Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Instalowanie nowego systemu ogrzewania podłogowego

Instalowanie nowego systemu ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe to bardzo stary sposób ogrzewania budynków. System ten był znany już w czasach starożytnego Rzymu i nazywany wówczas hypocaustum. Po upadku Imperium Rzymskiego ta sprytna metoda popadła w zapomnienie. Kolejny przełom w tej dziedzinie nastąpił dopiero w latach siedemdziesiątych XX wieku. Obecnie ogrzewanie podłogowe to sprawdzony i niezawodny sposób ogrzewania.

Korzyści płynnące z ogrzewania podłogowego

Delikatne i odpowiednio dozowane ciepło

Ogrzewanie podłogowe to system ogrzewania powierzchniowego, co zapewnia równomierny rozkład ciepła w każdym pomieszczeniu. Po podłączeniu do odwracalnej pompy ciepła, ogrzewanie podłogowe może być także wykorzystywane do schładzania pomieszczeń latem

Oszczędność Energii

Jako ogrzewanie powierzchniowe, ogrzewanie podłogowe wymaga znacznie mniej energii niż ogrzewanie kaloryferami, ponieważ dzięki niskiej temperaturze wody obiegowej system grzewczy może działać w najbardziej energo-efektywnych warunkach - to co miesiąc przekłada się na konkretne oszczędności.

Oszczędność przestrzeni

Można wykorzystać całą powierzchnię pomieszczeń - brak kaloryferów daje większe możliwości przy projektowaniu wnętrz.

Sprawdzone i niezawodne

Odczuj korzyści z systemu grzewczego stosowanego z powodzeniem od 50 lat, który jest stale doskonalony i na którym zawsze można polegać.

Wady ogrzewania podłogowego

Długi czas nagrzewania

System ogrzewania podłogowego musi ogrzać duże powierzchnie, stąd proces nagrzewania trwa długo. Po całkowitym wyłączeniu systemu, ponowne uzyskanie pożądanej temperatury w pomieszczeniu może zatem zająć kilka godzin.

Naprawy:

Naprawy zdarzają się rzadko, ale gdy już są konieczne, może to być nie lada wyzwanie.

Koszty inwestycyjne:

Koszt instalacji ogrzewania podłogowego w nowym budynku jest porównywalny z ogrzewaniem tradycyjnym, natomiast modernizacja i dostosowanie do ogrzewania podłogowego starych budynków może być kosztowne.

Różne rodzaje ogrzewania podłogowego

Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje ogrzewania podłogowego - wodne i elektryczne. Różnią się one pod wieloma względami, dlatego należy uważnie rozważyć, która opcja sprawdzi się lepiej w Państwa sytuacji. Wśród czynników, które wpływają na decyzję wymienić należy zapotrzebowanie na ciepło, rodzaj budynku i koszty stałe.

Ogrzewanie podłogowe zasilane wodą

Zasada działania wodnego ogrzewania podłogowego jest prosta: pod podłogą układa się rury, w których krąży woda. Woda ogrzewa pokój, oddając ciepło przez rury i podłogę, zapewniając komfortową temperaturę. Możliwe jest także, oczywiście, chłodzenie pomieszczeń przy pomocy systemu ogrzewania podłogowego. Jednak możliwość chłodzenia jest ograniczona z uwagi na konieczność unikania zawilgotnienia.

  • Indywidualna regulacja temperatury w poszczególnych pomieszczeniach
  • Niskie koszty użytkowania
  • Brak dodatkowych kosztów zużycia wody, ponieważ system działa w obiegu zamkniętym.
  • Możliwe jest zarówno ogrzewanie, jak i schładzanie (w ograniczonym zakresie)
  • W zasadzie brak prac konserwacyjnych (pierwsze prace serwisowe wymagane po 10 latach)

Elektryczne ogrzewanie podłogowe

W elektrycznym ogrzewaniu podłogowym wykorzystuje się maty lub folie grzewcze układane pod posadzką i zasilane prądem elektrycznym. Ogrzewanie elektryczne nie umożliwia schładzania pomieszczeń.

System ten jeszcze szczególnie przydatny do modernizacji pojedynczych pomieszczeń, jak łazienki. Ogrzewanie nie powinno pracować w trybie ciągłym, a jedynie przez pewien czas, na przykład podczas kąpieli. Koszty energii elektrycznej mogą być wysokie.

  • Tania i szybka instalacja
  • W zasadzie system bezobsługowy
  • Krótki czas nagrzewania
  • Indywidualna regulacja temperatury w poszczególnych pomieszczeniach

Różne sposoby instalowania systemów ogrzewania podłogowego

Przez długi czas do wyboru były tylko dwie metody instalowania wodnego ogrzewania podłogowego: instalacja mokra lub sucha. Instalacja mokra polega na umieszczaniu rur w mokrym, świeżo wylanym jastrychu. W przypadku instalacji suchej, rury układa się na wierzchu suchego jastrychu i pokrywa ochronną warstwą lub płytami, na których następnie układa się wierzchnią warstwę podłogi (wykończenie).

Jednak kilka lat temu wprowadzono trzecią metodę, stosowaną w budynkach już istniejących. Specjalne urządzenie wycina rowki w suchym jastrychu, w których następnie układa się rurki. Nie każdy jastrych się do tego nadaje. Dlatego najpierw zawsze trzeba sprawdzić warunki w danym miejscu. Polecamy każdorazowo zasięgnąć opinii fachowca.

Maty lub folie do elektrycznego ogrzewania podłogowego można układać na mokrym jastrychu. Jeśli jastrych jest już suchy, maty lub folie grzewcze można przykleić do posadzki.

Instalacja w systemie mokrym

Jest to metoda stosowana w nowych budynkach albo w przypadku konieczności ponownego wylania posadzki w budynku już istniejącym. Najpierw na goły strop układa się izolację, następnie montuje rury. Wylewa się jastrych. Po wyschnięciu posadzki wykańcza się podłogę - mogą to być panele, dywan/wykładzina dywanowa, parkiet, itp.

Instalacja w systemie suchym

W przypadku instalowania ogrzewania podłogowego w istniejącym budynku i przy renowacji starych budynków, kluczową role odgrywa system suchy. Rury układa się na warstwie izolacyjnej. Aby zapewnić lepszą dystrybucje ciepła, można zamontować dodatkowe płytki przewodzące ciepło. Rury przykrywa się warstwą płyt, które mogą być wykonane z rożnych materiałów- betonu, drewna, naturalnego kamienia. Na końcu montuje się wierzchnią warstwę podłogi.

Montaż z wykorzystaniem frezarki

Ta stosunkowo nowa metoda jest najczęściej wykorzystywana przy remontach starych budynków, kiedy nie można podwyższyć podłogi o kolejną warstwę. Pierwszy etap to usunięcie wszelkich pozostałości (np. kleju do wykładzin) z powierzchni posadzki. Następnie w jastrychu robi się rowki specjalną frezarką z odkurzaczem dużej mocy, który zbiera powstały przy pracy pył. W rowkach układa się rurki. Następnie można przejść do wykończenia podłogi.

Dwa wzory układania ogrzewania podłogowego

Wykształciły się dwa sposoby układania rurek wodnego ogrzewania podłogowego: meandrowy, inaczej zwany wężowym i pętlowy, zwany ślimakowym.

Wąż

Ta technika polega na układaniu rurek w równoległych rzędach. Jest generalnie mniej skomplikowana, ale zapewnia mniej równomierną dystrybucję ciepła. Wzór ten nie nadaje się także do pomieszczeń małych lub o nietypowym kształcie.

Pętla

W tym przypadku rurki układa się w spiralny wzór, zaczynając od zewnątrz, w kierunku środka. Po dojściu do środka, rura powrotu układana jest w ten sam sposób w odwrotnym kierunku. Ponieważ obwód zasilania i powrotu znajdują się blisko siebie, ciepło rozprowadzane jest bardziej równomiernie.

Wymagania dot. instalacji ogrzewania podłogowego

Wymagania dla nowych budynków

Wymagania dot. istniejących budynków

Wymagania dla nowych budynków

Choć teoretycznie w nowym budynku możliwe jest wykorzystanie każdej opcji, najlepszym wyborem jest oczywiście montaż wodnego ogrzewania podłogowego na mokro. Rurki grzewcze można ułożyć jeszcze na etapie prac budowlanych. Późniejsze wykonanie wiązałoby się z dodatkowymi kosztami i czasem. Nie ma ograniczeń, jeśli chodzi o materiał do wykończenia podłogi - może to być parkiet, panele, płytki, dywan lub wykładzina dywanowa.

W pewnych sytuacjach elektryczne ogrzewanie podłogowe można stosować także w nowych budynkach, jeśli, na przykład, potrzebna jest tylko możliwość szybkiego nagrzewania łazienki zimą. W przypadku ogrzewania tylko jednego pomieszczenia rano przez kilka miesięcy w roku, koszty energii są nieistotne.

Wymagania dot. istniejących budynków

Nie poleca się montażu wodnego ogrzewania podłogowego na mokro w istniejących budynkach, bo byłoby to zbyt czasochłonne i kosztowne. Jeden wyjątek: jeśli, z jakiegoś powodu, planowana jest pełna renowacja posadzek.

Wymagania grzewcze są szczególnie istotne w przypadku starszych budynków. W budynkach o słabej izolacji termicznej, elektryczne ogrzewanie podłogowe, jako podstawowe źródło ciepła, może skutkować bardzo wysokimi rachunkami. Obecnie, stosując elektryczne ogrzewanie podłogowe, można wybrać dowolny materiał wykończenia podłogi. Jednak ze względów bezpieczeństwa zawsze należy zapoznać się z informacjami producentów paneli czy parkietu.

W przypadku starszych/istniejących budynków, najrozsądniejszym rozwiązaniem jest wodne ogrzewanie podłogowe w systemie suchym. Należy jednak pamiętać, że po zamontowaniu ogrzewania poziom podłogi się podniesie, co może wymagać przycięcia drzwi.

Ile kosztuje montaż ogrzewania podłogowego?

Trudno odpowiedzieć na to pytanie, bo na całkowity koszt wpływa kilka czynników: rodzaj ogrzewania, miejsce – nowy czy istniejący budynek, powierzchnia do ogrzania, itd. Przybliżony koszt instalacji różnych systemów wodnego ogrzewania podłogowego wynosi około 50-100€ za metr kwadratowy.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe jest nieco tańsze w zakupie i montażu. Należy jednak pamiętać, że koszty użytkowania elektrycznego ogrzewania podłogowego są znacznie wyższe, a system taki nadaje się do mniejszych pomieszczeń, gdzie instalacja odbywa się w późniejszym czasie. Tego typu ogrzewanie może pracować tylko przez krótkie okresy, np. na czas brania prysznica.

Ogrzewanie podłogowe w połączeniu z innymi systemami

Ogrzewanie podłogowe można stosować w połączeniu z innymi systemami grzewczymi. Na przykład absolutnie nie ma przeszkód, żeby zainstalować ogrzewanie podłogowe w części pomieszczeń, a w pozostałych kaloryfery. To drugie rozwiązanie jest przydatne, na przykład, w pomieszczeniach wykorzystywanych okazjonalnie lub rzadko (np. w pokoju gościnnym).

Bardzo zalecane jest połączenie ogrzewania podłogowego z pompą ciepła. Podobnie, jak ogrzewanie panelowe, ogrzewanie podłogowe wymaga niższej temperatury obiegu, dzięki czemu pompa ciepła pracuje efektywniej i pozwala znacząco obniżyć koszty energii. Oczywiście można także użytkować wodne ogrzewanie podłogowe we współpracy z kotłem gazowym. I jeszcze propozycja dla tych, którzy cenią sobie szczególnie przytulną atmosferę: Kominek może nie jest konieczny w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowy, ale tworzy szczególnie miły nastrój.

Pompy ciepła

Nowoczesne technologie oparte na pompach ciepła wykorzystują wolne ciepło dostępne w otoczeniu, uniezależniając nas od gazu i ropy. Dowiedz się, jak działają pompy ciepła, na co należy zwrócić uwagę instalując taką pompę i jak uzyskać największe oszczędności.

Gazowy kocioł kondensacyjny

Gazowe kotły kondensacyjne uzyskują najwyższą efektywność energetyczną w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym. Temperatura obiegu w ogrzewaniu podłogowym optymalizuje efekt kondensacji w kotle, podnosząc jego sprawność aż do 109%

Gromadź darmową energię ze słońca

Systemy solarne doskonale wspomagają instalacje grzewcze i c.w.u.

Zwiększ udział energii odnawialnej w energii, którą wykorzystujesz i zmniejsz wydatki na ogrzewanie.

Sterowanie „Smart”

Wygodne monitorowanie i sterowanie systemem grzewczym. Ustawiaj temperaturę swojego urządzenia grzewczego na nim lub za pomocą smartfonu z dowolnego miejsca i oszczędzaj energię. Doskonałe sterowanie dzięki zastosowaniu pojedynczego sterownika.