Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Kto może uzyskać dotację Czyste Powietrze na nowy system ogrzewania? Zobacz, ile jesteś w stanie zaoszczędzić

Ochrona środowiska naturalnego to palący temat ostatnich lat. Coraz bardziej powszechne stają się rozwiązania pozwalające ograniczyć emisję substancji, które mają negatywny wpływ na zdrowie ludzi oraz na środowisko naturalne. Niestety, cena nowoczesnych rozwiązań technologicznych przekracza możliwości finansowe wielu osób. Z pomocą przychodzi rządowy program dopłat za ogrzewanie ekologiczne Czyste Powietrze.

Zobacz, ile jesteś w stanie zaoszczędzić, korzystając z dotacji Czyste Powietrze

Z tekstu dowiesz się:

 • jaki jest cel dotacji Czyste Powietrze i na co możesz pozyskać fundusze,
 • jakie grupy osób mogą skorzystać z dotacji Czyste Powietrze,
 • ile możesz zaoszczędzić dzięki skorzystaniu z programu.

Czyste powietrze to rządowy program wdrażany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wnioski będzie można składać do 2027, natomiast wydatkowanie środków potrwa do 2029 roku. Dowiedz się, kto i na jakich zasadach może uzyskać dotację na wymianę urządzenia grzewczego, ocieplenie domu czy pożyczkę na zakup paneli fotowoltaicznych.

Czyste Powietrze dotacja – na co możesz dostać pieniądze?

Celem programu Czyste Powietrze jest zmniejszenie lub całkowite ograniczenie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery przez domy jednorodzinne. Aby to osiągnąć, w pierwszej kolejności jest konieczna wymiana nieefektywnego źródła ciepła, np. zasilanego paliwem stałym, na nowe, bardziej ekologiczne, a nawet pozyskujące energię z odnawialnych źródeł. Wszystkie te działania prowadzą do zarządzania energią w efektywny i odpowiedzialny sposób.

Warto wspomnieć, że oprócz ochrony środowiska nowe podejście do energii przynosi także duże oszczędności dla domowego budżetu.

W ramach programu Czyste Powietrze istnieje możliwość pozyskania dotacji na:

 • zakup i montaż nowych urządzeń grzewczych spełniających wymagania programu (takich jak pompy ciepła),
 • docieplenie budynku,
 • wymianę okien i drzwi,
 • montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła,
 • panele fotowoltaiczne.

Zobacz też: Jak dbać o czyste powietrze?

Dofinansowanie Czyste Powietrze – dla kogo?

Program Czyste Powietrze obejmuje 3 grupy beneficjentów – takich, którzy mogą skorzystać z dofinansowania podstawowego, podwyższonego oraz najwyższego.

Pierwszą grupą beneficjentów, którzy mogą skorzystać z dotacji Czyste Powietrze, są właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych, a także wydzielonego w budynku jednorodzinnym lokalu mieszkalnego, których dochód roczny nie przekracza 135 tys. zł.

Beneficjenci mogą otrzymać dofinansowanie na jeden z trzech sposobów:

 • opcja 1 – jeśli zdecydują się na kompleksową termomodernizację z instalacją PV (fotowoltaiki), która uwzględnia demontaż nieefektywnego źródła ciepła na paliwo stałe oraz założenie powietrznej bądź gruntowej pompy ciepła, mogą otrzymać do 66 tys. złotych dofinansowania,
 • opcja 2 – jeśli zdecydują się na kompleksową termomodernizację z instalacją PV, która uwzględnia demontaż nieefektywnego źródła ciepła na paliwo stałe oraz założenie urządzenia innego niż pompa ciepła (np. kotła kondensacyjnego), mogą otrzymać do 56 tys. dofinansowania,
 • opcja 3 – jeśli zdecydują się na sam montaż rekuperatora, ocieplenie przegród budowlanych lub wykonanie dokumentacji dotyczących przeprowadzonych prac, mogą otrzymać do 33 tys. dofinansowania.

W każdej z opcji program uwzględnia dofinansowanie z montażem mikroinstalacji fotowoltaicznej oraz bez PV.

Zobacz więcej: Termomodernizacja domu krok po kroku

Drugą grupą beneficjentów, których obejmuje podwyższony poziom dotacji Czyste Powietrze, są właściciele lub współwłaściciele budynków, których średni miesięczny dochód na jednego członka rodziny nie przekracza 1894 zł (2651 zł w gospodarstwach jednoosobowych). Te osoby mogą otrzymać dotację na jeden z trzech sposobów:

 • opcja 1 – jeśli zdecydują się na kompleksową termomodernizację z instalacją PV, która obejmuje demontaż nieefektywnego źródła ciepła na paliwo stałe i założenie pompy ciepła, mogą otrzymać do 99 tys. dofinansowania,
 • opcja 2 – jeśli zdecydują się na kompleksową termomodernizację z instalacją PV, która obejmuje demontaż nieefektywnego źródła ciepła na paliwo stałe i założenie np. kotła gazowego, mogą otrzymać do 81 tys. dofinansowania,
 • opcja 3 – jeśli zdecydują się na sam montaż rekuperatora, ocieplenie przegród oraz wykonanie dokumentacji związanej z pracami, mogą otrzymać do 48 tys. dofinansowania.

Również w tym przypadku wnioskodawcy mogą wybrać wymienione wcześniej dodatkowe cele dofinansowań oraz otrzymać dodatkową dotację na fotowoltaikę w wysokości 5 tys. zł.

Aby otrzymać wyższy poziom dotacji, konieczne jest zaświadczenie o dochodach wydawane przez gminę. Wnioskodawca otrzyma je po złożeniu żądania: osobiście w gminie, listownie lub przez platformę ePUAP.

Trzecią grupą beneficjentów, których obejmuje najwyższy poziom dopłaty za ogrzewanie w ramach programu Czyste Powietrze, są właściciele lub współwłaściciele budynków, których średni miesięczny dochód na jednego członka rodziny nie przekracza 1090 zł (1526 zł w gospodarstwach jednoosobowych) lub mają ustalone prawo do otrzymywania zasiłku stałego, zasiłku okresowego, zasiłku rodzinnego lub specjalnego zasiłku opiekuńczego (zasiłki te powinny być potwierdzone przez odpowiedni organ, np. burmistrza lub wójta). Te osoby również mogą otrzymać dotację na jeden z trzech sposobów:

 • opcja 1 – jeśli zdecydują na kompleksową termomodernizację z instalacją PV, która obejmuje demontaż nieefektywnego źródła ciepła na paliwo stałe i założenie pompy ciepła, mogą otrzymać do 135 tys. dofinansowania,
 • opcja 2 – jeśli zdecydują się na kompleksową termomodernizację z instalacją PV, która obejmuje demontaż nieefektywnego źródła ciepła na paliwo stałe i założenie np. kotła gazowego, mogą otrzymać do 115 tys. dofinansowania,
 • opcja 3 – jeśli zdecydują się na sam montaż rekuperatora, ocieplenie przegród budowlanych lub wykonanie dokumentacji budowlanej, mogą otrzymać do 70 tys. dofinansowania.

Dotacje Czyste Powietrze – ile można zaoszczędzić dzięki programowi?

Wiele osób zadaje sobie z pewnością pytanie: ile to będzie kosztowało? To, na jakie dofinansowanie w ramach programu Czyste Powietrze możesz liczyć, zależy od tego, do której grupy beneficjentów należysz oraz jaki wybierzesz cel dotacji. Poniższa tabela prezentuje intensywność dofinansowania oraz maksymalne kwoty dotacji do wybranych przedsięwzięć.

Podstawowy poziom dofinansowaniaPodstawowy poziom dofinansowaniaPodwyższony poziom dofinansowaniaPodwyższony poziom dofinansowaniaNajwyższy poziom dofinansowaniaNajwyższy poziom dofinansowania
Nazwa kosztu Intensywność dofinansowaniaMaksymalna kwota dotacjiIntensywność dofinansowaniaMaksymalna kwota dotacjiIntensywność dofinansowaniaMaksymalna kwota dotacji
Audyt energetyczny100%1200100%1200100%1200
Powietrzna pompa ciepła o podwyższonej klasie efektywności energetycznej55%1940080%28100100%35200
Gruntowa pompa ciepła o podwyższonej klasie efektywności energetycznej55%2800080%40700100%50900
Kocioł gazowy kondensacyjny40%610070%10700100%15300
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła40%670070%11700100%16700
Mikroinstalacja fotowoltaiczna40%600070%9000100%15000

Wnioskodawcy mają też prawo do skorzystania z tzw. ulgi termomodernizacyjnej, ale tylko jeśli ich dochody podlegają opodatkowaniu na podstawie przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Uwaga! Dofinansowanie w ramach programu Czyste Powietrze możesz otrzymać tylko na przedsięwzięcia, które zostały rozpoczęte nie wcześniej niż na 6 miesięcy przed dniem, w którym został złożony wniosek.

Warto podkreślić, że dopłata za ogrzewanie w ramach programu Czyste Powietrze to ogromna oszczędność w zakupie nowego urządzenia grzewczego, ale stanowi dopiero początek oszczędzania, które będzie dzięki niemu możliwe podczas eksploatacji domu. Trwający program dotacji Czyste Powietrze jest doskonałą okazją do zmiany myślenia o ekologii i dobrym bodźcem do działania.

Dowiedz się więcej na temat walki ze smogiem i wybierz ekologiczne urządzenia grzewcze!

 • Pobierz darmowy e-book i zobacz, jak uzyskać nawet 100% dofinansowania z programu Czyste Powietrze
 • Poznaj inne formy dofinansowań
 • Skorzystaj z kalkulatora kosztów ogrzewania

Dowiedz się więcej