Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Ile miejsca może zająć instalacja fotowoltaiczna?

Podczas planowania instalacji fotowoltaicznej jednym z najistotniejszych elementów jest dostępna powierzchnia dachu lub ilość miejsca na gruncie z odpowiednią ekspozycją na słońce. Nie wiesz, jakie wymiary paneli słonecznych będą potrzebne do Twojego gospodarstwa domowego? Dowiedz się, jak obliczyć metry kwadratowe dachu pod panele fotowoltaiczne.

Ogniwa fotowoltaiczne na dach auroPOWER Vaillant

Z tekstu dowiesz się:

  • jakie są wymiary paneli fotowoltaicznych, które spełnią zapotrzebowanie domu jednorodzinnego,
  • jak najlepiej wykorzystać energię z ogniw fotowoltaicznych na dachu.

Przed zakupem instalacji fotowoltaicznej należy zadbać o odpowiednie przygotowanie i profesjonalny dobór sprzętu. Tylko prawidłowo dobrany system pozwoli na szybki zwrot kosztów oraz jak najniższy wkład inwestycyjny. W przypadku planowania dachu fotowoltaicznego nowo powstającego budynku warto pomyśleć o tym już na etapie wyboru projektu domu.

Zobacz także: Jakie panele fotowoltaiczne wybrać?

Aby dobrać system fotowoltaiczny do budynku istniejącego, należy najpierw sprawdzić, czy dysponujemy odpowiednim dachem. Instalacja fotowoltaiczna będzie najtańsza i najbardziej estetyczna, gdy umieścimy ją na jednej niezacienionej połaci dachu skierowanej na południe. Możliwe jest również umieszczenie paneli na różnych połaciach dachowych – na przykład wschód-zachód. Takie systemy mogą być jednak droższe w montażu oraz nieco mniej efektywne.

Zarówno w przypadku budynków nowych, jak i już istniejących możliwe jest umieszczenie instalacji PV na konstrukcji wolnostojącej w ogrodzie. Dobrym pomysłem jest również wykorzystanie takiej konstrukcji w formie użytkowej, jako na przykład wiaty samochodowej.

Jaka minimalna powierzchnia dachu jest potrzebna dla instalacji fotowoltaicznej?

Na powyższe pytanie najłatwiej odpowiedzieć dzięki określeniu, ile metrów kwadratowych dachu jest potrzebnych do montażu modułów fotowoltaicznych o 1 kWp mocy. Dostępne na rynku wymiary paneli fotowoltaicznych wynoszą około 100 cm szerokości i 165-170 cm długości, co daje 1,7 m2 powierzchni – mają one moc 300-330 Wp. Ilość miejsca potrzebnego dla instalacji PV można wyznaczyć poprzez dodanie powierzchni modułów wchodzących w skład instalacji.

Łatwo więc można policzyć, że 1 kWp mocy zajmie nieco ponad 5 m2 powierzchni dachu. Przyjmuje się, że w warunkach nasłonecznienia naszego kraju ze wspomnianego wyżej 1 kWp mocy instalacji fotowoltaicznej można w ciągu roku wyprodukować około 900-1200 kWh energii elektrycznej. Na podstawie tej wartości oraz rachunku za energię elektryczną możesz szybko oszacować, jaka ma być wielkość instalacji, której potrzebujesz.

Typowe gospodarstwo domowe zużywa w ciągu roku 3500-4500 kWh energii elektrycznej. Dla takiego budynku instalacja o mocy 3 kWp zajmująca około 17 m2 powierzchni dachu pozwoli znacząco zredukować rachunki za energię. Jeżeli jednak zastosujesz system o mocy 5 kWp o powierzchni około 25,5 m2, możliwe będzie zredukowanie rachunków za prąd nawet tylko do opłat stałych.

W jaki sposób najlepiej wykorzystać energię z ogniw fotowoltaicznych na dachu?

Podczas planowania instalacji fotowoltaicznej warto pomyśleć o jak najlepszym wykorzystaniu darmowej energii ze słońca. Obecnie funkcjonujący system opustów dla instalacji poniżej 10 kWp daje możliwość oddania niewykorzystanej energii do sieci elektroenergetycznej oraz bezpłatnego odbioru 80% tej energii w ciągu roku. Jest to rozwiązanie bardzo korzystne, jednakże warto zadbać o jak najlepsze wykorzystanie energii z fotowoltaiki już w momencie jej wytworzenia.

Dobrym pomysłem jest na przykład zastosowanie dodatkowego, nowoczesnego źródła energii, jakim jest pompa ciepła. W przypadku planowania modernizacji instalacji grzewczej lub budowy nowego domu warto zastosować pompę ciepła do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej, jak na przykład Vaillant aroTHERM plus.

Jeżeli nowe źródło ogrzewania nie jest planowane, rozważ zastosowanie pompy ciepła do podgrzewania ciepłej wody użytkowej Vaillant aroSTOR. Dzięki połączeniu automatyki pompy ciepła z managerem energii instalacji fotowoltaicznej można uruchomić urządzenie grzewcze w okresie nadprodukcji energii elektrycznej nawet poza przewidzianymi przedziałami czasowymi. W ten sposób zostaje wykorzystane do 100% energii odnawialnej – jest ona magazynowana np. w zasobniku ciepłej wody użytkowej poprzez podniesienie jego temperatury.

Zobacz także: Projekty domów z fotowoltaiką i instalacją solarną