Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Czyste Powietrze – warunki i etapy programu

Trwa rządowy program dofinansowań Czyste Powietrze, z którego mogą skorzystać właściciele nowych lub już istniejących domów jednorodzinnych. Ma on na celu poprawę stanu powietrza w Polsce poprzez zachęcenie Polaków do inwestowania w bardziej ekologiczne źródła ciepła. Dowiedz się, jakie kroki musisz podjąć, aby skorzystać z dotacji, i poznaj regulamin programu Czyste Powietrze.

Jakie kroki musisz podjąć, aby skorzystać z dotacji?

Z tekstu dowiesz się:

 • jak według regulaminu programu Czyste Powietrze przebiegają poszczególne etapy ubiegania się o dofinansowanie,
 • o czym warto wiedzieć przed złożeniem wniosku o dotację.

Nadrzędnym celem programu Czyste Powietrze jest ochrona środowiska naturalnego poprzez ograniczenie zanieczyszczeń pochodzących z tzw. niskiej emisji. Smog, który od kilku lat jest w Polsce dużym problemem, w dużej mierze składa się z trujących związków powstających w procesie spalania w piecach węglowych starego typu. Jednak beneficjenci programu zyskują znacznie więcej niż realny wpływ na ochronę środowiska. Termomodernizacja domu to także ogromne oszczędności, które zauważysz już w pierwszym sezonie grzewczym.

Aby uzyskać dofinansowanie z programu Czyste Powietrze, powinieneś jednak spełnić określone warunki. Co dokładnie musisz zrobić?

Zobacz także: Jak dbać o czyste powietrze? Sposoby na zwalczanie smogu

Program Czyste Powietrze – zasady poszczególnych etapów

Pierwszym krokiem w drodze do uzyskania dofinansowania jest zweryfikowanie zweryfikowanie zapotrzebowania budynku na ciepło. Możesz je poznać dzięki przeprowadzeniu audytu energetycznego (na który również możesz otrzymać dotację) lub uproszczonej analizy energetycznej.

Następny etap to złożenie wniosku – osobiście lub online poprzez Portal Beneficjenta bądź platformę gov.pl. Wypełnij formularz, podpisz go i złóż w odpowiednim oddziale Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – wybierz właściwy dla adresu budynku, który będzie poddany termomodernizacji. Wniosek możesz też złożyć osobiście w urzędzie gminy, która zawarła porozumienie w sprawie ustalenia zasad wspólnej realizacji programu z WFOŚiGW. Jeśli planujesz wnioskować o kredyt na termomodernizację, podanie o dotację złóż razem z wnioskiem o kredyt w banku.

Do formularza dołącz zaświadczenie o Twoim rocznym dochodzie (nie może on przekraczać 135 tys. zł), wydane przez wójta, burmistrza lub prezydenta.

Regulamin programu priorytetowego Czyste Powietrze zakłada prace związane z wymianą starego źródła ciepła na nowoczesne i ekologiczne urządzenie

Drugi krok to wyrażenie zgody na wizytę kontrolerów z NFOŚiGW/WFOŚiGW. Regulamin programu priorytetowego Czyste Powietrze zakłada prace związane z wymianą starego, nieefektywnego źródła ciepła (najczęściej kotła węglowego) na nowoczesne i ekologiczne urządzenie, np. pompy ciepła. Urzędnicy mogą zatem skontrolować istniejące domy, aby sprawdzić, czy znajdują się w nich kotły starego typu. Warto wiedzieć, że możliwa jest także kontrola przedsięwzięcia w zakresie jego trwałości (utrzymania projektu) w terminie do 5 lat.

Zobacz także: Dofinansowanie na wymianę urządzenia grzewczego – dlaczego warto z tego skorzystać?

Kolejnym etapem udziału w programie jest podpisanie umowy na dotację lub pożyczkę. W przypadku kredytu warunki spłaty ustala bank, który udziela kredytu z własnych środków.

Etap czwarty to realizacja inwestycji. Regulamin Czyste Powietrze zakłada możliwość dofinansowania następujących prac:

 • wymiany starych źródeł ciepła (pieców i kotłów na paliwa stałe) oraz zakupu i montażu nowych źródeł ciepła spełniających wymagania programu,
 • docieplenia przegród budynku,
 • wymiany okien i drzwi,
 • instalacji urządzeń wykorzystujących OZE (takich jak panele fotowoltaiczne),
 • montażu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Po złożeniu wniosku o płatności środki mogą być wypłacone w kilku transzach po zrealizowaniu poszczególnych etapów przedsięwzięcia. Wnioski rozpatrywane są w terminie 30 dni od daty złożenia wniosku (14 dni w przypadku wniosku o kredyt).

Kocioł kondensacyjny ecoTEC plus

Program Czyste Powietrze warunki – kto może wziąć udział w programie?

Według regulaminu programu Czyste Powietrze jego beneficjentami mogą być osoby fizyczne, które są właścicielami istniejących domów jednorodzinnych lub wydzielonego w budynku jednorodzinnym lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną księgą wieczystą, których roczny dochód nie przekracza 100 tys. zł. Podstawowym warunkiem skorzystania z dotacji dla budynków istniejących jest wymiana starego kotła na paliwo stałe na nowe źródło ciepła spełniające wymagania programu.

Zobacz także: Kto może uzyskać dotację na nowy system ogrzewania? Zobacz, ile jesteś w stanie zaoszczędzić

Zgodnie z zasadami Czystego Powietrza nowe źródła ciepła muszą spełniać określone warunki techniczne. Warto więc pamiętać o tym, że:

 • gdy budynek jest podłączony do sieci gazowej, nie udziela się dofinansowania na kotły na paliwa stałe,
 • wymienione źródło ciepła musi być całkowicie wyłączone z użytku.

Jeśli planujesz wymianę systemu ocieplenia lub budowę nowego domu, koniecznie weź pod uwagę dotację w ramach programu Czyste Powietrze. Według obecnych planów program potrwa do 2029 r., ale jego warunki co jakiś czas się zmieniają – dlatego warto śledzić informacje na bieżąco.

Dowiedz się więcej na temat walki ze smogiem i wybierz ekologiczne urządzenia grzewcze!

 • Pobierz darmowy e-book i zobacz, jak uzyskać nawet 90% dofinansowania z programu Czyste Powietrze
 • Poznaj inne formy dofinansowań
 • Skorzystaj z kalkulatora kosztów ogrzewania

Dowiedz się więcej