Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

5 sygnałów świadczących o nieprawidłowej wymianie powietrza w domu

Niesprawna wentylacja może przysporzyć wielu kłopotów – brak odpowiedniej cyrkulacji powietrza negatywnie wpływa na zdrowie i niszczy ściany domu, a więc zmniejsza komfort codziennego funkcjonowania. Właśnie dlatego tak ważne jest zadbanie o świeże powietrze w pomieszczeniach, co ułatwia kontrola działania urządzenia wentylacyjnego. Po czym poznać, że system wentylacji w naszym domu jest niesprawny?

Właściwa wentylacja w domu gwarantuje stałą wymianę powietrza i odpowiednią temperaturę

Właściwa wentylacja w domu gwarantuje nie tylko stałą wymianę powietrza w domu o każdej porze roku, ale także odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach. Jeśli zaś systemy wentylacyjne nie są sprawne, mogą znacznie utrudnić funkcjonowanie w domu, przyczyniać się do rozwoju alergii i wpłynąć na stan powierzchni ścian. Wyjaśniamy, dlaczego sprawna wentylacja ma znaczenie i jakie czynniki mogą świadczyć o niewłaściwej cyrkulacji powietrza.

Dlaczego właściwa wentylacja w domu jest ważna?

Sprawny system wentylacji pozwala oddychać świeżym powietrzem pozbawionym kurzu, pyłów, nadmiaru dwutlenku węgla i wilgoci. Czyste powietrze eliminuje też ryzyko rozwoju roztoczy rozrastających się w zawilgoconych pomieszczeniach.

Nadmierna wilgoć, która powstaje podczas gotowania i kąpieli, powoduje rozwój zarodników pleśni rozwijających się nie tylko w artykułach spożywczych, ale także na ścianach. Obecność pleśni jest natomiast szkodliwa dla organizmu, ponieważ przyczynia się do rozwoju chorób.

Przebywanie w pomieszczeniach, w których wentylacja działa nieprawidłowo, może powodować szereg dolegliwości, takich jak:

  • senność,
  • bóle i zawroty głowy,
  • brak koncentracji i ogólne zmęczenie.

Jest to spowodowane nadmiarem zanieczyszczeń i niedoborem tlenu w powietrzu. Niepoprawnie działająca wentylacja jest również szkodliwa dla alergików i dzieci, ponieważ uniemożliwia usuwanie z powietrza kurzu i pyłów.

Zobacz, jak w ekologiczny sposób zadbać o świeże powietrze w domu?

Po czym poznać, że system wentylacji jest niesprawny? – 5 oznak nieprawidłowej wymiany powietrza

Wykrycie niesprawnie działającego systemu wentylacji wymaga wnikliwej obserwacji, dzięki której możemy szybko wyeliminować problem.

Jakie zjawiska mogą nas zaniepokoić?

1. Uciążliwe zapachy w powietrzu – wyczuwalne przez długi czas zapachy są pierwszym sygnałem, który świadczy o niewłaściwej cyrkulacji powietrza w domu. Jeżeli aromaty powstałe podczas gotowania przedostają się do sąsiednich pomieszczeń i są w nich obecne przez długi czas, warto sprawdzić, czy wentylacja nie uległa uszkodzeniu.

2. Skraplanie się pary wodnej na szybach – krople wody widoczne po wewnętrznej stronie okna są równie wyraźnym sygnałem świadczącym o niesprawnej wentylacji. Skraplanie się pary wodnej jest spowodowane nagromadzeniem wilgoci w powietrzu, która nie może znaleźć ujścia. Pojawienie się kropli wody na oknach jest normalnym zjawiskiem w czasie dużych mrozów, kiedy temperatura na zewnątrz i wewnątrz jest skrajnie różna. Jeżeli jednak jest to częste zjawisko, warto sprawdzić, czy system wentylacji jest sprawny.

3. Rozkwit pleśni i grzybów na ścianie – jest to najbardziej widoczna oznaka problemów z wentylacją. Początkowo dość trudno je zauważyć, ponieważ pojawiają się w narożnikach ścian ukrytych za meblami. Dopiero później, kiedy rozprzestrzenią się one na dalej, możesz je zobaczyć. Pleśnie i grzyby nie tylko nieestetycznie wyglądają, ale także niszczą ściany budynku i są niebezpieczne dla zdrowia.

4. Nagłe podmuchy zimnego powietrza – ciąg wsteczny jest jednym z najczęstszych objawów, które świadczą o niesprawnej wentylacji w pomieszczeniu. Świadczy o tym, że zużyte powietrze zamiast być wywiewane jest z powrotem nawiewane do pomieszczeń z kratek wyciągowych. W tym przypadku jak najszybciej skontaktuj się z fachowcem.

5. Nagłe pogorszenie się naszego samopoczucia – jeżeli zaobserwowaliśmy, że po przyjściu do domu zaczynamy odczuwać nagłą senność, której towarzyszą bóle głowy, może to oznaczać niesprawną wentylację. Objawom może dodatkowo towarzyszyć podrażnienie błony śluzowej nosa oraz zaczerwienienie oczu.

Jaki system wentylacji wybrać?

Do tej pory najczęściej stosowanym systemem była wentylacja naturalna, zwana też grawitacyjną. Jednak z uwagi na częste zaburzenia w jej działaniu, a także zależności temperatury nawiewanego powietrza od warunków atmosferycznych, coraz więcej osób decyduje się na instalację wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Dzięki wentylacji mechanicznej, nazywana także wentylacją nawiewno-wywiewną, mamy całkowitą kontrolę nad wymianą powietrza, ponieważ możemy regulować ilość nawiewanego powietrza, a do tego odzyskujemy ciepło, które nie ulatuje przez kratki w wentylacji grawitacyjnej. Montaż instalacji z rekuperacją przynosi szereg zalet, takich jak:

  • gwarancja czystego powietrza – w wentylacji z rekuperatorem powietrze jest pobierane za pomocą czerpni, a następnie przekazywane do centrali wentylacyjnej, w której jest filtrowane z zanieczyszczeń;
  • niezawodna praca przez cały rok – niezależnie od warunków atmosferycznych systemy wentylacji mechanicznej pracują wydajnie cały rok i zapewniają łatwą regulację intensywności napływającego powietrza;
  • oszczędność na ogrzewaniu mieszkania – dzięki odzyskowi ciepła możesz znacznie zmniejszyć rachunki za ogrzewanie w miesiącach grzewczych.

Wymiana niesprawnego systemu wentylacji może być uciążliwa dla domowników i wiązać się z koniecznością przeprowadzenia remontu. Nieprawidłowości w funkcjonowaniu dotyczą najczęściej wentylacji naturalnych, dlatego warto zainwestować w wentylację mechaniczną, która cechuje się większą wydajnością. Systemy wentylacji z rekuperacją Vaillant gwarantują czyste powietrze w pomieszczeniach przez cały rok i pozwalają zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie domu.

Zobacz, czym różni się wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła od naturalnej?