Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Odnawialne źródła energii

Przykłady wykorzystania energii odnawialnej w domach jednorodzinnych

Odnawialne źródła energii (OZE) są jednym z najważniejszych tematów nie tylko wśród osób interesujących się ochroną środowiska, ale też tych, którzy szukają wydajnych i ekologicznych sposobów na ogrzanie domu. Jednym z kluczowych zastosowań energii odnawialnej jest bowiem jej wykorzystanie w domach jednorodzinnych, co pozwala zmniejszać emisję dwutlenku węgla oraz obniżać rachunki za energię. Wyjaśniamy, jakie są odnawialne źródła energii i jakie urządzenia pozwalają czerpać z niej ciepło.

Co to są odnawialne źródła energii?

OZE to źródła, których wykorzystanie nie wiąże się z długotrwałym deficytem w środowisku i które mogą się odnowić w stosunkowo krótkim czasie. Do odnawialnych źródeł zaliczamy m.in.:

Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii pozwala na ograniczenie zużycia surowców kopalnych, takich jak węgiel, które nie są niewyczerpalne i zanieczyszczają środowisko. Odnawialnym źródłem energii nie jest też gaz. Jeśli jednak zdecydujesz się na gazowy kocioł kondensacyjny, będziesz mógł – od razu w trakcie budowy domu lub później – rozszerzyć jego instalację o systemy wykorzystujące OZE.

Rola odnawialnych źródeł energii w ochronie środowiska i zrównoważonym rozwoju

Wykorzystanie energii odnawialnej pozwala na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych oraz zanieczyszczeń powietrza, co pozytywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie ludzi, a także na stan środowiska naturalnego. Ponadto, czerpanie z energii odnawialnej uniezależnia społeczeństwa od surowców kopalnych, które są ograniczone i często pochodzą z krajów o niespokojnej sytuacji politycznej.?

OZE są kluczowe dla zrównoważonego rozwoju – pozwalają zaspokajać bieżące potrzeby, nie szkodząc jednocześnie przyszłym pokoleniom. Dlatego też odnawialne źródła energii powinny być promowane i rozwijane w coraz większym stopniu.

Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii – energia słoneczna

Panele słoneczne i fotowoltaika są jednymi z najpopularniejszych rozwiązań, które pozwalają na pozyskanie energii słonecznej i jej przekształcenie w energię. Zasada działania tych systemów jest bardzo podobna i polega na wykorzystaniu promieniowania słonecznego, a następnie przekształceniu jej w ciepło (panele słoneczne) bądź energię elektryczną (fotowoltaika).

Zaletą stosowania paneli słonecznych i fotowoltaiki jest przede wszystkim to, że pozyskiwana energia jest całkowicie darmowa, a jej wykorzystanie pozwala na znaczne obniżenie rachunków za energię elektryczną.

Nasza firma oferuje innowacyjne rozwiązania, które pozwalają na efektywne i ekonomiczne wykorzystanie energii odnawialnej w domach jednorodzinnych.

W naszej ofercie znajdziesz

Kompletny system fotowoltaiczny auroPOWER,

Cztery systemy solarne – auroTHERM VFK 145 i auroTHERM VFK 155, auroSTEP plus VIH oraz bezciśnieniowy system solarny DrainBackSplit.

Aby osiągnąć jak najlepszą efektywność paneli słonecznych lub fotowoltaiki, warto połączyć wybrany system z montażem pompy ciepła.

Źródła energii odnawialnej – energia wody, powietrza i ziemi

Kolejnym przykładem urządzeń wykorzystujących odnawialne źródła energii są pompy ciepła. Pozyskują one ciepło z powietrza, wody lub gruntu, a następnie przetwarzają je na ciepło do ogrzewania (niektóre pompy także do chłodzenia) domów. Pompy pobierają energię za pomocą umieszczonych na zewnątrz budynku jednostki, a następnie przekazują je do jednostki wewnętrznej.

Stosowanie pomp ciepła przynosi wiele korzyści. Jeśli pompa jest odpowiednio dopasowana do potrzeb energetycznych budynku, działa efektywnie i przyczynia się do zmniejszenia rachunków za ogrzewanie. Pozyskana energia jest darmowa i nieograniczona – jedyne wydatki, jakie trzeba ponieść, wiążą się z zasilaniem pompy energią elektryczną i regularnymi przeglądami technicznymi.

W naszej ofercie znajdziesz:

powietrzne pompy ciepła, np. aroTHERM plus

gruntowe pompy ciepła, np. geoTHERM perform

pompy ciepła z możliwością wyboru rodzaju dolnego źródła ciepła (solanka, woda, powietrze), np. flexoTHERM exclusive

Pompy ciepła możesz dowolnie łączyć z innymi ekologicznymi urządzeniami grzewczymi i w ten sposób jeszcze bardziej oszczędzać na ogrzewaniu i zmniejszać swój ślad węglowy. Stwórz wydajny system pompy z fotowoltaiką lub połącz działanie pompy ciepła i gazowego kotła kondensacyjnego. Pompa ciepła doskonale współpracuje także z rekuperatorem.

Odnawialne źródła energii – inny sposób wykorzystania energii z powietrza

Energię powietrza wykorzystuje także rekuperator (wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła). Jest to urządzenie, które służy do odzyskiwania ciepła z wentylowanego powietrza, a następnie przetwarzania go na ciepło wpadające z powrotem do wewnątrz pomieszczeń. Zasada działania rekuperatorów polega na mechanicznym (inaczej niż w przypadku wentylacji grawitacyjnej) przepuszczaniu powietrza w kanałach z odpowiednim wymiennikiem ciepła.

Rekuperator to nie tylko skuteczny sposób na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie, ale też doskonała metoda na zawsze świeże powietrze w domu. Inaczej niż w przypadku wentylacji grawitacyjnej wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła działa bez względu na różnice między warunkami na zewnątrz i wewnątrz budynku. Rekuperatory pozytywnie wpływają na jakość powietrza w pomieszczeniach – jest ono zawsze świeże i odpowiednio nawilżone. Dzięki temu przyczyniają się do poprawy zdrowia i samopoczucia. Co więcej, w okresie letnim rekuperatory można wykorzystać do chłodzenia pomieszczeń.

W naszej ofercie znajdziesz:

System wentylacji recoVAIR VAR

System wentylacji recoVAIR VAR 60

Rekuperator jest na tyle uniwersalnym urządzeniem, że możesz go łączyć z dowolną instalacją grzewczą zasilaną odnawialnymi źródłami energii oraz gazem. Świetnie współpracują zarówno z pompami ciepła i kotłami, jak i z fotowoltaiką czy systemem solarnym.

Rynek odnawialnych źródeł energii rozwija się bardzo dynamicznie, co wynika z rosnącej świadomości społecznej dotyczącej ochrony środowiska, zwiększających się kosztów energii nieodnawialnej, odchodzenia od szkodliwych dla środowiska rozwiązań oraz programów, takich jak Czyste Powietrze, umożliwiających uzyskanie dofinansowania np. modernizacji systemu grzewczego. W przyszłości można spodziewać się coraz większego zainteresowania wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii w domach jednorodzinnych oraz rozwijania nowych technologii w tym zakresie. Firma Vaillant jest liderem w dziedzinie odnawialnych źródeł energii w Polsce – oferuje produkty wykorzystujące OZE, a także stale poszerza oraz udoskonala swój asortyment.