Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Systemy domów inteligentnych KNX – na czym to polega?

Istnieje wiele systemów sterowania inteligentnym domem, wśród których najpopularniejszy to system KNX. Łączy on wszystkie kluczowe funkcje dotyczące zarządzania inteligentnym budynkiem: oświetlenie, wentylację czy ogrzewanie, co pozwala mieszkać bezpiecznie, ekologicznie i finalnie obniżyć koszty energii. Dowiedz się, jak działa system KNX i z jakimi urządzeniami współpracuje.

System domów inteligentnych KNX umożliwia łączenie różnych instalacji znajdujących się w domu: systemów grzewczych, wentylacji, chłodzenia, podgrzewania ciepłej wody, ale również instalacji elektrycznych (sprzętu agd czy grającego). Oznacza to, że w przypadku ogrzewania w systemie KNX kocioł kondensacyjny z zasobnikiem czy powietrzna pompa ciepła i rekuperacja mogą być sterowane za pomocą jednego urządzenia nadzorującego cały budynek.

System KNX to narzędzie multimedialne, energooszczędne i podnoszące funkcjonalność budynku. Ponadto łatwość obsługi sprawia, że praktycznie każdy właściciel inteligentnego domu będzie miał możliwość łatwego wprowadzenia optymalnych ustawień, co sprawia, że ogrzewanie domu jednorodzinnego staje się efektywniejsze i komfortowe.

KNX zawdzięcza swoją popularność dzięki:

  • niezawodności,
  • odporności na zakłócenia, na które są narażone np. systemy radiowe,
  • decentralizacji zarządzania, co sprawia, że system działa mimo uszkodzenia któregoś z elementów.
System KNX umożliwia stworzenie inteligentnego domu

System KNX umożliwia stworzenie inteligentnego domu przez integrację nadzoru i sterowanie urządzeniami z kategorii:

  • zarządzania energią,
  • klimatyzacji,
  • oświetlenia (w tym żaluzje i markizy),
  • artykułów gospodarstwa domowego,
  • bezpieczeństwa (nadzór i kontrola dostępu, detekcja obecności w pomieszczeniu, telewizja przemysłowa, symulacja obecności domowników),
  • zdalny serwis i zarządzanie.

Integracja systemu grzewczego z system KNX

Jakie dokładnie możliwości daje integracja automatyki systemu grzewczego z systemem komunikacji KNX?

  • Indywidualne sterowanie ogrzewaniem i chłodzeniem pomieszczeń w domu. W taki sposób przy programowaniu pracy urządzeń można uwzględnić to, jak wiele ciepła wewnętrznego udało nam się wygenerować (np. przez prasowanie, gotowanie czy samą obecność domowników w danym pomieszczeniu) lub jakie są warunki zewnętrzne (np. nasłonecznienie)
  • Sterowanie wentylacją w budynku. System KNX kontroluje pracę rolet zewnętrznych i żaluzji, a to oznacza, że w przypadku wysokiego nasłonecznienia, gdy temperatura wewnątrz domu wzrośnie, rolety i żaluzje zostaną zamknięte.

Zobacz multiMATIC APP, jak sterować ogrzewaniem przez Internet

Koncepcja inteligentnego domu opiera się zatem na tym, aby zintegrować ze sobą urządzenia dotychczas pracujące niezależnie od siebie. Taka integracja systemu ogrzewania, wentylacji czy ochrony przed słońcem pokazuje, że samoczynna regulacja uzależniona od zmian środowiskowych realnie przekłada się na energooszczędność i zmniejszenie kosztów eksploatacji.

Jak działają systemy KNX? Oto kilka przykładów pokazujących różnice między inteligentnym i nieinteligentnym domem:

SYTUACJA WYJŚCIOWADOM NIEINTELIGENTNYDOM INTELIGENTNY
WYSOKIE NASŁONECZNIENIE I WZROST TEMPERATURY W DOMU (NP. LATEM)włączenie układu chłodzeniazamknięcie żaluzji lub rolet + włączenie układu chłodzenia
WYSOKIE NASŁONECZNIENIE I ZA WYSOKA TEMPERATURA POMIESZCZENIU (NP. ZIMĄ)wysokie zużycie energii cieplnejograniczenie ogrzewania, otwarcie żaluzji lub rolet
NIEOBECNOŚĆ MIESZKAŃCÓW W DOMU stałe zużycie energii przez pracę urządzeńniskie zużycie energii, wyłączenie oświetlenia, obniżenie temperatury

Jaki sprzęt wybrać do integracji automatyki systemu grzewczego z systemem KNX

Ogromny potencjał obniżenia kosztów eksploatacji domu tkwi w układach automatyki. Aby poprawić komfort energetyczny w domu, niezbędna jest integracja regulatora multiMATIC VRC 700, zarządzającego pracą urządzenia grzewczego, z systemem KNX przy pomocy bramki KNX i adaptera eBUS.

Bramka systemu KNX w połączeniu z systemowym regulatorem pogodowym multiMATIC VRC 700 otwiera nowe możliwości podłączenia urządzeń (pomp ciepła, wentylacji czy kotłów kondensacyjnych) do systemów domów inteligentnych. Dzięki bramce intensywność wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (rekuperacji) czy temperatura ciepłej wody mogą zostać zmienione z poziomu panelu systemu domów inteligentnych KNX.

Bramka KNX i Adapter eBUS

Do kluczowych możliwości automatyki domu inteligentnego we współpracy z regulatorem multiMATIC VRC 700 możemy zaliczyć:

  • zmiany trybów pracy wentylacji mechanicznej,
  • wyłączenie i włączenie chłodzenia budynku (w przypadku zastosowania pompy ciepła),
  • zmiany trybów pracy i zadanych temperatur dla 3. stref grzewczych i wody użytkowej.

Regulator systemowy przekazuje również użytkownikom informacje o:

  • stanie systemu grzewczego,
  • awariach systemu grzewczego,
  • uzysku energii z instalacji solarnej i dolnego źródła pompy ciepła,
  • zużyciu energii elektrycznej przez pompę ciepła bądź kocioł ecoTEC exclusive.

Wpływ regulatorów na efektywność energetyczną systemu grzewczego może być bardzo duży, jeśli dokonamy integracji ogrzewania, chłodzenia, wentylacji i podgrzewania wody użytkowej z systemem KNX. Stwórz dla siebie i dla Twojej rodziny dom inteligentny, dbaj o środowisko i oszczędzaj energię, czas, a także pieniądze.

Zobacz obliczanie bilansu energii. Czy musisz robić to sam?