Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Modernizacja ogrzewania w kamienicy – czym zastąpić stare kotły?

Stare budynki wielorodzinne, często przedwojenne, czyli m.in. popularne kamienice, mogą stanowić nie lada wyzwanie dla systemu ogrzewania. Przede wszystkim dlatego, że w większości cechują się one wysokimi sufitami – mieszkania te bywają wysokie nawet na 4 m. Nie ułatwia to wyboru sposobu ogrzewania podczas modernizacji kamienicy. Sprawdź, jak powinno przebiegać odnawianie systemów grzewczych w takim budynku, aby zwiększyć komfort cieplny.

Ogrzewanie pompą ciepła geoTHERM

Z tekstu dowiesz się:

  • w jaki sposób ocenić zapotrzebowanie cieplne budynku,
  • czym można zastąpić stare kotły w kamienicy,
  • czy układ kaskadowy będzie dobrym rozwiązaniem.

Wybór odpowiedniego sposobu ogrzewania budynku oraz ciepłej wody użytkowej nie jest istotny jedynie dla inwestorów, którzy planują zakup bądź postawienie nowego domu. Dotyczy on także zarządzających starszymi budynkami wspólnot mieszkaniowych, którym zależy na zwiększeniu wydajności systemu cieplnego, najczęściej poprzez montaż nowoczesnych pomp ciepła. Aby przystąpić do modernizacji ogrzewania w starym domu, takim jak kamienica, należy przede wszystkim sprawdzić, czy budynek nie należy do rejestru zabytków, a co za tym idzie, czy nie podlega pod kuratelę konserwatora, który musi wyrazić zgodę na wszelkie zmiany.

Modernizacja ogrzewania – jak ocenić zapotrzebowanie cieplne budynku?

Pierwszym krokiem powinno być przejrzenie dostępnej dokumentacji budynku. W starszym budownictwie nierzadko zdarza się jednak, że dokumenty nie odpowiadają rzeczywistemu planowi i stanowi budynku. Co zrobić w tym wypadku? Jak zabrać się do modernizacji ogrzewania w bloku czy kamienicy?

Rozsądnym wyjściem jest zamówienie audytu energetycznego budynku. Inwestor nie tylko otrzyma wtedy niezbędne wyliczenia, na podstawie których oceni zapotrzebowanie energetyczne kamienicy, ale też wytyczne, dzięki którym będzie możliwa instalacja optymalnego rozwiązania grzewczego.

Ogrzewanie pompą ciepła – czym zastąpić stare kotły?

Zasady dobierania sprzętu do modernizacji ogrzewania dla istniejącego domu wielorodzinnego są nieco inne niż w przypadku nowego budynku. Najczęstszym rozwiązaniem są pompy ciepła, które w odpowiednim układzie zapewnią skuteczne ogrzewanie kamienicy. Jeśli nie ma takiej możliwości, należy zastanowić się nad wdrożeniem układu hybrydowego.

Zastosowanie takiego układu wymaga pozostawienia starego kotła, który powinien być zautomatyzowany oraz działać na paliwa gazowe bądź granulat drewna. Będzie on wspierał pompy ciepła w części sezonu grzewczego. Ogrzewanie hybrydowe pozwala także na obniżenie rachunków za koszty ogrzewania oraz podgrzanie wody użytkowej. Zautomatyzowana instalacja sama potrafi wybrać źródło zasilania – kocioł bądź pompę – w taki sposób, aby działało jak najbardziej wydajnie.

Jakie ogrzewanie w kamienicy? Rozważamy układ kaskadowy

Jeśli rozważane są całkowity demontaż kotłów i zastosowanie ogrzewania podłogowego w kamienicy, można mieć pewne obawy, że pompy ciepła w układzie hybrydowym nie pokryją całego zapotrzebowania cieplnego, gdyż mieszkania w kamienicy są bardzo wysokie i wymagają go znacznie więcej. Istnieje proste rozwiązanie tego problemu, a mianowicie układ kaskadowy pomp ciepła.

Na czym polega taka instalacja? Jest to połączenie dwóch lub więcej pomp ciepła, które działają na zasadzie kaskady, zgodnie z zapotrzebowaniem na ciepłą wodę użytkową oraz energię cieplną. Jeśli temperatury znacząco spadają i zachodzi potrzeba użycia większej mocy do zapewnienia komfortu cieplnego, załączają się wszystkie pompy. W innym wypadku mogą one działać z mniejszą mocą lub część może służyć do ogrzewania pomieszczeń, a inne do podgrzewania wody. Jest to bezpieczny układ, w którym każda z pomp pracuje przez dokładnie ten sam czas, co pozwala na zabezpieczenie integralności całego systemu.

Bardzo dobrym wyborem będzie pompa geoTHERM od firmy Vaillant, która skutecznie sprawdza się nawet w dużych inwestycjach budowlanych. Dzięki połączeniu w kaskadzie nawet 8 urządzeń otrzymujesz możliwość ogrzania całego budynku.

Modernizacja ogrzewania kamienicy jest jak najbardziej możliwa. Istnieją dwie opcje, których wybór może być dostosowany do potrzeb lokatorów kamienicy. W większych inwestycjach lepszym rozwiązaniem będzie układ kaskadowy, natomiast mniejsze kamienice mogą być zasilane przez układ hybrydowy. Obydwa rozwiązania przynoszą oszczędności, a także sprzyjają środowisku ze względu na zmniejszenie bądź całkowite ograniczenie używania innych źródeł energii niż odnawialne.

Przeczytaj też: Współpraca urządzeń Vaillant – korzyści regulacji systemowej