Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Jak uzyskać dotację na panele fotowoltaiczne?

Do tej pory udział odnawialnych źródeł energii w polskim przemyśle energetycznym wynosił ok. 11%, jednak w związku z coraz większą świadomością konsumencką można zaobserwować tendencję wzrostową. Polacy, zwłaszcza na etapie projektowania nowego domu, chętnie decydują się na wykorzystanie odnawialnych źródeł, m.in. za pomocą paneli fotowoltaicznych. Kolejnym kwestią, która pozytywnie wpływa na coraz częstsze instalowanie paneli słonecznych na polskich dachach, są liczne rządowe dotacje na odnawialne źródła energii.

Jak uzyskać dotację na panele fotowoltaiczne?

Zgodnie dyrektywami Unii Europejskiej do 2020 roku Polska ma obowiązek zwiększyć udział OZE w energetyce do 20%. W związku tym podejmowane są kolejne kroki, których celem jest dotarcie do tego pułapu. Najważniejszym z nich jest rządowy program „Czyste Powietrze”, który oferuje dotacje na pompy ciepła, kolektory słoneczne, instalacje fotowoltaiczne, a także nowoczesne kotły gazowe kondensacyjne. Dowiedz się, jak możesz uzyskać dotacje na panele fotowoltaiczne i jakiej kwoty dofinansowania możesz się spodziewać.

Zobacz system fotowoltaiczny. Sprawdź, dzięki czemu zwróci Ci się ta inwestycja

Dofinansowanie na panele fotowoltaiczne – gdzie trzeba się udać?

Instytucją rządową odpowiedzialną za przyznawanie dotacji związanych z różnego rodzaju technologią solarną jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. To właśnie tam należy złożyć wniosek o dofinansowanie, jeżeli planujesz instalację paneli fotowoltaicznych w swoim domu. We wrześniu 2018 roku wystartował rządowy program Czyste Powietrze, w ramach którego możesz otrzymać dotację (jeśli koszt całej inwestycji nie przekracza 53 tys. złotych) lub pożyczkę (jeśli przekracza tę kwotę) na termomodernizację gospodarstwa domowego. Warunkiem otrzymania dotacji jest:

dla domów istniejących – wymiana istniejącego, starego pieca/kotła na paliwo stałe na nowe źródło ciepła zgodne z wymaganiami programu;

dla domów nowo powstałych – zakup i montaż nowego źródła ciepła, które spełnia wymagania programu.

Środki, które otrzymasz, można przeznaczyć nie tylko na zakup i montaż paneli słonecznych, ale też np. na wymianę starego kotła na nowoczesny kocioł kondensacyjny jedno- lub dwufunkcyjny, taki jak np. ecoTEC plus.

Aby otrzymać dofinansowanie na panele fotowoltaiczne, należy:

1. Wykonać audyt energetyczny budynku, który określi, czy ten rodzaj urządzeń do pozyskiwania odnawialnych źródeł energii sprawdzi się akurat w Twoim domu.

2. Złożyć wniosek w WFOŚiGW, którego przedstawiciel przyjedzie obejrzeć Twój dom i potwierdzić dane zawarte we dokumentacji.

3. Po otrzymaniu informacji o pozytywnym rozpatrzeniu wniosku możesz podpisać umowę o dofinansowanie i złożyć wniosek o płatności.

4. Gdy prace instalacyjne się zakończą, przedstawiciel WFOŚiGW potwierdzi realizację przedsięwzięcia – wówczas otrzymasz rozliczenie.

Więcej informacji znajdziesz na: www.mos.gov.pl/czyste-powietrze

Do czego przydadzą się panele fotowoltaiczne?

Niezależnie od tego, czy mieszkasz w wielkiej aglomeracji, czy też zarządzasz gospodarstwem rolnym, system fotowoltaiczny (np.auroPOWER) znajdzie zastosowanie w każdym gospodarstwie domowym. Darmowa energia pochodząca ze słońca może posłużyć zarówno do zasilania takich urządzeń, jak lodówka, telewizor czy pralka, jak również do wspomagania systemu ogrzewania w Twoim domu np. poprzez zasilanie pompy ciepła. Ok. 75% energii pobiera z otoczenia, ale 25% musi otrzymać w postaci energii elektrycznej, którą z powodzeniem zapewni instalacja fotowoltaiczna. Mądre wykorzystywanie energii ze słońca, takie jak wspomniane sparowanie paneli z pompą ciepła, sprawi, że inwestycja w systemy fotowoltaiczne zwróci się jeszcze szybciej!

Kolektor słoneczny, płaski - auroTHERM VFK 145

Nie tylko fotowoltaika – do czego jeszcze można wykorzystać energię słoneczną?

Dotacje, które możesz otrzymać z WFOŚiGW, nie obejmują wyłącznie fotowoltaiki, a energia ze słońca może posłużyć nie tylko do wytwarzania prądu. Jeżeli zainstalujesz na swoim dachu kolektory takie jak np. auroTHERM VFK 145, będące częścią systemu solarnego, możesz oszczędzić nawet do 60% kosztów związanych z ogrzewaniem ciepłej wody! Co więcej, w ramach programu „Czyste Powietrze” możesz otrzymać dofinansowanie również na te urządzenia.

Technologia solarna to przyszłość energetyki, czego dowodzą globalne trendy – jak informuje portal globenergia.pl tylko w Finlandii moc dostarczana przez panele fotowoltaiczne w 2018 roku podwoiła się w stosunku do energii produkowanej z tego źródła w 2017. Skorzystaj więc z możliwości otrzymania dotacji, zainstaluj systemy fotowoltaiczne w swoim domu i dołącz do rewolucji energetycznej.

Zobacz panele fotowoltaiczne i powietrzna pompa ciepła – na czym polega współdziałanie tych urządzeń?