Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Remont starego domu – od czego zacząć?

Planujesz remont budynku i nie wiesz, za co wziąć się w pierwszej kolejności? Oszacowanie kosztów remontu to nie wszystko – na tym etapie warto uwzględnić także późniejszą eksploatację domu, od której zależy wybór konkretnych rozwiązań technologicznych. Kluczem do sukcesu jest prawidłowa i pełna termomodernizacja. Sprawdź, od czego zacząć remont starego domu i jak zmniejszyć koszt inwestycji.

Od czego zacząć remont starego domu?

Z tekstu dowiesz się:

  • jak oszacować koszt remontu starego domu,
  • jak zaplanować przebieg prac termomodernizacyjnych,
  • jak uzyskać dofinansowanie do termomodernizacji.

Pod pojęciem termomodernizacji rozumiemy szereg działań, które zwiększają efektywność energetyczną budynku. W jej zakres wchodzi m.in. modernizacja instalacji grzewczej, wymiana tradycyjnego źródła ciepła na bardziej ekologiczne, ocieplenie przegród zewnętrznych budynku oraz wymiana lub remont stolarki zewnętrznej.

Dodatkowym plusem remontu starego domu wraz z wymianą instalacji grzewczej są korzyści zdrowotne, wynikające z ograniczenia ilości smogu. Warto bowiem pamiętać, że do jego powstawania przyczyniają się głównie przestarzałe urządzenia grzewcze. Jak wykazał raport Europejskiej Agencji Środowiska z 2016 roku, na skutek smogu w Polsce umiera blisko 50 tys. osób rocznie.

Dowiedz się więcej: Jak powstaje smog? Czy urządzenia grzewcze mogą się do tego przyczyniać?

Podczas remontowania starego domu zacznij od audytu energetycznego budynku

Remont starego domu. Koszty inwestycji i sposoby ich oszacowania

Aby remont był opłacalny zarówno dla środowiska, jak i Twojego portfela, warto wziąć pod uwagę koszty późniejszej eksploatacji budynku – w tym wymianę urządzenia grzewczego na bardziej ekologiczne. Osiągniesz to dzięki pełnej termomodernizacji budynku.

Działania termomodernizacyjne najłatwiej wdrożyć, gdy planujesz remont starego domu. Od czego zacząć? Najlepiej od oszacowania kosztów inwestycji. W ten sposób zyskasz wiedzę na temat dostępnych dla Ciebie rozwiązań.

Aby oszacować koszty termomodernizacji domu, przeprowadź audyt energetyczny budynku. Jest to szczegółowa ekspertyza, która pozwala określić potrzeby energetyczne budynku oraz wskazać najbardziej optymalne rozwiązania, dzięki którym będziesz mógł zaoszczędzić na kosztach ogrzewania i samej inwestycji. Ekspertyzę poprzedza wstępny audyt energetyczny, który określa szacunkowy koszt inwestycyjny oraz spodziewane koszty eksploatacji budynku. Sporządzeniem audytu energetycznego zajmuje się doradca energetyczny lub uprawniony audytor.

Oszacowanie kosztów będzie Ci potrzebne, by wystąpić o dofinansowanie do termomodernizacji domu w ramach rządowego programu Czyste Powietrze lub lokalnych programów antysmogowych. Podczas wykonywania obliczeń pamiętaj również o przysługującej Ci uldze podatkowej – od 1 stycznia 2019 roku istnieje możliwość odliczenia od podatku kosztów poniesionych w związku z termomodernizacją domu.

Remont starego domu krok po kroku – jak zaplanować prace?

Termomodernizacja domu to wieloetapowa inwestycja, dlatego wymaga odpowiedniego zaplanowania prac. Jak powinny wyglądać kolejne etapy remontu starego domu?

1. Ocieplenie dachu – ten etap remontu nie koliduje z innymi pracami termomodernizacyjnymi, za to już na wstępie pozwala zmniejszyć koszty ogrzewania – przez dach ucieka bowiem 20-30% ciepła.

2. Ocieplenie przegród zewnętrznych – ten etap prac warunkuje kolejne – wpływa na dobór parametrów okien i drzwi zewnętrznych oraz mocy urządzeń grzewczych. Przez ściany również ucieka ok. 20-30% ciepła.

3. Wymiana stolarki zewnętrznej – umożliwia dodatkowe zabezpieczenie ścian przed stratami ciepła oraz podnosi komfort użytkowania budynku.

4. Modernizacja instalacji grzewczej i wymiana źródeł ciepła – na tym etapie (po ociepleniu ścian i wymianie okien na bardziej szczelne) możesz zainstalować urządzenie o mniejszej mocy, niż gdybyś miał to robić przed pracami termoizolacyjnymi. Dzięki temu zaoszczędzisz zarówno na zakupie sprzętu, jak i na późniejszej eksploatacji. Mimo że to ostatni etap pełnej termomodernizacji domu, jest szczególnie istotny dla redukcji zanieczyszczenia powietrza – to właśnie nieefektywne źródła ciepła, takie jak przestarzałe kotły węglowe, w znacznym stopniu powodują powstawanie smogu.

Zobacz także: Jak dbać o czyste powietrze?

Pompa ciepła flexoTHERM exclusive

Koszt remontu starego domu – jak go zmniejszyć?

Na etapie planowania remontu starego domu warto wziąć pod uwagę możliwości dofinansowania. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z programu Czyste Powietrze, który umożliwia dotację lub niskooprocentowaną pożyczkę do termomodernizacji domu. W ramach programu można uzyskać dofinansowanie na zakup i montaż następujących urządzeń grzewczych:

  • powietrzne pompy ciepła,
  • gruntowe pompy ciepła,
  • gazowe kotły kondensacyjne,
  • kotły na paliwa stałe,
  • węzły cieplne,
  • systemy ogrzewania elektrycznego,
  • kotły olejowe.

Aby starać się o dofinansowanie, należy złożyć wypełniony wniosek do lokalnego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji warto zapoznać się z regulaminem programu Czyste Powietrze i upewnić się, że wybrane przez Ciebie urządzenie grzewcze spełnia wymagania techniczne, dotyczące m.in. emisji dwutlenku węgla.

Więcej o programie: Etapy udziału w programie Czyste Powietrze. Poznaj warunki programu

O dofinansowanie do wymiany urządzenia grzewczego można ubiegać się także w urzędach gmin, które udzielą Ci szerszych informacji na temat lokalnych programów antysmogowych. Przed wyborem nowego kotła lub pompy ciepła zapoznaj się z parametrami deklarowanymi przez producenta (od listopada 2018 roku sprzedawca jest zobowiązany do wydania Ci tzw. świadectwa jakości węgla) i upewnij się, że urządzenia spełniają wymagania lokalnego projektu. Mieszkasz w gminie, która nie oferuje dofinansowania na wymianę kotła? Na terenie niektórych województw możesz skorzystać z preferencyjnego kredytu na zakup nowego urządzenia grzewczego, udzielanego przez Bank Ochrony Środowiska lub wybrane banki spółdzielcze.

Rozważasz remont domu? Przyłącz się do walki o czyste powietrze – przeprowadź pełną termomodernizację domu, dzięki której będzie on bardziej przyjazny ludziom i środowisku.

Dowiedz się więcej na temat walki ze smogiem i wybierz ekologiczne urządzenia grzewcze!

  • Pobierz darmowy e-book i zobacz, jak uzyskać nawet 90% dofinansowania z programu Czyste Powietrze
  • Poznaj inne formy dofinansowań
  • Skorzystaj z kalkulatora kosztów ogrzewania

Dowiedz się więcej