Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Planujesz rozbudowę lub nadbudowę domu? Sprawdź WT 2021

Chcesz w najbliższym czasie powiększyć swój dom o dodatkowe piętro lub dobudówkę? Koniecznie sprawdź zatem nowe przepisy. Rozbudowa domu, budowa nowego lub termomodernizacja starego to działania, po których budynek będzie musiał sprostać wymaganiom najnowszych Warunków Technicznych 2021. A te są dość restrykcyjne. Dowiedz się więcej na temat nadbudowy domu w kontekście nowych WT 2021.

Sprawdź nowe Warunki Techniczne 2021 w kontekście rozbudowy domu

Z tekstu dowiesz się:

  • czym się różni rozbudowa od nadbudowy domu,
  • jakie formalności czekają Cię przed rozpoczęciem nadbudowy lub rozbudowy domu,
  • na czym polega zmiana w Warunkach Technicznych 2021.

Od stycznia 2021 roku obowiązują nowe Warunki Techniczne 2021. Co się zmieniło? Jakim wymaganiom musisz sprostać, jeśli planujesz rozbudowę lub nadbudowę domu? Czytaj dalej.

Rozbudowa a nadbudowa domu – jakie są różnice?

Czy wiesz, jaki rodzaj prac budowlanych będzie konieczny do przeprowadzenia w przypadku Twojego budynku? Rozbudowa a nadbudowa to bowiem dwa różne terminy. W wyniku nadbudowy zwiększają się kubatura budynku i powierzchnia użytkowa bez zmiany powierzchni zabudowy. Przykłady nadbudowy to zatem:

  • adaptacja poddasza poprzez podniesienie ścianki kolankowej,
  • dobudowanie lub podwyższenie kondygnacji,
  • wybudowanie pomieszczenia nad garażem,
  • podwyższenie ścian szczytowych.

Rozbudowa z kolei zakłada dobudowanie do istniejącego budynku dodatkowych pomieszczeń, w wyniku czego zwiększają się zarówno powierzchnia użytkowa oraz kubatura budynku, jak i powierzchnia zabudowy. Ponieważ dodatkowe pomieszczenia budowane są od podstaw, w ramach rozbudowy przeprowadza się prace ziemne (związane z fundamentami).

Do rozbudowy należy:

  • dobudowanie nowych pomieszczeń lub powiększenie istniejących,
  • zabudowanie tarasu,
  • powiększenie garażu wolnostojącego.

Zgłoszenie projektu nadbudowy domu – formalności

Jakie formalności musisz spełnić, aby przeprowadzić nadbudowę domu krok po kroku? Według ustawy o Prawie budowlanym z dnia 7 lipca 1994 roku nadbudowa domu oraz rozbudowa to rodzaje budowy. W związku z tym przed rozpoczęciem prac konieczne jest dostarczenie stosownych dokumentów i zapoznanie się z MPZP, aby uzyskać pozwolenie na budowę. Jeśli w miejscowości, w której planujesz rozbudowę, tego planu nie ma, należy złożyć do urzędu gminy wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Zastanawiasz się, jaki dokument obowiązuje w przypadku Twojej nadbudowy domu – pozwolenie czy zgłoszenie budowy? Istnieją sytuacje, w których przy nadbudowie domu, który nie jest zabytkiem, nie jest potrzebne pozwolenie, np.:

  • przeprowadzana jest adaptacja poddasza bez robót budowlanych,
  • zaplanowano roboty, które nie wymagają pozwolenia na budowę (remont, rozbudowa instalacji wewnętrznych, przebudowa nieobejmująca przegród zewnętrznych ani elementów konstrukcyjnych.

Jeśli nadbudowa wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, konieczne będą podobne dokumenty jak w przypadku budowy domu.

Rozbudowa domu – projekt zgodny z WT 2021

Warto wiedzieć, że od początku tego roku wszystkie nowo powstałe budynki, a także stare, które przechodzą modernizację (lub rozbudowę/nadbudowę), muszą spełniać nowe warunki techniczne WT 2021. Do najważniejszych zmian należy:

  • Zmniejszenie wartości rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną (EP) potrzebną do ogrzewania, wentylacji, chłodzenia czy też oświetlenia – dotychczas było to 95 kWh/m2. Od 1 stycznia 2021 r. obowiązuje wartość nie więcej niż 70 kWh/m2.
  • Zmniejszenie współczynnika przenikania ciepła (U) – dla ścian zewnętrznych (z 0,23 W/m2K na nie większy niż 0,2 W/m2K), zwykłych okien i drzwi balkonowych (z 1,1 W/m2K na 0,9 W/m2K) i okien połaciowych (z 1,3 W/m2K na 1,1 W/m2K).

W związku z tym przy nadbudowie lub rozbudowie konieczne będzie sprawdzenie zapotrzebowania budynku na energię i wprowadzenie odpowiednich zmian, jeśli finalnie będzie ono przewyższało wskaźniki zawarte w TW 2021. Czynności, które pomogą osiągnąć założenia WT 2021, to:

  • ocieplenie budynku – najskuteczniejszy sposób na ograniczenie w znacznym stopniu strat ciepła i zmniejszenie zapotrzebowania na energię pierwotną,
  • wymiana źródła ciepła – na urządzenie efektywniej wykorzystujące spalane paliwo, np. kocioł kondensacyjny,
  • zainwestowanie w urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii – aby zwiększyć udział energii odnawialnej w zapotrzebowaniu budynku (np. panele fotowoltaiczne, pompy ciepła),
  • wymiana stolarki okiennej i drzwiowej na nową.

W kontekście odnawialnych źródeł energii warto pamiętać o jeszcze jednej ważnej kwestii. Standard WT 2021 odrzuca stosowanie tradycyjnych kotłów opalanych drewnem lub węglem, a także tradycyjnych kotłów gazowych. Jeśli stare źródło nie jest efektywne, należy je wymienić na nowe, energooszczędne i bardziej ekologiczne, np. pompy ciepła lub kotły kondensacyjne.

Stoi przed Tobą duże wyzwanie – przeprowadzić rozbudowę lub nadbudowę w taki sposób, aby po zakończeniu prac budynek cechował się wysokimi standardami energooszczędności. Na szczęście za pomocą urządzeń marki Vaillant zrealizowanie tego celu nie będzie trudne.

Przeczytaj również: Dobór pompy ciepła. Poznaj zasady działania różnych rodzajów urządzeń do ogrzewania pomieszczeń i wody