Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Wymagania techniczne Czyste Powietrze – jakiej klasy urządzenie grzewcze kupić?

Wprowadzone w 2022 roku zmiany w wymaganiach programu Czyste Powietrze mają za zadanie m.in. zachęcić wnioskodawców, nawet tych mniej zamożnych, do ubiegania się o dotacje na urządzenia o podwyższonej klasie efektywności energetycznej. Zobacz, jakie normy muszą teraz spełniać źródła ciepła, aby można było finansować ich zakup w ramach programu. Sprawdź też, ile możesz zaoszczędzić na zakupie urządzenia najwyższej klasy.

Jakiej klasy urządzenia grzewcze kupić?

Z tekstu dowiesz się:

 • jakie minimum dotyczące klas energetycznych muszą spełniać urządzenia grzewcze zakupione w ramach programu,
 • jaka jest kwota dofinansowania na urządzenia grzewcze w zależności od ich klasy energetycznej,
 • o czym należy pamiętać, jeśli decydujesz się na kocioł węglowy.

Warto przypomnieć – głównym celem programu Czyste Powietrze jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych, a także poprawa efektywności energetycznej budynków. Pomysłodawcy zmierzą skuteczność całej akcji za pomocą konkretnych wskaźników. Celem jest ograniczenie zużycia energii końcowej do 37 500 000 MWh/rok oraz zmniejszenie emisji pyłu P10 do 210 000 Mg/rok.

Osiągnięcie tego celu teraz wydaje się łatwiejsze niż kiedykolwiek ze względu na zwiększone dotacje na urządzenia o wyższej klasie energetycznej. Zobacz, ile możesz zaoszczędzić na pompach ciepła i piecach spełniających wymagania programu Czyste Powietrze.

Pompa ciepła aroTHERM plus

Wymagania techniczne Czyste Powietrze dotyczące urządzeń grzewczych

Pomysłodawcy programu szczegółowo określili normy źródeł ciepła, które wnioskodawcy planują zainstalować w ramach modernizacji starego domu. Wszystkie pompy ciepła oraz kotły na olej i gaz finansowane w ramach programu muszą spełniać wymogi określone w Rozporządzeniu Delegowanym Komisji (UE) NR 811/2013 lub NR 812/2013 z dnia 18 lutego 2013 r. oraz w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/1369 z dnia 4 lipca 2017 r. ustanawiającym ramy etykietowania energetycznego i uchylającym dyrektywę 2010/30/UE.

Ponadto ustalono minimalną klasę energetyczną, którą muszą spełniać urządzenia. Przykładowo:

 • pompy ciepła powietrze-woda – A+,
 • pompy ciepła powietrze-woda o podwyższonej klasie efektywności energetycznej – A++,
 • gruntowe pompy ciepła o podwyższonej klasie efektywności energetycznej – A++,
 • kotły gazowe i olejowe (np. kocioł gazowy jednofunkcyjny z zamkniętą komorą spalania) – A,
 • kotły na paliwo stałe (kotły zgazowujące drewno, kotły na pellet drzewny) – A+,
 • pompy ciepła do c.w.u. – A.

Kolektory słoneczne powinny posiadać znak jakości Solar Keymark i spełniać normę PN-EN 12975-1.

Wysokość dofinansowania na urządzenia grzewcze zależna od ich klasy

Można zauważyć, że w aktualnym dokumencie pompy ciepła zostały rozróżnione na te o podwyższonej klasie efektywności energetycznej i standardowe. Wynika to z faktu, że kwota dofinansowania różni się w zależności od wybranej klasy urządzenia. Ma to zachęcić przyszłych beneficjentów to wybierania urządzeń grzewczych o wyższej klasie.

Beneficjenci objęci podstawowym poziomem dofinansowania mogą liczyć na dotację rzędu:

 • 30% (maks. 9 tys. zł) na pompę ciepła powietrze-woda,
 • 45% (maks. 13,5 tys. zł) na powietrzną pompę ciepła o podwyższonej klasie,
 • 45% (maks. 20 250 zł) na gruntową pompę ciepła o podwyższonej klasie,
 • 30% (maks. 4,5 tys. zł) na gazowy lub olejowy kocioł kondensacyjny,
 • 30% (maks. 6 tys. zł) na kocioł zgazowujący drewno oraz kocioł na pellet drzewny,
 • 45% (maks. 9 tys. zł) na kocioł na pellet drzewny o podwyższonym standardzie.

Z dokumentacji wynika, że wnioskodawcy, którzy zdecydują się na urządzenie o wyższej klasie, mogą uzyskać nawet 4,5 tys. zł więcej, niż gdyby wnioskowali o urządzenia o niższym standardzie.

Jeszcze korzystniejsze warunki czekają na beneficjentów kwalifikujących się do podwyższonego poziomu dofinansowania. Na wszystkie urządzenia grzewcze otrzymają oni bowiem nawet 60% dofinansowania (przykładowo: 27 tys. zł na gruntową pompę ciepła, 18 tys. zł na powietrzną pompę ciepła, 9 tys. zł na kocioł kondensacyjny). Najwięcej zaś skorzystają beneficjenci uprawnieni do najwyższego progu dofinansowania, który wyniesie aż 90% (łącznie aż 69 tys. zł). Poziom dofinansowania zależy od dochodu, który przypada na osobę w gospodarstwie domowym.

Kocioł kondensacyjny ecoTEC plus

Kocioł węglowy a nowe wymagania programu Czyste Powietrze

Pomysłodawcy programu zachęcają zainteresowanych do wyboru odnawialnych źródeł ciepła lub urządzeń emitujących znacznie mniej spalin niż tradycyjne „kopciuchy”. Dlatego też dofinansowanie do kotła węglowego jest możliwe jedynie wtedy, kiedy jego kupno i montaż miały miejsce do 31 grudnia 2021 roku. Po tej dacie uzyskanie dofinansowania na kocioł węglowy nie będzie możliwe – zostały one wycofane z programu Czyste Powietrze – wymagania techniczne tych urządzeń nie pozwalają bowiem na uznawanie ich za rozwiązanie ekologiczne. Dodatkowo zgodnie z nowymi przepisami dofinansowanie nie obowiązuje, jeśli ma on być zainstalowany na działce posiadającej przyłącze do sieci gazowej. W takiej sytuacji najbardziej opłaca się wybór gazowego kotła kondensacyjnego.

Ponadto beneficjent programu musi się zobowiązać do tego, że po zakończeniu realizacji przedsięwzięcia w budynku nie będą użytkowane źródła ciepła na paliwa stałe o klasie niższej niż 5. klasa według normy przenoszącej normę europejską EN 303-5. Wszystkie tego typu urządzenia muszą ponadto spełniać normy zawarte w lokalnych uchwałach antysmogowych. Dotychczasowe, nieefektywne urządzenia grzewcze muszą być na stałe wyłączone z użytku (potwierdzeniem tego ma być dokument poświadczający zezłomowanie lub przejęcie odpadu).

Chcesz dowiedzieć się, czy urządzenie grzewcze, które Cię interesuje, spełnia wymogi zawarte w programie? Wyszukaj je na liście zielonych urządzeń i materiałów przygotowanej przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Zastanawiasz się nad przeprowadzeniem termomodernizacji w swoim domu? Sprawdź, jakie są warunki i etapy programu Czyste Powietrze, złóż wniosek o dofinansowanie już dziś i ochroń swoich bliskich przed skutkami smogu!

Dowiedz się więcej na temat walki ze smogiem i wybierz ekologiczne urządzenia grzewcze!

 • Pobierz darmowy e-book i zobacz, jak uzyskać nawet 90% dofinansowania z programu Czyste Powietrze
 • Poznaj inne formy dofinansowań
 • Skorzystaj z kalkulatora kosztów ogrzewania

Dowiedz się więcej