Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Na czym polega działanie rekuperatora? Poznaj system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła

Rekuperator pozwala zaoszczędzić nawet 50% na ogrzewaniu domu lub mieszkania. To zasługa specjalnego mechanizmu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, który nawiewa świeże powietrze, a w końcowym etapie wypuszcza zużyte powietrze na zewnątrz. Zobacz, jak dokładnie przebiega cały proces.

Rekuperacja oznacza odzyskiwanie energii termicznej z powietrza w celu jej dalszego wykorzystania. W przypadku rekuperatorów to jednak nie wszystko. W jaki sposób działają wymienniki ciepła? Przygotowaliśmy dla Ciebie opis poszczególnych procesów, które składają się na działanie rekuperatora.

1. Nawiewanie powietrza przy pomocy rekuperacji

Przez specjalną kratkę umieszczoną w ścianie budynku (czerpnię) do centrali wentylacyjnej trafia powietrze z zewnątrz. Dzieje się to dzięki specjalnym wentylatorom zamontowanym w urządzeniu, które wymuszają ruch powietrza do środka domu bez względu na warunki panujące na zewnątrz. Dzięki temu rekuperator działa nawet w trakcie gorących i upalnych dni, kiedy występuje niewielka różnica ciśnień między powietrzem na zewnątrz a powietrzem wewnątrz budynku.

Zobacz, czym różni się wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła od wentylacji naturalnej

2. Oczyszczanie powietrza dzięki rekuperatorowi

Gdy powietrze trafia do centrali wentylacyjnej, zostaje oczyszczone z niemal wszystkich pyłów i drobinek krążących w powietrzu. To zasługa wymiennych filtrów klasy F w rekuperatorze recoVAIR i filtrów klasy G3 w rekuperatorze recoVAIR VAR 60, przez które przechodzi powietrze. Ich pracę wspomagają czujniki wilgotności powietrza i ciśnienia. Zapewniają one stałą kontrolę warunków panujących wewnątrz budynku.

Dzięki rekuperatorowi z filtrami i czujnikami będziesz cieszyć się czystym wnętrzem pozbawionym zapachów, alergenów i innych szkodliwych substancji, które w trakcie działania wentylacji naturalnej dostałyby się do mieszkania i osadziły na meblach, ścianach i podłodze. Do wnętrza budynku nie przedostaną się też żadne owady. Kontrola wilgotności i ciśnienia powietrza zapobiegnie również powstawaniu grzybów i pleśni.

Zobacz, jak w ekologiczny sposób zadbać o świeże powietrze w domu

Rekuperator recoVAIR

3. Ogrzewanie i chłodzenie powietrza za pomocą rekuperatora

Powietrze oczyszczane przez rekuperator zostaje także podgrzane w centrali za pomocą ciepła odebranego z powietrza, które zostało usunięte z budynku. Taki mechanizm okazuje się bardzo przydatny zwłaszcza zimą, gdy trzeba uruchomić ogrzewanie, a temperatura powietrza na zewnątrz może być bardzo niska. Za pomocą rekuperatora recoVAIR VAR lub rekuperatora recoVAIR VAR 60 znacznie zaoszczędzisz na ogrzewaniu w sezonie grzewczym.

Nowoczesne rekuperatory mogą także obniżyć temperaturę we wnętrzu. Urządzenie recoVAIR VAR Vaillant posiada automatyczny zestaw do pracy letniej z obejściem bypass. Pozwala ono ograniczyć lub całkowicie wyłączyć odzysk ciepła w ciepłych miesiącach zależnie od potrzeb. Powietrze wywiewane w nocy wyprowadza się z pominięciem wymiennika ciepła (warunkiem jest niższa temperatura na zewnątrz niż wewnątrz). W ten sposób odbywa się naturalne chłodzenie budynku.

Zobacz rekuperatory Vaillant

4. Wentylacja nawiewno-wywiewna – rozdzielanie i wywiewanie powietrza

Po oczyszczeniu i ogrzaniu lub ochłodzeniu powietrza zostaje ono rozprowadzone po wszystkich pomieszczeniach za pomocą rozdzielacza nawiewu. Skrzynka rozdzielacza jest zbudowana z jednostki podstawowej z metalową obudową i materiałem tłumiącym dźwięki urządzenia oraz osłony chroniącej przed zabrudzeniami w trakcie robót budowlanych. Rozdzielacz może być zamontowany:

  • w przejściu stropowym,
  • na ścianie,
  • pod sufitem.

W każdym z tych przypadków pokrywa rozdzielacza powinna być wyposażona w automatyczne zatrzaski.

Powietrze trafia do pomieszczeń (sypialni, salonu, gabinetu) dzięki okrągłym elastycznym przewodom dostępnym w systemie recoVAIR VAR. Są one wewnątrz gładkie i lekko faliste, co dodatkowo zwiększa elastyczność tych elementów podczas ich układania. Wszystkie kanały powietrze są niewidoczne, ponieważ znajdują się w podłogach i ścianach budynków.

Nawiewy, przez które wydostaje się powietrze, mogą być umieszczone w ścianach, sufitach lub na podłodze.

Gdy do pokoi dziennych trafia oczyszczone powietrze, przez kanały wentylacyjne do centrali wentylacyjnej przedostaje się zużyte powietrze z łazienki i kuchni. Dzięki temu we wszystkich pomieszczeniach utrzymuje się nie tylko stała temperatura, ale też odpowiedni poziom wilgoci.

5. Odprowadzenie powietrza na zewnętrz

Kiedy powietrze zostaje zużyte, kanałami wentylacyjnymi trafia z powrotem do rekuperatora. Tam oddaje ciepło, które jest przekazywane do powietrza napływającego, a następnie wywiewane poza budynek przez wyrzutnię. Zaleca się, aby wyrzutnia znajdowała się w pewnej odległości od czerpni, co pozwoli uniknąć sytuacji, w której do wnętrza będzie zasysane zużyte powietrze.

Skuteczna wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – kiedy można montować rekuperator?

Choć centrala wentylacyjna jest dosyć niewielkim urządzeniem, cały system wentylacji nawiewno-wywiewnej recoVAIR VAR wymaga rozprowadzenia kanałów i nawiewów po całym budynku. Dlatego abyś nie musiał kuć ścian i zdejmować podłóg, rozważ montaż rekuperatora, gdy:

  • planujesz budowę domu i przygotowujesz projekt budynku,
  • chcesz przeprowadzić generalny remont mieszkania razem z kuciem ścian oraz wymianą podłogi.

Możesz także wybrać rekuperator recoVAIR VAR 60, który nie wymaga układania przewodów powietrznych. Wystarczy, że wbudujesz urządzenie w ścianę zewnętrzną i przyłączysz ją do instalacji elektrycznej. Takie rozwiązanie nie będzie od Ciebie wymagało przeprowadzania dużego remontu. Sprawdzi się również w mieszkaniach.

Dzięki przejrzystej konstrukcji rekuperatora wygodnie zainstalujesz wszystkie elementy niezbędne do prawidłowego działania systemu – czerpnię, centralę wentylacyjną, rozdzielacz powietrza, kanały wentylacyjne, nawiewniki i wywiewniki.

Zobacz, dlaczego warto mieć rekuperator?