Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Zdalne sterowanie ogrzewaniem domu przez internet

Będąc poza domem, nie musimy narażać się na koszty wynikające z pracy urządzeń grzewczych pod naszą nieobecność. Dziś możliwe jest zdalne sterowanie ogrzewaniem, chłodzeniem czy wentylacją w domu – wystarczy smartfon, dostęp do internetu i odpowiednia aplikacja. Dzięki aplikacji multiMATIC od Vaillant możesz mieć stałą i pełną kontrolę nad pracą swoich urządzeń – niezależnie od tego, czy aktualnie przebywasz w domu, czy jesteś na długim urlopie.

Systemowy regulator pogodowy multiMATIC VRC 700 i aplikacja mobilna multiMATIC App

Zdalne sterowanie ogrzewaniem przez internet, a także wentylacją mechaniczną i układem podgrzewania ciepłej wody użytkowej, pozwala znacząco podwyższyć komfort i poczucie bezpieczeństwa mieszkańców. Jest to szczególnie przydatne np. przy okazji wyjazdu na wczasy, powrotu z wycieczki czy też wyjazdu służbowego.

Nie mniej istotna jest kontrola pracy systemu oraz szybka reakcja na ewentualne niedomagania lub awarie. Zdalny nadzór może prowadzić nie tylko użytkownik, ale także wykwalifikowana firma serwisowa. Dzięki temu otrzymuje się fachowe wsparcie w obsłudze całego systemu.

Zdalne sterowanie ogrzewaniem domu przez internet dla użytkownika i serwisu

Sterowanie ogrzewaniem przez internet staje się coraz bardziej popularne m.in. dzięki rozpowszechnieniu smartfonów. Według raportu „Polska jest mobi” już w 2015 roku 58% Polaków korzystało ze smartfona, a 21% z tabletu. W ciągu dnia Polacy korzystają z tych urządzeń średnio przez 2,5 h. Udostępnienie aplikacji do zdalnego nadzoru pracy systemu grzewczego przez internet jest więc naturalnym krokiem ze strony producenta. Taką możliwość w standardzie posiada większość nowoczesnych sterowników kotłów czy pomp ciepła Vaillant. Konieczne jest jednak zastosowanie dodatkowego osprzętu – modułu komunikacji internetowej. W przypadku regulatora multiMATIC 700 komunikacja między takim modułem a urządzeniem odbywa się poprzez magistralę eBUS.

Sterowanie grzejnikami przez internet – innowacyjnie i pod kontrolą

Użytkownicy systemów grzewczych korzystają najczęściej z kilku podstawowych funkcji zdalnego nadzoru. Są to:

  • nastawy temperatur, np. ciepłej wody użytkowej czy też pomieszczeń ogrzewanych,
  • przedziały czasowe pracy ogrzewania domu i układu podgrzewania ciepłej wody użytkowej.

Kolejną przydatną funkcją jest tzw. tryb urlopowy. Pozwala on na obniżenie temperatury wewnątrz budynku i wyłączenie podgrzewania ciepłej wody użytkowej podczas nieobecności mieszkańców w domu. Jeśli zapomnisz o włączeniu trybu urlopowego przed wyjazdem, nie stanowi to już problemu, ponieważ można to zrobić na urlopie przy pomocy aplikacji dla smartfona.

Ogromnym atutem jest możliwość powierzenia opieki nad swoim systemem grzewczym wykwalifikowanej firmie serwisowej. Jest to przydatne w bardzo wielu sytuacjach oraz zwiększa poziom komfortu i bezpieczeństwa korzystania z ogrzewania domu.

Zobacz także: Współpraca urządzeń Vaillant – korzyści regulacji systemowej

Sterowanie grzejnikami przez internet – innowacyjnie i pod kontrolą

Sterowanie grzejnikami przez internet – innowacyjnie i pod kontrolą. Z jednej strony może się wydawać, że podczas nieobecności domowników najbardziej opłaca się odłączyć urządzenia grzewcze od źródła energii, jednak takie działanie nie jest wskazane. Kiedy kocioł kondensacyjny lub pompę ciepła odłączymy od gniazda elektrycznego, przerywamy działanie wbudowanych w urządzenia zabezpieczeń. Chronią one przed uszkodzeniami wynikającymi z braku użytkowania. Do tego rodzaju uszkodzeń należy m.in. zablokowanie się pompy obiegowej bądź zaworu trójdrogowego, a to wymaga naprawy i zwiększa koszt eksploatacji pompy ciepła lub kotła.

Z drugiej strony możemy ustawić moc grzewczą na minimum, jednak w tym przypadku urządzenia będą niezmiennie pracować pod naszą nieobecność i zużywać prąd, a co za tym idzie – ponownie generować zbędne koszty.

Kiedy więc czeka Cię wyjazd z domu, najbardziej optymalnym rozwiązaniem są inteligentne systemy ogrzewania, które pracują jedynie wtedy, kiedy jest to naprawdę niezbędne. Nowoczesne regulatory umożliwiają bezobsługowe sterowanie funkcjami urządzeń. Dzięki nim można określić indywidualne preferencje ogrzewania, a w przypadku pompy ciepła także chłodzenia pomieszczeń i czasu podgrzewania wody użytkowej.

Atutem urządzeń nowej generacji – na przykład kotła kondensacyjnego ecoTEC exclusive – jest (poza mniejszym zużyciem gazu i prądu) także możliwość zaprogramowania urządzenia i wygodne sterowanie kotłem gazowym przez internet za pomocą aplikacji mobilnej. W skład inteligentnych systemów ogrzewania wchodzą bowiem regulatory pozwalające automatycznie kontrolować pracę urządzenia, w zależności od temperatury na zewnątrz i wewnątrz domu.

Regulator może jednocześnie zarządzać nie tylko systemami ogrzewania, ale również wentylacją mechaniczną. W oparciu o analizę warunków pogodowych oraz wcześniejszych ustawień preferencji właścicieli domu regulator intuicyjnie włącza i wyłącza ogrzewanie w budynku wtedy, gdy to konieczne. Dzięki temu urządzenie wykorzystuje zasoby paliwa najlepiej jak potrafi, a koszt eksploatacji pompy ciepła czy kotła kondensacyjnego, w tym zużycia energii, zmniejsza się.

Aplikacja multiMATIC App została nagrodzona prestiżową nagrodą RED DOT AWARD 2018

Sterowanie ogrzewaniem przez internet dzięki aplikacji multiMATIC App – co zyskujesz?

Jeśli wyposażysz instalację w moduł komunikacji internetowej VR 920, będziesz mógł nią zarządzać za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji multiMATIC App, działającej na systemach Android lub Apple iOS. Dzięki niej jest np. możliwe sterowanie kotłem gazowym przez internet czy innym źródłem ciepła w każdej chwili i z każdego miejsca na ziemi, gdzie masz dostęp do internetu. Jeśli to konieczne, błyskawicznie otrzymasz również pomoc instalatora w zdalnej diagnostyce sprzętu.

Aplikacja multiMATIC App jest bardzo intuicyjna – dane dokładnie pokazują, jak działa ogrzewanie w domu, są również łatwe do odczytania i przeanalizowania. Każdy użytkownik bez problemu ustawi dogodne programy czasowe, które poprawią komfort cieplny w domu w zależności od zapotrzebowania.

Z aplikacją są kompatybilne wszystkie systemy grzewcze Vaillant z jednym bądź większą liczbą obiegów grzewczych, zgodne z magistralą eBUS. Możesz zatem wybrać zestawy pompowe lub kocioł kondensacyjny z zasobnikiem. Instalacje muszą być wyposażone w regulator multiMATIC VRC 700 i moduł komunikacji internetowej VR 920. Aplikacja może również kontrolować pracę systemów solarnych – te jednak wymagają odpowiednich modułów rozszerzeń.

Dzięki aplikacji mobilnej multiMATIC App zyskujesz:

  • Absolutną elastyczność i wolność – nie musisz martwić się o zbędne zużycie energii, ponieważ dzięki aplikacji zawsze, nawet zdalnie, zareagujesz stosownie do aktualnego zapotrzebowania. Programy grzania ciepłej wody, chłodzenia, wentylacji, cyrkulacji oraz programy czasowe grzania – wszystko to ustawimy za pośrednictwem regulatora lub aplikacji.
  • Bezpieczną eksploatację – aplikacja zawsze poinformuje użytkowników o stanie systemu ogrzewania, wysyłając komunikaty prewencyjne o potrzebie konserwacji lub nieprawidłowościach.
  • Certyfikowane bezpieczeństwo danych – wszelkie dane poufne są chronione – aplikacja otrzymała znak jakości Smart Home Instytutu VDE.
  • Zapotrzebowanie energetyczne, raporty i uzysk cieplny – aplikacja wizualizuje prognozowany pobór prądu i gazu na potrzeby ogrzewania i ciepłej wody bądź uzysk energii z otoczenia. W ten sposób łatwiej jest kontrolować koszty rachunków.
  • Nagrodzoną aplikację – multiMATIC App otrzymała prestiżową nagrodę RED DOT AWARD 2018.

Pozwól sobie na wygodę nowoczesnej technologii, jaką jest aplikacja multiMATIC App, i steruj zdalnie wszystkimi urządzeniami Vaillant w swoim inteligentnym domu. Dzięki rozwiązaniu marki Vaillant możesz jeszcze lepiej kontrolować swoje wydatki na ogrzewanie i prąd, dbać o komfort cieplny w swoim domu i mieć pewność, że cały system działa bez zarzutu.