Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Czym ogrzewać dom energooszczędny?

Dom energooszczędny, dom niskoenergetyczny, czy dom pasywny – wszystkie te określenia są sobie bliskie znaczeniowo. Odnoszą się bowiem do zużycia energii przez budynek, lecz zastosowanie każdego z tych określeń wymaga spełnienia przez budynek konkretnych wymagań. W tym tekście wraz z ekspertem marki Vaillant zwrócimy uwagę na to, czym charakteryzuje się budynek energooszczędny oraz jak go chłodzić i ogrzewać.

Energooszczędne ogrzewanie domu ze sterownikiem sensoCOMFORT

Z tekstu dowiesz się:

  • na czym polega energooszczędność,
  • czym właściwie jest energooszczędne ogrzewanie,
  • w jaki sposób energooszczędność wpływa na ogrzewanie, chłodzenie oraz przygotowanie c.w.u.,
  • jak sterować energooszczędnym ogrzewaniem.

Zastanawiasz się, czy urządzenia grzewcze mogą efektywnie współpracować z instalacja energooszczędną? Przeczytaj poniższy tekst i dowiedz się, dlaczego jest to możliwe, a także na czym polega energooszczędność budynku i czym ogrzać dom, aby zaoszczędzić.

Energooszczędne ogrzewanie – czym jest energooszczędność?

Aby dowiedzieć się, czym ogrzewać dom, aby był energooszczędny, warto najpierw ustalić czym właściwie jest energooszczędność. W gospodarstwie domowym energię wykorzystywaną przez mieszkańca możemy podzielić na dwie składowe. Pierwsza to cele bytowe tzn. korzystanie ze sprzętów AGD i RTV, oświetlenia czy ładowanie samochodu elektrycznego. Drugim ważnym składnikiem jest ogrzewanie oraz chłodzenie budynku i przygotowanie ciepłej wody.

W domu energooszczędnym stosujemy sprzęt o wysokiej klasie energetycznej oraz oświetlenie energooszczędne, które nie świeci się cały czas. Warto również rozważyć montaż fotowoltaiki, który choć nie wpływa na zużycie energii, zmienia jej źródło. Niemniej jest to bardzo ważne, ponieważ wykorzystujemy energię z odnawialnych źródeł, nie zanieczyszczając środowiska.

Energia ta jest brana pod uwagę przy wyznaczaniu wskaźnika EK, który mówi nam, ile ostatecznie wykorzystujemy energii. Bardzo często po montażu instalacji PV zwiększa się zużycie energii, ponieważ użytkownik twierdzi, że ma darmową energię. W takich momentach należy sprawdzić, czy rzeczywiście nasza instalacja pokrywa 100% zużycia. W przeciwnym wypadku warto zastanowić się, czy odpowiednio dobrze wykorzystujemy energię, aby ekonomicznie ogrzewać dom.

Na czym polega energooszczędne ogrzewanie?

Ogrzewanie jest równie ważne, co wykorzystywanie energii elektrycznej. Wpływ na zużycie energii do ogrzewania ma bowiem wiele czynników. Pierwszym z nich jest jakość wykonania budynku i materiały użyte do jego ocieplenia. Aby zmniejszyć zapotrzebowanie na energię, ocieplamy ściany zewnętrzne, dach czy podłogę na gruncie.

Energooszczędne ogrzewanie domu to takie, w którym zużycie energii związanej z ogrzewaniem, chłodzeniem i przygotowaniem c.w.u. to od 40 do 70 kWh/m2 na rok. Daje to wartość 25-45W/m2 dla ogrzewania. W celu osiągnięcia takiego wyniku, oprócz ocieplenia budynku, musimy wykonać również inne zabiegi.

Dom energooszczędny wyposażony jest w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. W dobrze ocieplonym domu z wentylacja grawitacyjną straty związane z wentylacją mogą stanowić nawet 70% ogólnych strat ciepła, dlatego punkt ten jest bardzo ważny. Tylko montaż okien energooszczędnych w budynku o prostej konstrukcji, bez mostków cieplnych, umożliwia redukcję energii do minimum. Budując taki dom musimy pamiętać, że nie wypuszcza on ciepła również latem, dlatego istotne jest dobre ustawienie przeszkleń względem kierunków świata oraz montaż rolet, które uchronią nas przed nadmiernymi zyskami słonecznymi w ciepły letni dzień.

Ekonomiczne ogrzewanie domu – jak je wykorzystać, aby oszczędzić?

Jeśli wiemy już jak zmniejszyć zapotrzebowanie budynku, to musimy odpowiedzieć na pytanie o sposób przekazania tej energii do budynku. Energię elektryczną możemy wyprodukować sami, montując panele na dachu lub korzystając z sieci energetycznej. W tym wypadku nie mamy dużego pola do manewru. Warto jednak rozważyć, jakie ogrzewanie w domu wykorzystać.

Wykorzystywać możemy tradycyjny kocioł stałopalny, który niedługo zostanie zakazany w naszym kraju, kocioł gazowy, pompę ciepła lub ogrzewanie elektryczne. Do wszystkich tych urządzeń musimy dostarczyć taką samą ilość energii z tą różnicą, że z innego źródła.

Korzystając z kotła stałopalnego mocno zanieczyszczamy środowisko. Korzystamy z węgla i drzewa, które nie są odnawialne w krótkiej perspektywie czasowej. Gaz również nie jest odnawialnym źródłem ciepła, jednak w znacznie mniejszym stopniu zanieczyszcza środowisko oraz ma większą sprawność, przez co potrzebuje mniejszą ilość paliwa. Energia elektryczna obecnie jest najdroższym źródłem, dlatego ogrzewanie elektryczne zupełnie się nie opłaca w polskich warunkach. Pozostaje pompa ciepła, która również wykorzystuje energię elektryczną. Różnicą jest to, że pompa ciepłą korzysta także z odnawialnych źródeł i to w znacznym stopniu.

Średnia roczna sprawność pompy ciepła marki Vaillant przekracza 400% (SCOP 4.0). Oznacza to, że pobierając 1kWh energii z sieci, przekazuje do naszego budynku 4kWh. Jest to możliwe dzięki wymiennikowi, który pobiera energię z gruntu lub powietrza oraz sprężarce, która napędza cały układ. Dodatkowo w procesie tym nie jest emitowane żadne zanieczyszczenie. Właśnie dlatego energooszczędne ogrzewanie kojarzy się z pompą ciepła. Pompa ciepłą zużywa czterokrotnie mniej paliwa niż kocioł gazowy i ośmiokrotnie mniej niż tradycyjny kocioł stałopalny o sprawności 50%.

Wybór systemu grzewczego wpływa również na zużycie energii. Grzejniki, w odróżnieniu od ogrzewania podłogowego, potrzebują wyższego parametru na zasilaniu. Co to oznacza? Aby wystarczająco grzały, musimy zasilić je wodą o temperaturze ponad 50 stopni. Ogrzewanie podłogowe wykorzystuje czynnik o temperaturze o połowę niższej. Podgrzanie wody do niższej temperatury również wymaga mniejszego zużycia energii. Pompy ciepła pracują sprawniej, jeśli muszą ogrzewać wodę do niższego parametru. Nie oznacza to, że pompa ciepła nie może pracować w budynkach termomodernizowanych z ogrzewaniem grzejnikowym. Wręcz przeciwnie. Bardzo często jeszcze przed ociepleniem grzejniki już były przewymiarowane i pracowały z niższym parametrem niż projektowy, a dodatkowa modernizacja poprzez np. ocieplenie ścian zewnętrznych powoduje dodatkowy spadek tej temperatury. Dodatkowym atutem tego urządzenia jest możliwość przygotowania ciepłej wody oraz chłodzenia budynku latem. Warto wybierać więc urządzenia o niskim zużyciu energii elektrycznej z klasą energetyczną A+ lub lepszą i wysokim COP.

sensoCOMFORT - inteligentne rozwiązanie sterowania

Jak sterować energooszczędnym ogrzewaniem domu?

Dobre urządzenie grzewcze jest nie tylko wydajne, ale też przyjazne w obsłudze. Zastosowanie sterownika, takiego jak np. sensoCOMFORT, podnosi sprawność pompy ciepła i umożliwia energooszczędną pracę. System sterowany jest pogodowo. Sterownik umożliwia zaprogramowanie cyrkulacji tak, aby pracowała tylko w momencie, gdy jest potrzebna.

Cyrkulacja ciepłej wody sprawia, że po odkręceniu odpowiedniego kurka nie musimy czekać na nagrzanie – jest ona od razu idealnie ciepła. Działa to na tej samej zasadzie, co oświetlnie, z którego korzystamy tylko w momencie, gdy jest niezbędne. W połączeniu z fotowoltaiką możemy zaprogramować pompę ciepła tak, aby grzała ciepła wodę w momencie, gdy mamy największy uzysk. Zasobniki marki Vaillant charakteryzują się wysoką klasą izolacyjności, dzięki czemu możemy wygrzać ciepłą wodę i korzystać z niej przez bardzo długi czas bez spadków temperatury.

Pompy ciepła Vaillant przystosowane są również do chłodzenia. Chłodzić możemy poprzez klimakonwektory lub ogrzewanie podłogowe. Dzięki kontroli punktu rosy, sterownik sensoCOMFORT dobiera temperaturę podłogi tak, aby chłodziła, ale również aby nie zniszczyć samej konstrukcji, tzn. nie dopuszcza do wytworzenia się wilgoci.

Wiesz już, jak i czym ogrzewać dom energooszczędny. Niskie zużycie energii uzyskamy tylko wtedy, kiedy dobrze dobierzemy, odpowiednio zamontujemy i wysterujemy pompę ciepła. We wszystkich tych krokach pomocni będą doradcy techniczni oraz instalatorzy Vaillant. Listę autoryzowanych instalatorów, którzy przeszli szkolenie marki Vaillant znajdziesz na stornie producenta. Doradcy techniczni zadbają także o odpowiedni dobór urządzenia. Na podstawie projektu dopasują urządzenie tak, aby pracowało jak najefektywniej.

Przeczytaj też: Jaka instalacja fotowoltaiczna będzie odpowiednia dla pompy ciepła?