pozwalają bowiem, w zależności od opłacalności, używać magazynu energii bądź „wrzucania” nadwyżki do sieci.

Jak zoptymalizować autokonsumpcję energii pochodzącej z instalacji PV?

Dobrym rozwiązaniem na zwiększenie wydajności fotowoltaiki jest dostosowanie pracy odbiorników energii do uzysku energii, co spowoduje redukcję nadwyżki wyprodukowanej energii.

Na przykład ogrzewanie domu za pomocą pompy ciepła z wykorzystaniem bufora wody grzewczej tworzy znakomity magazyn energii cieplnej uzyskiwanej z otoczenia (grunt, powietrze) za pomocą energii elektrycznej pochodzącej z PV. Dodatkowo, pompa ciepła uzyskuje od 3 do 5 razy więcej energii niż pobiera jej ze źródła elektrycznego. Nowoczesne pompy ciepła, jak aroTHERM plus i aroTHERM split firmy Vaillant posiadają odpowiednie złącze PV-ready, umożliwiające uruchomienie jednorazowego ładowania bufora wody grzewczej na sygnał żądania z falownika instalacji PV. Pompa ciepła ładuje wtedy bufor do zadanej temperatury bądź do wyłączenia sygnału z falownika.

Jeśli nie posiadasz pompy ciepła, możesz wykorzystać prąd z instalacji PV do ogrzewania wody w buforze lub podgrzewaczu zasobnikowym wody użytkowej. Oczywiście zużyjesz wtedy całość energii elektrycznej bezpośrednio na grzałkę oporową wbudowaną w bufor lub zasobnik. Pompa ciepła zapewnia mniejsze zapotrzebowanie na energię elektryczną, a więc także pozwala zmniejszyć samą instalację PV i tym samym zredukować nierównomierność stosunku zapotrzebowania do wyprodukowanej energii oraz jej nadwyżkę.

Budowane według aktualnych wymagań domy powinny być wyposażone w instalację wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (rekuperację) np. recoVAIR. Praca tej instalacji również powoduje zużycie nadmiarowej energii elektrycznej.

Dobrym urządzeniem dla zużycia nadmiaru energii cieplnej jest klimatyzator, np. climaVAIR exclusive, używany najintensywniej w okresie największej produkcji energii przez instalację PV. Posiadając pompę ciepła współpracującą z instalacją podłogową, a szczególnie z klimakonwektorami np. aroVAIR, zapewniasz chłodzenie pomieszczeń. Pompa ciepła aroTHERM plus i aroTHERM split, rekuperator recoVAIR oraz klimakonwektory aroVAIR stanowią system zarządzany jednym sterownikiem, np. VRC 720 z możliwością sterowania całością instalacji przez internet.

Jak zwiększyć wydajność fotowoltaiki dzięki odpowiedniej pracy urządzeń AGD?

Optymalizację zużycia energii elektrycznej możemy uzyskać również odpowiednio planując wykorzystanie sprzętu AGD. Pracę piekarnika (elektrycznego), prasowanie, pranie, pracę zmywarki itp. możesz w miarę możliwości zaplanować w czasie, kiedy uzysk energii elektrycznej z instalacji PV jest największy, a jednocześnie przebywasz w domu (np. w weekend).

Jest jeszcze jedna możliwość zużycia nadwyżki energii elektrycznej z instalacji PV, dostępna dla posiadaczy aut elektrycznych. Akumulator auta elektrycznego to doskonały magazyn energii, więc aż się prosi, by wyposażyć dom w ładowarkę do takiego samochodu. Zyskasz bowiem naładowany akumulator auta oraz wykorzystasz nadwyżkę energii elektrycznej.

Mamy wiele możliwości autokonsumpcji energii elektrycznej z kompletnego systemu fotowoltaicznego, które przynoszą korzyści ekonomiczne (produkujesz energię przede wszystkim dla siebie), jak i komfort bycia niezależnym w obecnych nieprzewidywalnych czasach.

Przeczytaj też: System fotowoltaiczny. Sprawdź, dzięki czemu zwróci Ci się ta inwestycja