Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Jak wytwarzać prąd w domu?

Istnieje wiele metod samodzielnego wytwarzania prądu. Od popularnych urządzeń podtrzymania napięcia dla komputerów, poprzez paliwowe generatory prądu, po wytwarzanie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł. Przeczytaj i sprawdź, jak wytwarzać prąd za pomocą urządzeń we własnym domu.

Prąd ze słońca w domu - instalacja fotowoltaiczna Vaillant

Z tekstu dowiesz się:

  • jak działają zasilacze awaryjne,
  • czym są generatory prądu,
  • jak wytwarzany jest prąd z odnawialnych źródeł.

Prąd elektryczny zasila nasze urządzenia AGD, telefony, komputery itp. W przypadku zaniku zasilania sieciowego nasze gospodarstwa domowe stają się praktycznie bezradne. Ponadto, jeżeli do spadku napięcia sieci elektroenergetycznej dojdzie zimą, nasz dom zostaje pozbawiony również ogrzewania. Urządzenia grzewcze niezależnie od wykorzystywanego źródła energii wymagają do działania zasilania prądem. W poniższym artykule wskazujemy, jak wytwarzać prąd w domu oraz jak działają systemy fotowoltaiczne.

Zasilacze awaryjne – jak wytwarza się prąd w przypadku awarii?

Zasilacz awaryjny UPS (uninterruptible power supply – zasilacz bezprzerwowy), to popularne rozwiązanie stosowane na przykład w systemach z komputerami stacjonarnymi. W odróżnieniu od laptopów, których ciągłość pracy zabezpieczana jest przez baterię, komputer stacjonarny wyłącza się w przypadku zaniku napięcia. Może to prowadzić do utraty ważnych danych, a w skrajnych przypadkach również do uszkodzenia komputera.

W celu uniknięcia takiego ryzyka stosuje się zasilacze UPS, uruchamiające się natychmiast po zaniku napięcia sieciowego i pozwalające na zapisanie pracy oraz samodzielne wyłączenie urządzenia. Tego typu zasilacze można również z powodzeniem stosować do zabezpieczenia pracy urządzeń grzewczych z niskim poborem energii elektrycznej, takich jak np. gazowe kotły kondensacyjne. Przed doborem zasilacza UPS do takiego celu należy sprawdzić wymaganą moc do zasilania kotła, automatyki oraz pomp obiegowych. Co istotne, przy zasilaniu tego typu urządzeń ważne jest, aby UPS miał charakterystykę wyjściową o kształcie tzw. pełnego sinusa.

Jak wytwarzać prąd za pomocą generatora prądu?

Agregaty prądotwórcze, to urządzenia zdolne zapewnić większą moc, w niektórych przypadkach również zasilanie trójfazowe. W zależności od rodzaju, do pracy wymagają zasilania w paliwo, takie jak np. benzyna lub gaz.

Na rynku dostępny jest szeroki wachlarz rozwiązań: jak małe agregaty mobilne, większe umieszczane np. na przyczepach czy agregaty zintegrowane już z domowym systemem elektrycznym. Te ostatnie szczególnie polecane są w lokalizacjach, w których dochodzi do częstych zaników napięcia sieciowego. Taki agregat automatycznie wykrywa zanik napięcia i natychmiast się uruchamia. Co istotne, automatyka odcina w takiej sytuacji budynek od sieci elektroenergetycznej, aby nie pojawiło się ryzyko pojawienia się napięcia na sieci, które będzie miało źródło w naszym agregacie. Jest to ważne ze względu na bezpieczeństwo pracowników dokonujących napraw trakcji elektrycznych. Należy na to szczególnie uważać w przypadku używania np. mobilnych agregatów.

Darmowy prąd ze słońca – odnawialne źródła energii

Najłatwiejszym oraz najbardziej przyjaznym dla środowiska sposobem dostarczenia darmowej energii elektrycznej do budynku jest wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, czyli wytwarzanie prądu ze słońca. Najpopularniejszym rozwiązaniem są systemy fotowoltaiczne, chociaż w niektórych regionach sporą popularnością cieszą się również przydomowe elektrownie wiatrowe. Te ostatnie jednak są dużo bardziej podatne na warunki pogodowe oraz mogą być droższe w zakupie i montażu.

W przypadku typowego systemu fotowoltaicznego należy jednak pamiętać, że nie wyprodukuje on prądu w przypadku zaniku zasilania w sieci. Systemy zabezpieczające przed przedostaniem się napięcia do sieci elektroenergetycznej w tym przypadku automatycznie wyłączą inwerter. Jeżeli mieszkamy w miejscu występowania częstych zaników napięcia sieciowego, warto rozważyć system fotowoltaiczny wyposażony w akumulator oraz odpowiednią automatykę umożliwiającą pracę autonomiczną. Jeśli planujesz zakup takiej instalacji, sprawdź także jaka jest różnica między kolektorami słonecznymi, a panelami fotowoltaicznymi.

Wiesz już, jak wytwarzać prąd ze słońca w domu, a także jak działają najpopularniejsze urządzenia, które dostarczają prąd w razie awarii sieci elektrycznej. Wybierz rozwiązanie, które będzie najlepsze dla Twojego domu i nie obawiaj się więcej zaników prądu!

Przeczytaj też: Jakie panele fotowoltaiczne wybrać? Sprawdź, od czego zależy sprawność paneli fotowoltaicznych