Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Jak odpowietrzyć kaloryfer

Unikaj wychładzania pomieszczeń zimą.

Słyszysz bulgotanie lub inne nietypowe dźwięki dochodzące z twoich rur c.o.? Te dźwięki mogą być nie tylko irytujące, ale także doprowadzić do wychłodzenia domu. Mogą świadczyć o zapowietrzeniu instalacji grzewczej, co zakłóca dystrybucje ciepła w kaloryferach. A może twoje kaloryfery są ciepłe na dole, ale zimne u góry?

Szczególnie na początku sezonu grzewczego, zimne lub letnie kaloryfery mogą być bardzo nieprzyjemne. Ale nie martw się. Pomożemy ci rozwiązać ten problem zanim zrobi się zimno. Trzeba tylko odpowietrzyć kaloryfery. Odpowietrzanie jest łatwe, całkowicie bezpieczne i nie powoduje żadnych szkód, nawet jeśli w instalacji nie było powietrza. A do tego robi się to szybko. Na każdy kaloryfer potrzeba około 5 minut. Pokażemy, jak to zrobić.

Jak odpowietrzać kaloryfery - w skrócie

1. Potrzebne narzędzia: klucz do zaworów, wiaderko i ścierka.

2. Wyłącz ogrzewanie i poczekaj, aż kaloryfery ostygną.

3. Załóż klucz na zawór odpowietrzający.

4. Ostrożnie przekręć klucz o trzy czwarte obrotu, aby otworzyć zawór.

5. Zakręć zawór, gdy tylko zacznie kapać woda.

6. Włącz ogrzewanie i sprawdź, czy kaloryfer się nagrzewa.

Odpowietrzanie kaloryferów w siedmiu łatwych krokach

1. Przygotowanie

Potrzebne narzędzia:

• Klucz do odkręcenia zaworów odpowietrzających w kaloryferach (można go kupić w sklepie z narzędziami)

• Wiaderko do łapania cieknącej wody

• Ścierka do wytarcia wody - na wszelki wypadek

2. Wyłącz ogrzewanie

Upewnij się, że ogrzewanie jest wyłączone. To zatrzyma działanie pompy cyrkulacyjnej, która pcha wodę grzewczą i powietrze w rurach. Wszystkie zawory termostatyczne muszą być ustawione w pozycji otwartej.

3. Poczekaj, aż kaloryfery wystygną.

Po wyłączeniu ogrzewania poczekaj około godziny, aż kaloryfery będą zimne. To uchroni cię od poparzeń, w razie, gdyby przy odpowietrzaniu doszło do wycieku gorącej wody lub pary.

4. Załóż klucz na zawór odpowietrzający.

Zawór znajduje się zwykle u góry kaloryfera. Ma postać małej okrągłej dziurki z kwadracikiem w środku. Przyłóż ścierkę od strony ściany, na wypadek gdyby trysnęła woda. Postaw wiaderko bezpośrednio pod zaworem.

5. Ostrożnie odkręć zawór.

Powoli odkręć zawór w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Powinno wystarczyć ćwierć do pół obrotu. Gdy powietrze zacznie uchodzić z kaloryfera, usłyszysz syczenie. Nie należy otwierać zaworu bardziej, niż zasugerowano powyżej. Dzięki temu wyciek wody z kaloryfera będzie niewielki.

6. Zakręć zawór odpowietrzający

Zanim zakręcisz zawór przekręcając kluczem zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara, pozwól, żeby trochę wody uciekło. Nie zakręcaj zaworu zbyt mocno, bo możesz go uszkodzić.

7. Włącz ogrzewanie

Po odpowietrzeniu wszystkich kaloryferów włącz z powrotem ogrzewanie. Najpierw sprawdź ciśnienie w instalacji. Jeśli ciśnienie jest zbyt niskie, uzupełnij wodę w instalacji. Na końcu sprawdź, czy wszystkie kaloryfery rozgrzewają się równomiernie.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)