Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Na czym polega ogrzewanie domu klimatyzatorem?

Ogrzewanie domu węglem lub drewnem staje się coraz mniej opłacalne, a przez to coraz rzadziej praktykowane. Wraz z rozwojem budownictwa energooszczędnego, upowszechnieniem się ekologicznych źródeł ciepła, a także dopłatami do modernizacji ogrzewania tradycyjne piece są zastępowane przez kotły gazowe wykorzystujące kondesację oraz pompy ciepła. Właściciele domów chętnie inwestują także w montaż klimatyzacji, która latem doskonale chłodzi dom, a jednocześnie może dogrzewać budynek.

Klimatyzator Vaillant

Z tekstu dowiesz się:

  • jak działa ogrzewanie i klimatyzacja w jednym,
  • gdzie i kiedy sprawdzi się ogrzewanie domu klimatyzatorem,
  • jakie są zalety ogrzewania klimatyzatorem,
  • co wziąć pod uwagę, aby ustalić, ile kosztuje ogrzewanie domu klimatyzatorem.

Klimatyzator, to urządzenie, które służy przede wszystkim do chłodzenia pomieszczenia – biura, mieszkania lub domu. Jednak wiele modeli klimatyzatorów posiada także dodatkowe funkcje, w tym ogrzewanie. Czy takie urządzenie mogłoby wiec sprawdzić się jako całoroczny system ogrzewania w domach jednorodzinnych? Nie jest to rozwiązanie zalecane. Klimatyzator może jednak wspomóc dogrzewanie pomieszczeń, np. w okresach przejściowych. Dowiedz się, w jaki sposób to działa.

Ogrzewanie klimatyzatorem? Sprawdź, na czym to polega

Każdy klimatyzator składa się z kilku elementów – sprężarki, parownika oraz skraplacza. W przypadku urządzeń typu split i multisplit (które mają jednostkę zewnętrzną i jednostkę wewnętrzną) w standardowym trybie pracy jednostka wewnętrzna pełni funkcję parownika, natomiast zewnętrzna – skraplacza. Jednak, jeśli zostanie włączona funkcja ogrzewania, wówczas role jednostek zmieniają się o 180 stopni.

Co dokładnie dzieje się wewnątrz urządzenia w trakcie ogrzewania?

1. Czynnik chłodniczy w stanie gazowym opuszcza sprężarkę przy wysokim ciśnieniu i temperaturze w stronę jednostki wewnętrznej poprzez zawór 4-drogowy.

2. W wymienniku czynnik zmienia stan skupienia na ciekły.

3. Czynnik przepływa przez filtry i zawór rozprężny, dzięki czemu obniża się jego ciśnienie i temperatura, a następnie dociera do jednostki zewnętrznej.

4. W jednostce ponownie zmienia swój stan skupienia z płynnego na gazowy i wraca do zaworu.

5. Zawór kieruje czynnik do separatora cieczy i gazu.

6. Czynnik chłodniczy w stanie gazowym trafia do sprężarki.

Klimatyzacja jako ogrzewanie – gdzie i w jakich sytuacjach może się sprawdzić?

Ogrzewanie klimatyzacją dotychczas najczęściej było stosowane w lokalach, w których ludzie przebywają tymczasowo: biurach, salonach usługowych czy salach wykładowych. Jednak w mieszkaniach i domach jednorodzinnych klimatyzator sprawdzi się głównie jako dodatkowe źródło ciepła.

W trybie ogrzewania klimatyzatory pobierają energię cieplną z zewnątrz, dlatego też ich wydajność zależy w dużej mierze od temperatury otoczenia. Im większa temperatura powietrza, tym większa wydajność klimatyzatora. Analogicznie więc: spadek temperatury zewnętrznej zmniejsza wydajność klimatyzatora. Dlatego klimatyzatory nigdy nie zastąpią całorocznych systemów grzewczych (np. kotłów kondensacyjnych). Mogą jednak doskonale sprawdzić się w okresach przejściowych, gdy ze względu na problematyczne uruchomienie tradycyjnych urządzeń grzewczych domownicy często rezygnują z dogrzewania pomieszczeń kosztem swojego komfortu.

Warto też pamiętać, że jeśli klimatyzacja miałaby stanowić główne źródło ogrzewania, trzeba by zamontować po jednej jednostce wewnętrznej w niemal każdym pomieszczeniu – salonie, sypialniach i kuchni. To z kolei generowałoby bardzo wysokie koszty.

climaVAIR exclusive

Klimatyzacja i ogrzewanie – zalety tego rozwiązania

Ogrzewanie za pomocą klimatyzatorów w okresach przejściowych ma sporo zalet. Przede wszystkim ten sposób kontrolowania temperatury jest bardzo precyzyjny, a wszelkie zmiany w nastawach są odczuwalne w krótszym czasie. Znacznie szybciej niż w przypadku innych metod ogrzewania w pomieszczeniu zrobi się cieplej lub chłodniej, w zależności od potrzeb mieszkańców.

Inną zaletą klimatyzatorów jest prostota obsługi w porównaniu z np. kotłem węglowym, który wymaga załadunku paliwa oraz czasochłonnego uruchamiania. Obsługa klimatyzatorów jest niezwykle komfortowa. Za pomocą wygodnego pilota natychmiastowo możesz zmienić prędkość wentylatora, ustawić dogodny tryb pracy lub zaprogramować godzinę wyłączenia i włączenia urządzeń.

Klimatyzatory nie generują dużego hałasu, co ma szczególne znaczenie w domach, w których mieszkają małe dzieci – i nie tylko. Ciągły, jednostajny dźwięk urządzeń może przeszkadzać w pracy i odpoczynku czy nawet wywoływać bóle głowy. Dlatego warto postawić na wysokiej jakości klimatyzatory o niskiej mocy akustycznej.

Klimatyzacja jako ogrzewanie sprawdzi się szczególnie dobrze w domach alergików. Powietrze wypływające z klimatyzatorów jest filtrowane, co pozwala ograniczyć ilość unoszących się alergenów. Aby jednak klimatyzator mógł sprawnie oczyszczać powietrze, należy pamiętać o corocznym serwisowaniu oraz czyszczeniu urządzenia.

Ogrzewanie klimatyzatorem – koszty, które warto wziąć pod uwagę

Ile kosztuje ogrzewanie domu klimatyzatorem? Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, bo wszystko zależy od powierzchni, którą ma on ogrzać, a także modelu urządzenia. Klimatyzatory wykorzystują do działania energię elektryczną, co może się wiązać z wysokimi kosztami eksploatacji. Jednak np. w porównaniu z kotłami elektrycznymi, których współczynnik COP oscyluje w granicach 1, są one znacznie wydajniejszymi urządzeniami. Współczynnik wydajności grzewczej dla klimatyzatorów z serii climaVAIR Vaillant wynosi nawet 4,31, a SCOP, czyli wskaźnik sezonowej efektywności energetycznej – 4,0 i klasie A+ w trybie grzania. Dzięki ekologicznemu czynnikowi chłodniczemu R-32 sprężarka urządzeń climaVAIR Vaillant pracuje wydajniej (w porównaniu z urządzeniami wyposażonymi w czynnik R-410A).

Ogrzewanie i klimatyzacja w jednym to rozwiązanie, które może się dobrze sprawdzić w domach energooszczędnych lub lokalach w budynkach wielorodzinnych wiosną i wczesną jesienią. Skontaktuj się z naszymi specjalistami, aby dowiedzieć się więcej o klimatyzatorach Vaillant.