Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Współpraca urządzeń Vaillant – korzyści regulacji systemowej

Nowoczesne technologie ogrzewania, chłodzenia czy wentylacji są bardziej wydajne i ekologiczne, a także proste w obsłudze. Korzystanie z nich za pomocą regulacji systemowej może być jeszcze bardziej komfortowe. Automatyczny system jest „mózgiem”, który dba o idealne warunki w domu, kiedy Ty możesz się zrelaksować. Zobacz, jakie są korzyści ze sterowania urządzeniami za pomocą innowacyjnych regulatorów marki Vaillant.

Jakie korzyści niesie za sobą korzystanie z regulacji systemowej?

Rozwój technologii systemów ogrzewania, chłodzenia, wentylacji i podgrzewania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.) sprawił, że rozwiązania inteligentnego domu są obecnie w zasięgu ręki niemal każdego, kto buduje nowy dom lub przeprowadza gruntowną modernizację. Obecnie efektywność sprzętów zwiększa się już nie tylko dzięki nowoczesnej konstrukcji urządzeń, ale i dzięki umiejętnemu sterowaniu ich pracą.

Dom inteligentny i KNX

KNX – instalacja elektryczna nowej generacji jest wspólnym językiem komunikacji dla niemal wszystkich urządzeń i systemów w budynku. Może łączyć systemy grzewcze, chłodzenia, wentylacji, podgrzewania c.w.u., oświetlenia, instalacji alarmowej itd. Optymalizuje ich pracę na podstawie informacji zebranych z zewnątrz i z wewnątrz budynku. System umożliwia stworzenie domu inteligentnego, którego celem jest zwiększenie komfortu mieszkańców, a także ograniczenie kosztów eksploatacji.

Zobacz systemy domów inteligentnych KNX – na czym to polega?

Sterowanie urządzeniami za pomocą regulatora marki Vaillant

Urządzenia tworzące system domu inteligentnego można połączyć (za pomocą bramki KNX) z nowoczesnym regulatorem multiMATIC VRC 700. Jest on połączeniem dwóch urządzeń:

  • sterownika pokojowego, który zapewnia najwyższy poziom komfortu cieplnego poprzez dostosowanie pracy urządzeń grzewczych (np. kotła gazowego czy pompy ciepła) w taki sposób, by utrzymać ustaloną przez domowników temperaturę;
  • sterownika pogodowego, który dostosowuje pracę kotła i pozostałych systemów grzewczych do warunków panujących na zewnątrz, co zapewnia najniższe koszty eksploatacji.

Automatyczny regulator pogodowy nowej generacji multiMATIC pozwala na pracę w obu trybach (dostosowania pracy urządzeń do temperatury na zewnątrz i wewnątrz budynku). Może zarówno zwiększać sprawność urządzeń, jak i dbać o idealną temperaturę w pomieszczeniach. Zastosowanie zaawansowanego regulatora pozwala na zwiększenie efektywności pracy kotła kondensacyjnego o nawet 5%!

Pogodowy regulator systemowy multiMATIC VRC 700

Ogrzewanie i wietrzenie domu zależnie od pogody lub obecności domowników

Pogodowy regulator systemowy multiMATIC VRC 700 pozwala na sterowanie dowolną instalacją z urządzeniami marki Vaillant. Może ona obejmować na przykład:

  • kotły grzewcze Vaillant wyposażone w złącze eBUS,
  • pompy ciepła (aroTHERM, flexoTHERM, flexoCOMPACT),
  • rekuperatory (recoVAIR/4).

W przypadku instalacji hybrydowych złożonych na przykład z pompy ciepła i kotła kondensacyjnego regulator systemowy szybko reaguje na zmiany temperatury zewnętrznej (a w przypadku połączenia z KNX także innych danych zebranych z pomieszczenia) i uruchamia najbardziej optymalne źródło energii.

Automatyczna regulacja pozwala także na dostosowanie pracy urządzeń do taryf energetycznych oraz aktualnych cen paliwa w danej taryfie – dzięki temu zwiększenie mocy urządzenia następuje w tańszej taryfie, dzięki czemu za ogrzewanie domu i c.w.u. zapłacimy możliwie najmniej.

Choć sprawność poszczególnych układów jest zależna od warunków panujących na zewnątrz, z regulatorem systemowym nie musimy ręcznie ustawiać zakresu temperatury dla konkretnych urządzeń – automatyczny system zrobi to za nas.

Ponadto regulator multiMATIC VRC 700 monitoruje zużycie energii przez poszczególne elementy systemu (gazu i prądu), a w przypadku wykorzystania pompy ciepła także uzysk energii z otoczenia, dzięki czemu otrzymujemy szczegółowe informacje o efektywności poszczególnych urządzań układu.

Steruj domem inteligentym poprzez aplikację

Wygodną kontrolę nad pracą regulatora systemowego Vaillant i instalacją grzewczą zapewnia darmowa aplikacja mobilna multiMATIC App. Jest dostępna dla wszystkich smartphonów i tabletów z systemem Apple iOS lubAndroid. Dzięki niej za pomocą telefonu lub tabletu możesz wybrać pożądaną temperaturę w domu lub uruchomić jeden z zaprogramowanych trybów – np. funkcję intensywnego wietrzenia lub „party”, a także program optymalizujący pracę urządzeń grzewczych, kiedy nie ma Cię w domu.

Komfort cieplny w pomieszczeniu ogrzewanym powinien być stabilny i niezależny od zmian warunków pogodowych. Zintegrowanie komponentów systemu pozwala wykorzystać cały potencjał niezwykłej, nowej technologii.

Dzięki aplikacji muliMATIC App sterowanie wszystkimi urządzeniami w budynku jest możliwe za pomocą jednego systemu

Do najważniejszych korzyści regulatorów systemowych zalicza się:

  • sterowanie wszystkimi urządzeniami w budynku za pomocą jednego systemu i jednej aplikacji (muliMATIC App),
  • zwiększenie efektywności pracy kotła kondensacyjnego,
  • automatyczne ustawianie idealnej temperatury,
  • kontrola uzysku energii z otoczenia,
  • uruchamianie najbardziej optymalnego w danym momencie źródła energii (w instalacjach hybrydowych).

Odkryj możliwości, jakie daje Ci dom inteligentny z urządzeniami Vaillant.