Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Podłączenie zbiornika buforowego – jak mieć pewność, że jest poprawnie wykonane?

Planowanie i wykonywanie instalacji grzewczej to proces, który wymaga namysłu oraz wiedzy. Podczas niego powstaje bowiem wiele pytań. Niektóre z nich dotyczą bufora ciepła. Zastanawiamy się, czym on jest, czy jego montaż jest konieczny oraz jak go izolować. W artykule przedstawiamy odpowiedzi na te pytania oraz wyjaśniamy, jak podłączyć zbiornik buforowy.

Jak podłączyć zbiornik buforowy w domu?

Z tekstu dowiesz się:

  • jaka jest rola bufora w instalacjach z pompami ciepła,
  • jakie są sposoby instalacji tego elementu instalacji,
  • jak bufor działa z kotłem gazowym oraz fotowoltaiką,
  • jakie rodzaje buforów występują.

Podłączenie zbiornika buforowego może okazać się niezbędne w pewnych okolicznościach. Warto wiedzieć, w jakich sytuacjach ten element instalacji grzewczej powinien znaleźć się w naszych planach. Poniżej przedstawiamy budowę bufora ciepła, schematy podłączenia oraz zasady działania.

Bufor ciepła – schemat działania w instalacjach z pompami ciepła

Podstawowe pytanie dotyczące bufora ciepła jest dość proste – czy jest on nam w ogóle potrzebny? Montaż bufora to przecież dodatkowy koszt zakupu urządzenia oraz elementów instalacji, które wiążą się z jego założeniem.

Pierwszą z funkcji bufora jest rola sprzęgła hydraulicznego. Stosujemy je, jeśli w instalacji będą dwa lub więcej obiegi grzewcze, np. grzejniki i ogrzewanie podłogowe. Są to dwa obiegi, które wymagają różnych temperatur i oddzielnych pomp obiegowych. Aby pompy te pracowały prawidłowo, montujemy sprzęgło hydrauliczne. Bufor jest sprzęgłem o dużej pojemności wodnej.

Dlaczego jednak nie możemy zastosować standardowego sprzęgła, które zajmuje mniej miejsca i jest tańsze w zakupie? Odpowiedź jest bardzo prosta. Na jednostce zewnętrznej w okresie zimowym, gdy jest duża wilgotność powietrza, w trakcie standardowej pracy osadza się znaczna ilość szronu. W tym momencie przenoszenie ciepła staje się mniej efektywne i parownik musi zostać odszroniony. W tym celu obieg czynnika chłodniczego zostaje odwrócony. Do poprawnego rozmrożenia jednostki zewnętrznej, zależnie od wielkości jednostki, potrzebujemy około 50 litrów ciepłej wody. Wybierając małe sprzęgło o pojemności 5-10 litrów będziemy mieli problem z odszranianiem parownika. W momencie, gdy nie rozdzielamy układu sprzęgłem hydraulicznym, energia potrzebna do odszronienia pobierana jest z centralnego ogrzewania, czyli podłogówki lub grzejników.

Kolejną rolą podłączenia zbiornika buforowego jest zapewnienie minimalnego przepływu, nawet przy zamkniętych obiegach ogrzewania podłogowego. Montujemy go, jeśli każda pętla ogrzewania podłogowego może zostać zamknięta.

Zbiornik buforowy – schematy podłączenia

Bufor możemy zamontować na dwa sposoby. Standardowo bufor pełni rolę sprzęgła, jak na poniższym rysunku:

Możemy jednak go zamontować również szeregowo na powrocie:

Rozwiązanie to stosowane jest w przypadku, gdy chcemy kontrolować przepływ przez każdą pętlę ogrzewania podłogowego, a dodatkowa pompa obiegowa nie jest nam potrzebna. Minimalną ilość cyrkulującej wody należy zapewnić poprzez montaż odpowiedniego zaworu przelewowego, na wypadek zamknięcia regulatorów pokojowych w obiegach ogrzewania podłogowego.

Wybór odpowiedniego schematu nie zawsze jest prosty i oczywisty, dlatego warto współpracować z doświadczonymi instalatorami Vaillanta oraz doradcami technicznymi.

Bufor ciepła – zasada działania z kotłem gazowym i fotowoltaiką

Jaki schemat natomiast wybrać do innego rodzaju instalacji? W połączeniu z kotłem gazowym, częściej wykorzystywane jest sprzęgło hydrauliczne, ponieważ kocioł – w odróżnieniu od pompy ciepła – nie wymaga odszraniania.

W układach hybrydowych pompy ciepła z kotłem gazowym bardzo często bufor jest miejscem, gdzie łączą się te dwa urządzenia grzewcze. W połączeniu z kotłem gazowym bufor może być wykorzystany, gdy występuje nadwyżka energii z produkcji fotowoltaiki. Montując grzałkę elektryczną, która wykorzystuje energię z fotowoltaiki, możemy podnieść temperaturę w buforze i zmagazynować energię.

Niestety bufor nie jest najlepszym magazynem ciepła. Aby taki układ był opłacalny, musimy wybrać bufor o bardzo dużej pojemności wodnej. Lepszym rozwiązaniem jest montaż grzałki w zasobniku ciepłej wody. Wynika to z tego, że największy uzysk z instalacji PV mamy poza sezonem grzewczym. Bardzo często zasobniki ciepłej wody są większe niż bufor w standardowej instalacji w domu jednorodzinnym.

Jakie rodzaje bufora wyróżniamy?

Standardowo bufor to prosty zbiornik o dobrej izolacji cieplnej. Izolacja chroni bufor przed stratami ciepłą w momencie, gdy jest on wygrzany. Oprócz funkcji magazynowania ciepłej wody, może pełnić także funkcję bufora chłodu. Wybierając bufor, który będzie wykorzystywany w okresie letnim do chłodzenia, musimy wybrać ten, który jest do tego przystosowany, a więc wyposażony w izolację paroszczelną.

Wielkość bufora zależy od urządzenia grzewczego i jego mocy. W ofercie marki Vaillant znajdziemy bufory o pojemności od 18 do 2000 litrów. Przystosowane są zarówno do małych instalacji w domach jednorodzinnych, jak i do rozbudowanych systemów grzewczych.

Innym rodzajem jest bufor allSTOR exlcusiv, który jest wielofunkcyjnym urządzeniem, w którym możemy wykorzystać energię pochodzącą z różnych źródeł. Jest to zbiornik, do którego możemy podłączyć zarówno kocioł gazowy, pompę ciepła, jak i system solarny oraz kominek z płaszczem wodnym. allSTOR exclusiv pełni funkcję sprzęgła, zapewnia odpowiedni przepływ i pomaga w procesie odszraniania pompy ciepła, ale również jest w nim przygotowywana ciepła woda. Dzięki stacji świeżej wody proces przygotowania c.w.u. jest bardzo bezpieczny i dodatkowo chroni przed bakterią Legionelli.

Trzecim rodzajem buforów są zbiorniki kombinowane, wyposażone w jedną lub dwie wężownice lub dodatkowy zbiornik. Rozwiązania te były bardzo często wykorzystywane i dobrze sprawdzały się z kotłami stałopalnymi.

Oczywiście ostateczny wybór rozwiązania w każdym przypadku wymaga uwzględnienia charakterystyki instalacji budynku. W związku z tym warto kontaktować się z autoryzowanymi instalatorami Vaillant, którzy odbyli odpowiednie szkolenia i potrafią na miejscu zweryfikować możliwość zastosowania poszczególnych rozwiązań.

Przeczytaj też: Czym jest zbiornik buforowy?