Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Czy fotowoltaika jest opłacalna? Najważniejsze korzyści wynikające z instalacji systemów fotowoltaicznych

Fotowoltaika staje się coraz powszechniejsza. Jak wynika z raportu „Rynek fotowoltaiki w Polsce 2018” udział Odnawialnych Źródeł energii w elektroenergetyce w 2020 roku będzie wynosił 16,5%, co pozwoli przybliżyć się do wymagań nałożonych przez Unię Europejską. Jednym z najlepszych sposobów uzyskiwania energii elektrycznej jest fotowoltaika, dostępna zarówno dla przedsiębiorców, jak i dla prywatnych właścicieli domów. Dlaczego Polacy tak chętnie inwestują w systemy przetwarzające promieniowanie słoneczne w prąd?

Powodów takiego zainteresowania wśród użytkowników można wymienić klika. Przede wszystkim rośnie świadomość społeczeństwa i troska o środowisko. Polacy są coraz bardziej zainteresowani zmieniającym się klimatem i wielkością generowanego przez ich gospodarstwa domowe śladu węglowego. Do opinii publicznej zaczynają także docierać sygnały, że w niedalekiej przyszłości OZE będą stanowić główne źródło energii ze względu na wyczerpanie się tradycyjnych surowców. Bardzo ważną przyczyną jest również rosnąca opłacalność paneli fotowoltaicznych: w perspektywie zwiększających się cen za energię elektryczną inwestycja w ogniwa może się dość szybko zwrócić dzięki zmniejszeniu rachunków za prąd.

System fotowoltaiczny auroPOWER

Budowa i działanie systemów fotowoltaicznych – co sprawia, że panele fotowoltaiczne są tak skuteczne?

Instalacje fotowoltaiczne to zintegrowane systemy złożone z czterech elementów:

Chcesz dowiedzieć się więcej o poszczególnych modułach instalacji fotowoltaicznej? Zobacz elementy systemu auroPOWER – poznaj innowacyjną instalację fotowoltaiczną Vaillant

Fotowoltaika i inne systemy wykorzystujące energię OZE – dlaczego warto łączyć panele z pompą ciepła?

Podstawowym zadaniem instalacji fotowoltaicznej jest dostarczenie prądu do urządzeń elektrycznych w budynku, co pozwala częściowo uniezależnić się od elektrowni, zwłaszcza w sezonie letnim, przy dobrym nasłonecznieniu. Zgodnie z zasadami net-meteringu nadwyżkę energii można oddać do sieci miejskiej, a w sezonie zimowym odebrać 80% wyprodukowanego wcześniej prądu za darmo.

Jeśli jednak chcesz jeszcze efektywniej wykorzystywać odnawialne źródła energii i sprawić, że Twój dom będzie bardziej przyjazny środowisku i niezależny od zewnętrznych dostawców energii, przemyśl kwestię montażu paneli fotowoltaicznych w systemie z pompą ciepła. Co dzięki takiemu połączeniu możesz zyskać?

  • Instalacja fotowoltaiczna będzie dostarczać energię do domowych urządzeń, w tym pompy ciepła, co ograniczy koszty rachunków za prąd.
  • Pompa ciepła zadba o dostarczenie ciepłej wody, ogrzanie, a w większości rozwiązań także chłodzenie pomieszczeń. Dzięki temu oszczędzisz na opłatach za ogrzewanie wody użytkowej i budynku.

Zobacz panele fotowoltaiczne i powietrzna pompa ciepła - na czym polega współdziałanie tych urządzeń

Inwestycja w system fotowoltaiczny a rachunki za prąd – czy to faktycznie się opłaca?

Koszt instalacji fotowoltaicznej jest dosyć wysoki – może wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. W związku z tym czy inwestycja w tego typu rozwiązania naprawdę się opłaca? To bardzo indywidualna kwestia, która zależy od wielu czynników, w tym od uwarunkowań Twojego domu i działki budowlanej.

Przed podjęciem decyzji zleć wykonanie audytu energetycznego. Za pomocą specjalistycznej dokumentacji techniczno-ekonomicznej będziesz mógł dobrać najlepszą moc instalacji fotowoltaicznej dostosowaną do zużycia energii. Pamiętaj, że zgodnie z regułami doboru instalacji typu ON-GRID (instalacji podłączanej do sieci), maksymalna moc instalacji fotowoltaicznej jest uzależniona od mocy przyłączeniowej budynku do sieci elektroenergetycznej. Jeśli więc moc przyłączeniowa będzie wynosić 12 kW, to maksymalna moc instalacji PV może osiągnąć maksymalnie 12 kWp. To jednak nie jest ostateczny wynik.

Według innej zasady ilość wytworzonej w ciągu roku energii nie może przekraczać 100–120% rocznego zużycia energii w budynku, co pozwala w pełni wykorzystać nadwyżki oddane do sieci. Jeśli więc dom wytwarza 4,500 kWh na rok, moc instalacji PV będzie mieć od 4,5 do 5,4 kWp.

Teraz nie musisz się martwić także wysokimi cenami zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej. Zgodnie z międzynarodowymi wymaganiami udział OZE w rynku energetycznym musi osiągnąć 15% do 2020 roku. Z tego powodu masz możliwość uzyskania dotacji na instalacje wykorzystujące odnawialne źródła energii. Od września 2018 r. można wziąć udział w rządowym projekcie „Czyste Powietrze”, który pozwala uzyskać nawet 90% dofinansowania (maksymalny koszt, od którego będzie liczona dotacja, to 53 tys. złotych, natomiast minimalny – 7 tys. złotych).

Instalacja fotowoltaiczna, która się opłaca – wybierz profesjonalne rozwiązania Vaillant

Ochrona środowiska, niższe rachunki za prąd oraz zmniejszone koszty eksploatacji to najważniejsze korzyści, które wiążą się z montażem fotowoltaiki w domu jednorodzinnym. Ponadto instalacja systemu fotowoltaicznego zwiększa wartość nieruchomości. Jeśli więc w przyszłości będziesz chciał sprzedać lub wynająć budynek, jego cena będzie wyższa – przy wyliczaniu kosztów możesz wziąć pod uwagę m.in. spodziewane przychody nowego właściciela z produkcji energii.

Warto też pamiętać, że panele fotowoltaiczne wytwarzają energię bezgłośnie, w przeciwieństwie do wielu urządzeń korzystających z nieodnawialnych źródeł. Dzięki temu możesz cieszyć się niezakłóconym spokojem i ciszą, a jednocześnie czerpać korzyści z instalacji fotowoltaicznej na Twoim dachu.

Zobacz, jak uzyskać dotację na panele fotowoltaiczne?