Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

6 rzeczy, które warto wiedzieć o wymianie pieca w ramach programu Czyste Powietrze

Nabór do programu Czyste Powietrze cały czas trwa – dzięki niemu możesz otrzymać dofinansowanie na wymianę starego pieca lub innego urządzenia grzewczego i zmodernizować system grzewczy, instalując np. gazowy kocioł kondensacyjny. Co warto wiedzieć o tej procedurze? Sprawdź, zanim złożysz wniosek o dofinansowanie wymiany pieca!

Wymiana pieca na gazowy kocioł kondensacyjny

Z tekstu dowiesz się:

 • czy wymiana pieca za pomocą programu Czyste Powietrze zmniejszy ilość smogu,
 • dlaczego dopłata do wymiany pieca CO i CWU na nowe urządzenia to priorytet programu,
 • co to jest lista ZUM,
 • które kotły z dofinansowaniem i inne urządzenia znalazły się na liście ZUM,
 • ile można dostać dofinansowania do wymiany pieca,
 • jak załatwić dofinansowanie do pieca gazowego.

Program Czyste Powietrze umożliwia uzyskanie dotacji lub niskooprocentowanej pożyczki na wydatki związane z termomodernizacją domu. Kluczowym celem programu jest dofinansowanie do wymiany starych pieców gazowych, węglowych lub olejowych oraz modernizacja instalacji grzewczej, która ma za zadanie poprawić jakość powietrza w Polsce.

Dofinansowanie do wymiany kotła gazowego lub innego ekologicznego urządzenia – czy pomoże ograniczyć problem smogu?

Częste przekraczanie dopuszczalnego stężenia zanieczyszczeń powietrza ma szkodliwy wpływ na zdrowie. Jak podaje WHO, smog przyczynia się m.in. do chorób układu oddechowego i układu krążenia. Wynika to m.in. z zawartości toksycznych związków (tlenki azotu, tlenek węgla, dwutlenek siarki) oraz szkodliwych pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5, które wnikają do płuc, a w dalszej kolejności do krwiobiegu.

Za powstawanie smogu odpowiada głównie niska emisja, która jest w większości wynikiem spalania węgla i drewna w kotłach na paliwa stałe. Montaż ekologicznych urządzeń grzewczych – takich jak powietrzna pompa ciepła lub gazowy kocioł kondensacyjny – umożliwi więc poprawę jakości powietrza, a tym samym stanu Twojego zdrowia.

Przeczytaj też: Co to jest smog i jak powstaje? Sprawdź, czy urządzenia grzewcze mogą się przyczynić do jego produkcji

Gazowy kocioł kondensacyjny ecoTEC intro

Dofinansowanie wymiany pieca węglowego na gazowy (lub inny ekologiczny) kocioł jako priorytet programu Czyste Powietrze

Aby móc uzyskać dofinansowanie na wymianę pieca gazowego bądź zasilanego innym źródłem ciepła, trzeba wziąć pod uwagę swój dochód. Program zakłada bowiem trzy progi dofinansowania:

 • podstawowy poziom dofinansowania – dochód roczny nie może przekraczać kwoty 135 tys. złotych.
 • podwyższony poziom dofinansowania – przeciętny miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego nie może przekraczać 1894 zł w gospodarstwie wieloosobowym i 2651 zł w gospodarstwie jednoosobowym,
 • najwyższy poziom dofinansowania – przeciętny miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego nie może przekraczać kwoty 1090 zł w gospodarstwie wieloosobowym i 1526 zł w gospodarstwie jednoosobowym.

Przeczytaj też: Kto może uzyskać dotację Czyste Powietrze na nowy system ogrzewania? Zobacz, ile jesteś w stanie zaoszczędzić

Sam dochód nie jest jednak jedynym i najważniejszym kryterium. Nadrzędną zasadą jest jednak pierwszeństwo przyznawania funduszy na wymianę starego, nieefektywnego źródła ciepła na nowe, ekologiczne urządzenie. Może to być na przykład wymiana kotła węglowego na gazowy z dofinansowaniem lub na pompę ciepła.

Dofinansowanie wymiany pieca gazowego lub węglowego na ekologiczny model – wyłącznie urządzenia z listy ZUM

Jednym z głównych założeń programu Czyste Powietrze jest to, że zmodernizowany budynek musi być wyposażony w ekologiczne i efektywne źródło ciepła. Aby spełnić ten cel, w 2022 roku wycofano możliwość przyznania dofinansowania wymiany pieca na nowy kocioł węglowy. W kwietniu 2024 roku weszła w życie kolejna aktualizacja programu, zgodnie z którą, można uzyskać dofinansowanie na wymianę urządzenia pod warunkiem, że znajduje się ono na liście ZUM (Liście Zielonych Urządzeń i Materiałów). Otrzymanie wsparcia finansowego na produkty, które zniknęły z listy lub w ogóle na nią nie trafiły, będzie niemożliwe.

Program Czyste Powietrze – dofinansowanie na jaki kocioł ekologiczny i inne urządzenia możesz wybrać?

W programie Czyste Powietrze i na liście ZUM uwzględniono następujące urządzenia, które możesz zakupić i zainstalować w ramach dofinansowania:

 • kotły gazowe kondensacyjne – które do ogrzewania wykorzystują nie tylko sam gaz, ale też energię powstałą w wyniku jego spalania, co pozwala na większą oszczędność,
 • kotły olejowe kondensacyjne – wykorzystywane są najczęściej w budynkach, do których nie można doprowadzić gazu ziemnego,
 • kotły elektryczne – polecane jako uzupełnienie innych sposobów ogrzewania, a także w miejscach, w których wykonanie instalacji centralnego ogrzewania jest niemożliwe,
 • kotły zagazowujące drewno – nowoczesne, bardziej ekologiczne od tradycyjnych kotłów drewnianych,
 • pompy ciepła – które pozyskują energię cieplną z ziemi, powietrza lub wody. Do działania potrzebują tylko bardzo małej ilości energii elektrycznej, która może pochodzić z paneli fotowoltaicznych (na które również możesz otrzymać dofinansowanie).
Gazowy kocioł kondensacyjny ecoTEC exclusive

Przeczytaj też: Kocioł kondensacyjny czy pompa ciepła? Co się bardziej opłaca?

W przypadku gazowych kotłów kondensacyjnych na liście ZUM znajdują się urządzenia, których emisja tlenów azotu NOx wynosi maksymalnie 91 mg/kWh i które mają klasę A sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń. Co ważne, na liście znajdują się tylko urządzenia, których producenci udowodnili za pomocą badań i dokumentacji, że ich sprzęty spełniają określone normy jakościowe.

Wymiana kotła dofinansowanie – ile możesz dostać?

Maksymalna możliwa wysokość dotacji na wszystkie przedsięwzięcia wynosi 135 tysięcy złotych oraz 1200 zł na audyt energetyczny. Jednak ostateczna kwota na jedno przedsięwzięcie jest uzależniona od tego, jaką termomodernizację zamierzasz przeprowadzić i w której grupie beneficjentów jesteś. Jak to wygląda na przykładzie wymiany pieca na gazowy kocioł kondensacyjny?

 • Podstawowy poziom – dofinansowanie na kocioł gazowy kondensacyjny wyniesie do 40% kosztów zakupu i montażu urządzenia.
 • Podwyższony poziom – dofinansowanie na kocioł gazowy kondensacyjny wyniesienie do 70% kosztów zakupu i montażu urządzenia.
 • Najwyższy poziom – dofinansowanie na kocioł gazowy kondensacyjny może wynieść nawet 100% kosztów zakupu i montażu urządzenia.

Przeczytaj też: Termomodernizacja domu krok po kroku

Czyste Powietrze – wymiana pieca gazowego: co należy zrobić?

Żeby uzyskać dofinansowanie, musisz pamiętać również o warunkach formalnych i wysłać odpowiednie dokumenty. Jakie są etapy ubiegania się o dotację?

1. Wypełnij wniosek o dofinansowanie na wymianę pieca, podpisz go i złóż w odpowiednim Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub banku. Możesz zrobić to online przez Portal Beneficjenta lub system gov.pl.

2. Wyraź zgodę na wizytę kontrolerów z Urzędu Miasta, którzy potwierdzą istnienie działającego kotła starego typu, a po inwestycji – realizację całego przedsięwzięcia.

3. Jeśli Twój wniosek zostanie zatwierdzony, podpisz umowę o dotację.

4. Zrealizuj inwestycję.

5. Złóż wniosek rozliczeniowy. Pamiętaj, aby dołączyć do niego faktury za wykonane usługi i zakup urządzenia. Są to potwierdzenia ukończonej inwestycji.

Przeczytaj też: Czyste Powietrze – warunki i etapy programu

Gazowy kocioł kondensacyjny ecoTEC exclusive

Dofinansowanie wymiany pieca węglowego na gazowy lub zakup i montaż innych ekologicznych urządzeń to możliwość oferowana właścicielom domów, na którą z pewnością warto się zdecydować. Zyskujesz nie tylko pieniądze na samą inwestycję, ale także duże oszczędności związane z długofalowym użytkowaniem ekologicznych urządzeń w przyszłości.

Sprawdź więcej informacji na temat walki ze smogiem i wybierz ekologiczne urządzenia grzewcze

 • Pobierz darmowy e-book i zobacz, jak uzyskać nawet 100% dofinansowania z programu Czyste Powietrze
 • Poznaj inne formy dofinansowań
 • Skorzystaj z kalkulatora kosztów ogrzewania

Dowiedz się więcej