Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Bezwładność cieplna i komfort cieplny a konstrukcja budynku

Bezwładność cieplna budynku oraz komfort cieplny są ściśle powiązane z konstrukcją budynku. W nowoczesnych budynkach energooszczędnych paradoksalnie nie da się głęboko i krótko obniżyć temperatury wewnętrznej. Zwykle wyłączenie ogrzewania w domu czy danym pomieszczeniu nawet na kilka godzin prowadzi do obniżenia temperatury wewnętrznej nie więcej niż o 1°C. Wynika to z dużej pojemności cieplnej budynku.

Z tekstu dowiesz się:

  • jaka bezwładność cieplna panuje w budynkach o lekkiej lub masywnej konstrukcji,
  • jakie znaczenie ma pojemność cieplna budynku w okresie letnim.

W dyskusji na temat komfortu cieplnego często poruszanym zagadnieniem jest kwestia obniżenia temperatury wewnątrz domu na noc lub na czas nieobecności mieszkańców w ciągu dnia. Jednak nie znajduje to zastosowania w budynkach energooszczędnych, np. zbudowanych w standardzie WT 2017. Czym jest bezwładność cieplna i jak konstrukcja budynku wpływa na komfort cieplny?

Konstrukcja budynku – lekka czy masywna? Jaka jest bezwładność cieplna budynku?

Duża pojemność cieplna budynku o masywnej konstrukcji działa stabilizująco na pracę systemu ogrzewania. W porównaniu do systemów grzewczych w budynkach o lekkiej konstrukcji, w bardziej masywnych domach sezon grzewczy może się rozpocząć później i zakończyć wcześniej. Z kolei budynki o lekkiej konstrukcji pozwalają na szybsze zmiany warunków wewnętrznych. Jest to ważne w przypadku budynków nieużytkowanych w sposób ciągły (takich jak domy letniskowe, budynki usługowe itp.).

Jak konstrukcja budynku wpływa na komfort cieplny?

Zazwyczaj uznaje się, że w przypadku budynków mieszkalnych najkorzystniejsze efekty uzyskuje się przy zastosowaniu konstrukcji ciężkiej w połączeniu z bardzo dobrym standardem izolacji cieplnej. Dzięki temu wewnątrz gromadzone jest ciepło (lub chłód), a zewnętrzna izolacja cieplna nie dopuszcza do jego szybkiej utraty z budynku. Bezwładność cieplna domu, związana z jego pojemnością cieplną, jest jedną z ważniejszych cech budynków – niestety rzadko dostrzeganą na etapie wyboru projektu domu i technologii budowy.

Zobacz także: Kontroluj ogrzewanie domu i wody za pomocą jednego urządzenia – jak to działa?

Pojemność cieplna budynku w okresie letnim

Konstrukcja budynku ma duże znaczenie dla zachowania komfortu cieplnego w okresie letnim. Wychłodzona konstrukcja wewnętrzna działa stabilizująco latem i przez dłuższy czas obniża temperaturę wewnętrzną. Potwierdzają to badania zachowania się budynków w warunkach rzeczywistych.

Bezwładność cieplna domu jest skuteczną metodą utrzymania korzystnego poziomu komfortu cieplnego latem. Zdecydowanie gorzej wypadają tutaj budynki o lekkiej konstrukcji, a także budynki bez izolacji cieplnej, które mają niższą pojemność cieplną. Należy pamiętać, że koszty chłodzenia mogą być tu wysokie ze względu na zużywanie dużej ilości energii elektrycznej przez tradycyjne układy klimatyzacji.