Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Od czego zacząć remont starego domu?

Planujesz renowację starego domu i nie wiesz, za co się wziąć w pierwszej kolejności? Oszacowanie kosztów remontu starego domu to nie wszystko – przed przystąpieniem do realizacji należy zastanowić się także nad tym, jak będzie wyglądać eksploatacja budynku. Od niej będzie zależeć wybór konkretnych rozwiązań technologicznych. W przypadku generalnego remontu domu kluczem do sukcesu jest prawidłowa i pełna termomodernizacja. Sprawdź, od czego należy ją zacząć.

Od czego zacząć remont starego domu?

Z tekstu dowiesz się:

  • jak oszacować i przygotować kosztorys remontu domu,
  • jak krok po kroku przeprowadzić remont starego domu,
  • jak zmniejszyć koszt prac dzięki dofinansowaniu na remont domu.

Termomodernizacja to szereg działań, które zwiększają efektywność energetyczną budynku. W jej zakres wchodzi m.in. modernizacja instalacji grzewczej, wymiana tradycyjnego źródła ciepła na bardziej ekologiczne urządzenie, ocieplenie przegród zewnętrznych budynku oraz wymiana lub remont stolarki zewnętrznej.

Bardzo dużym plusem remontu starego domu wraz z wymianą instalacji grzewczej są korzyści zdrowotne, które wynikają z ograniczenia ilości smogu. Warto bowiem pamiętać, że do jego powstawania w znacznej mierze przyczynia się niska emisja, którą generują m.in. przez przestarzałe urządzenia.

Przeczytaj: Co to jest smog i jak powstaje? Sprawdź, czy urządzenia grzewcze mogą się przyczynić do jego produkcji

Remont starego domu. Koszty inwestycji i sposoby ich oszacowania

Aby remont był opłacalny zarówno dla środowiska, jak i Twojego portfela, warto wziąć pod uwagę koszty późniejszej eksploatacji budynku. Żeby je zredukować do niezbędnego minimum, potrzebna jest pełna termomodernizacja budynku.

Jeśli chcesz oszacować koszty termomodernizacji domu, przeprowadź audyt energetyczny budynku. Jest to szczegółowa ekspertyza, która pozwala określić potrzeby energetyczne domu oraz wskazać optymalne rozwiązania pozwalające zaoszczędzić na kosztach ogrzewania i samej inwestycji. Ekspertyzę poprzedza wstępny audyt energetyczny, który określa szacunkowy koszt remontu starego domu oraz spodziewane koszty eksploatacji budynku. Sporządzeniem audytu energetycznego zajmuje się doradca energetyczny lub uprawniony audytor.

Oszacowanie kosztów będzie Ci potrzebne, by wystąpić o dofinansowanie remontu domu (dofinansowanie termomodernizacji) w ramach programu Czyste Powietrze lub lokalnych programów antysmogowych. Podczas wykonywania obliczeń pamiętaj również o przysługującej Ci uldze podatkowej – możesz odliczyć od podatku koszty przebudowy starego domu, które miały na celu jego termomodernizację.

Przeczytaj: Co Polacy wiedzą o smogu?

Remont starego domu – od czego zacząć?

Rozważasz kupno starego domu do remontu lub jesteś już właścicielem budynku, który wymaga generalnej renowacji? Termomodernizacja takiego obiektu to kilkuetapowa inwestycja, która wymaga odpowiedniego zaplanowania prac. Sprawdź, jak powinna ona przebiegać:

1. Ocieplenie dachu – podstawowy etap remontów starych domów, który nie koliduje z innymi pracami termomodernizacyjny. Wykonanie ocieplenia już na wstępie pozwala zmniejszyć koszty ogrzewania – przez dach ucieka bowiem 20-30% ciepła.

2. Ocieplenie przegród zewnętrznych – to bardzo ważny etap, który warunkuje kolejne prace renowacji starego domu z cegły bądź innego materiału. Po wykonaniu ocieplenia można bowiem dobrać odpowiednie parametry drzwi zewnętrznych, okien oraz urządzenia grzewczego.

3. Wymiana stolarki zewnętrznej – umożliwia dodatkowe zabezpieczenie ścian przed stratami ciepła oraz podnosi komfort użytkowania budynku.

4. Modernizacja instalacji grzewczej i wymiana źródeł ciepła – na tym etapie należy zainstalować urządzenie o mniejszej mocy (o ile docieplone zostały przegrody zewnętrzne). Dzięki temu zaoszczędzisz zarówno na zakupie sprzętu, jak i na późniejszej eksploatacji budynku. Choć modernizacja instalacji to ostatni etap, jest szczególnie istotna dla redukcji zanieczyszczeń powietrza.

Przeczytaj: Termomodernizacja budynku a koszty ogrzewania domu

Dofinansowanie na remont domu – sposób na przebudowę starego domu w mniejszym koszcie

Na etapie planowania remontu starego domu warto wziąć pod uwagę możliwości dofinansowania. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z programu Czyste Powietrze, który umożliwia dotację lub niskooprocentowaną pożyczkę do termomodernizacji domu. W ramach programu można uzyskać dofinansowanie na zakup i montaż następujących urządzeń grzewczych:

  • powietrzne pompy ciepła,
  • gruntowe pompy ciepła,
  • gazowe kotły kondensacyjne,
  • olejowe kotły kondensacyjne,
  • kotły zagazowujące drewno,
  • kotły na pellet drzewny,
  • urządzenia elektryczne,
  • wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła,
  • mikroinstalacje fotowoltaiczne.
Gazowy kocioł kondensacyjny ecoTEC plus

Aby starać się o dofinansowanie, należy złożyć wypełniony wniosek do lokalnego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jeśli chcesz uzyskać dofinansowanie na wymianę źródła ciepła z programu Czyste Powietrze, koniecznie zwróć uwagę, jakie warunki musisz spełnić. Przykładowo, aby zdobyć dotację na montaż pompy ciepła, urządzenie musi znajdować się na liście Zielonych Urządzeń i Materiałów (ZUM). W przypadku kotłów gazowych nie ma jeszcze takiego warunku, natomiast one również muszą spełniać określone w programie wymagania.

Przeczytaj: 6 rzeczy, które warto wiedzieć o wymianie pieca w ramach programu Czyste Powietrze

O dofinansowanie do wymiany urządzenia grzewczego można ubiegać się także w urzędach gmin, które udzielą Ci dokładniejszych informacji na temat lokalnych programów antysmogowych. Przed wyborem nowego kotła lub pompy ciepła zapoznaj się z parametrami deklarowanymi przez producenta i upewnij się, że urządzenia spełniają wymagania lokalnego projektu. Mieszkasz w gminie, która nie oferuje dofinansowania na wymianę kotła? Na terenie niektórych województw możesz skorzystać z preferencyjnego kredytu na zakup nowego urządzenia grzewczego, udzielanego przez Bank Ochrony Środowiska lub wybrane banki spółdzielcze.

Stary dom po remoncie może być bardzo energooszczędny. Dlatego rozważ jego termomodernizację i przyłącz się do walki o czyste powietrze. Dzięki niej budynek będzie przyjazny środowisku. Zmiany odczujesz również w swoim portfelu.

Przeczytaj: Kredyt Czyste Powietrze – na czym polega kredyt z dotacją z programu?

Uzyskaj więcej informacji na temat walki ze smogiem i wybierz ekologiczne urządzenia grzewcze!

  • Pobierz darmowy e-book i zobacz, jak uzyskać nawet 90% dofinansowania z programu Czyste Powietrze
  • Poznaj inne formy dofinansowań
  • Skorzystaj z kalkulatora kosztów ogrzewania

Dowiedz się więcej