Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Czyste Powietrze – warunki i etapy programu

Trwa rządowy program dofinansowań Czyste Powietrze, z którego mogą skorzystać właściciele nowych lub już istniejących domów jednorodzinnych. Ma on na celu poprawę stanu powietrza w Polsce poprzez zachęcenie Polaków do inwestowania w bardziej ekologiczne źródła ciepła. Dowiedz się, jakie kroki musisz podjąć, aby skorzystać z dotacji, i poznaj regulamin programu Czyste Powietrze.

Jakie kroki musisz podjąć, aby skorzystać z dotacji?

Z tekstu dowiesz się:

 • jak według regulaminu programu Czyste Powietrze przebiegają poszczególne etapy ubiegania się o dofinansowanie,
 • o czym warto wiedzieć przed złożeniem wniosku o dotację.

Nadrzędnym celem programu Czyste Powietrze jest ochrona środowiska naturalnego poprzez ograniczenie zanieczyszczeń pochodzących z tzw. niskiej emisji. Smog, który od kilku lat jest w Polsce dużym problemem, w dużej mierze składa się z trujących związków powstających w procesie spalania w piecach węglowych starego typu. Jednak beneficjenci programu zyskują znacznie więcej niż realny wpływ na ochronę środowiska. Termomodernizacja domu to także ogromne oszczędności, które zauważysz już w pierwszym sezonie grzewczym.

Aby uzyskać dofinansowanie z programu Czyste Powietrze, powinieneś jednak spełnić określone warunki. Co dokładnie musisz zrobić?

Zobacz także: Jak dbać o czyste powietrze? Sposoby na zwalczanie smogu

Program Czyste Powietrze – zasady poszczególnych etapów

Pierwszym krokiem w drodze do uzyskania dofinansowania jest zweryfikowanie potrzeb budynku. Możesz je poznać dzięki przeprowadzeniu audytu energetycznego (na który również możesz otrzymać dotację) lub uproszczonej analizy energetycznej.

Następny etap to złożenie wniosku – osobiście lub online poprzez Portal Beneficjenta lub platformę gov.pl. Wypełnij formularz, podpisz go i złóż w odpowiednim oddziale Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – wybierz właściwy dla adresu budynku, który będzie poddany termomodernizacji. Wniosek możesz też złożyć osobiście w urzędzie gminy, która zawarła porozumienie w sprawie ustalenia zasad wspólnej realizacji programu z WFOŚiGW. Jeśli planujesz wnioskować o kredyt na termomodernizację, podanie o dotację złóż razem z wnioskiem o kredyt w banku.

Do formularza dołącz zaświadczenie o Twoim rocznym dochodzie (nie może on przekraczać 100 tys. zł), wydane przez wójta, burmistrza lub prezydenta.

Regulamin programu priorytetowego Czyste Powietrze zakłada prace związane z wymianą starego źródła ciepła na nowoczesne i ekologiczne urządzenie

Drugi krok to wyrażenie zgody na wizytę kontrolerów z NFOŚiGW/WFOŚiGW. Regulamin programu priorytetowego Czyste Powietrze zakłada prace związane z wymianą starego, nieefektywnego źródła ciepła (najczęściej kotła węglowego) na nowoczesne i ekologiczne urządzenie, np. pompy ciepła. Urzędnicy mogą zatem skontrolować istniejące domy, aby sprawdzić, czy znajdują się w nich kotły starego typu. Warto wiedzieć, że możliwa jest także kontrola przedsięwzięcia w zakresie jego trwałości (utrzymania projektu) w terminie do 5 lat.

Zobacz także: Dofinansowanie na wymianę urządzenia grzewczego – dlaczego warto z tego skorzystać?

Kolejnym etapem udziału w programie jest podpisanie umowy na dotację lub pożyczkę. W przypadku kredytu warunki spłaty ustala bank, który udziela kredytu z własnych środków.

Etap czwarty to realizacja inwestycji. Regulamin Czyste Powietrze zakłada możliwość dofinansowania następujących prac:

 • wymiany starych źródeł ciepła (pieców i kotłów na paliwa stałe) oraz zakupu i montażu nowych źródeł ciepła spełniających wymagania programu,
 • docieplenia przegród budynku,
 • wymiany okien i drzwi,
 • instalacji urządzeń wykorzystujących OZE (takich jak panele fotowoltaiczne),
 • montażu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Po złożeniu wniosku o płatności środki mogą być wypłacone w kilku transzach po zrealizowaniu poszczególnych etapów przedsięwzięcia. Wnioski rozpatrywane są w terminie 30 dni od daty złożenia wniosku (14 dni w przypadku wniosku o kredyt).

Kocioł kondensacyjny ecoTEC plus

Program Czyste Powietrze warunki – kto może wziąć udział w programie?

Według regulaminu programu Czyste Powietrze jego beneficjentami mogą być osoby fizyczne, które są właścicielami istniejących domów jednorodzinnych lub wydzielonego w budynku jednorodzinnym lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną księgą wieczystą, których roczny dochód nie przekracza 100 tys. zł. Podstawowym warunkiem skorzystania z dotacji dla budynków istniejących jest wymiana starego kotła na paliwo stałe na nowe źródło ciepła spełniające wymagania programu.

Zobacz także: Kto może uzyskać dotację na nowy system ogrzewania? Zobacz, ile jesteś w stanie zaoszczędzić

Zgodnie z zasadami Czystego Powietrza nowe źródła ciepła muszą spełniać określone warunki techniczne. Warto więc pamiętać o tym, że:

 • gdy budynek jest podłączony do sieci gazowej, nie udziela się dofinansowania na kotły na paliwa stałe,
 • wymienione źródło ciepła musi być całkowicie wyłączone z użytku.

Jeśli planujesz wymianę systemu ocieplenia lub budowę nowego domu, koniecznie weź pod uwagę dotację w ramach programu Czyste Powietrze. Według obecnych planów program potrwa do 2029 r., ale jego warunki co jakiś czas się zmieniają – dlatego warto śledzić informacje na bieżąco.

Dowiedz się więcej na temat walki ze smogiem i wybierz ekologiczne urządzenia grzewcze!

 • Pobierz darmowy e-book i zobacz, jak uzyskać nawet 90% dofinansowania z programu Czyste Powietrze
 • Poznaj inne formy dofinansowań
 • Skorzystaj z kalkulatora kosztów ogrzewania

Dowiedz się więcej