Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Wymagania techniczne Czyste Powietrze – jakiej klasy urządzenie grzewcze kupić?

Wprowadzone na początku kwietnia zmiany w wymaganiach programu Czyste Powietrze mają za zadanie m.in. zachęcić wnioskodawców do ubiegania się o dotacje na urządzenia o podwyższonej klasie efektywności energetycznej. Zobacz, jakie normy muszą teraz spełniać źródła ciepła, aby można było finansować ich zakup w ramach programu. Sprawdź też, ile możesz zaoszczędzić na zakupie urządzenia najwyższej klasy.

Jakiej klasy urządzenia grzewcze kupić?

Z tekstu dowiesz się:

 • jakie minimum dotyczące klas energetycznych muszą spełniać urządzenia grzewcze zakupione w ramach programu,
 • jaka jest kwota dofinansowania na urządzenia grzewcze w zależności od ich klasy energetycznej,
 • o czym należy pamiętać, jeśli decydujesz się na kocioł węglowy.

Warto przypomnieć – głównym celem programu Czyste Powietrze jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych, a także poprawa efektywności energetycznej budynków. Pomysłodawcy zmierzą skuteczność całej akcji za pomocą konkretnych wskaźników. Celem jest ograniczenie zużycia energii końcowej do 37 500 000 MWh/rok oraz zmniejszenie emisji pyłu P10 do 210 000 Mg/rok.

Osiągnięcie tego celu teraz wydaje się łatwiejsze niż kiedykolwiek ze względu na zwiększone dotacje na urządzenia o wyższej klasie energetycznej. Zobacz, ile możesz zaoszczędzić na pompach ciepła i piecach spełniających wymagania programu Czyste Powietrze.

Pompa ciepła aroTHERM plus

Wymagania techniczne Czyste Powietrze dotyczące urządzeń grzewczych

Pomysłodawcy programu szczegółowo określili normy źródeł ciepła, które wnioskodawcy planują zainstalować w ramach modernizacji starego domu. Wszystkie pompy ciepła oraz kotły na olej i gaz finansowane w ramach programu muszą spełniać wymogi określone w Rozporządzeniu Delegowanym Komisji (UE) NR 811/2013 lub NR 812/2013 z dnia 18 lutego 2013 r. oraz w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/1369 z dnia 4 lipca 2017 r. ustanawiającym ramy etykietowania energetycznego i uchylającym dyrektywę 2010/30/UE.

Ponadto ustalono minimalną klasę energetyczną, którą muszą spełniać urządzenia. Przykładowo:

 • pompy ciepła powietrze-woda – A+,
 • pompy ciepła powietrze-woda o podwyższonej klasie efektywności energetycznej – A++,
 • gruntowe pompy ciepła o podwyższonej klasie efektywności energetycznej – A++,
 • kotły gazowe i olejowe (np. kocioł gazowy jednofunkcyjny z zamkniętą komorą spalania) – A,
 • kotły na paliwo stałe (kotły zgazowujące drewno, kotły na pellet drzewny) – A+,
 • kotły węglowe – B,
 • pompy ciepła do c.w.u. – A.

Kolektory słoneczne powinny posiadać znak jakości Solar Keymark i spełniać normę PN-EN 12975-1.

Wysokość dofinansowania na urządzenia grzewcze zależna od ich klasy

Można zauważyć, że w aktualnym dokumencie pompy ciepła zostały rozróżnione na te o podwyższonej klasie efektywności energetycznej i standardowe. Wynika to z faktu, że kwota dofinansowania różni się w zależności od wybranej klasy urządzenia. Ma to zachęcić przyszłych beneficjentów to wybierania urządzeń grzewczych o wyższej klasie.

Beneficjenci objęci podstawowym poziomem dofinansowania mogą liczyć na dotację rzędu:

 • 30% (maks. 9 tys. zł) na pompę ciepła powietrze-woda,
 • 45% (maks. 13,5 tys. zł) na powietrzną pompę ciepła o podwyższonej klasie,
 • 45% (maks. 20 250 zł) na gruntową pompę ciepła o podwyższonej klasie,
 • 30% (maks. 4,5 tys. zł) na gazowy lub olejowy kocioł kondensacyjny,
 • 30% (maks. 3 tys. zł) na kocioł węglowy,
 • 30% (maks. 6 tys. zł) na kocioł zgazowujący drewno oraz kocioł na pellet drzewny,
 • 45% (maks. 9 tys. zł) na kocioł na pellet drzewny o podwyższonym standardzie.

Z dokumentacji wynika, że wnioskodawcy, którzy zdecydują się na urządzenie o wyższej klasie, mogą uzyskać nawet 4,5 tys. zł więcej, niż gdyby wnioskowali o urządzenia o niższym standardzie.

Jeszcze korzystniejsze warunki czekają na beneficjentów kwalifikujących się do podwyższonego poziomu dofinansowania. Na wszystkie urządzenia grzewcze otrzymają oni bowiem nawet 60% dofinansowania (przykładowo: 27 tys. na gruntową pompę ciepła, 18 tys. na powietrzną pompę ciepła, 9 tys. na kocioł kondensacyjny). Co ważne, w przypadku tej grupy wybór klasy energetycznej urządzenia nie ma wpływu na wysokość dofinansowania.

Kocioł kondensacyjny ecoTEC plus

Kocioł węglowy a nowe wymagania programu Czyste Powietrze

Pomysłodawcy programu zachęcają zainteresowanych do wyboru odnawialnych źródeł ciepła lub urządzeń emitujących znacznie mniej spalin niż tradycyjne „kopciuchy”. Dlatego też pojawiły się utrudnienia w przypadku wniosków o dofinansowanie na kocioł węglowy. Zgodnie z nowymi przepisami dofinansowanie nie obowiązuje, jeśli ma on być zainstalowany na działce posiadającej przyłącze do sieci gazowej. W takiej sytuacji najbardziej opłaca się wybór gazowego kotła kondensacyjnego.

Ponadto beneficjent programu musi się zobowiązać do tego, że po zakończeniu realizacji przedsięwzięcia w budynku nie będą użytkowane źródła ciepła na paliwa stałe o klasie niższej niż 5. klasa według normy przenoszącej normę europejską EN 303-5. Wszystkie tego typu urządzenia muszą ponadto spełniać normy zawarte w lokalnych uchwałach antysmogowych. Dotychczasowe, nieefektywne urządzenia grzewcze muszą być na stałe wyłączone z użytku (potwierdzeniem tego ma być dokument poświadczający zezłomowanie lub przejęcie odpadu).

Chcesz dowiedzieć się, czy urządzenie grzewcze, które Cię interesuje, spełnia wymogi zawarte w programie? Wyszukaj je na liście zielonych urządzeń i materiałów przygotowanej przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Zastanawiasz się nad przeprowadzeniem termomodernizacji w swoim domu? Sprawdź, jakie są warunki i etapy programu Czyste Powietrze, złóż wniosek o dofinansowanie już dziś i ochroń swoich bliskich przed skutkami smogu!

Dowiedz się więcej na temat walki ze smogiem i wybierz ekologiczne urządzenia grzewcze!

 • Pobierz darmowy e-book i zobacz, jak uzyskać nawet 90% dofinansowania z programu Czyste Powietrze
 • Poznaj inne formy dofinansowań
 • Skorzystaj z kalkulatora kosztów ogrzewania

Dowiedz się więcej