Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Czy klimatyzacja i rekuperacja mogą podwyższyć jakość powietrza w domu?

Odpowiednia wentylacja jest niezbędna w każdym domu. Dzięki niej „zużyte” powietrze, które zawiera m.in. dwutlenek węgla, kurz, pył oraz szkodliwe substancje wydzielane przez niektóre tworzywa sztuczne, jest usuwane na zewnątrz. Aby wentylacja naturalna prawidłowo działała, konieczne jest zapewnienie dopływu odpowiedniej ilości świeżego powietrza spoza budynku. Warto również pomyśleć o oczyszczaniu powietrza w domu.

Oczyszczanie powietrza w domu z recoVAIR VAR 60

Z tekstu dowiesz się:

  • jak działa wentylacja nawiewno-wywiewna,
  • dlaczego to dobre rozwiązanie prozdrowotne.

Jesienią i zimą w wielu rejonach naszego kraju utrzymuje się smog i wtedy otwieranie okien, aby przewietrzyć pomieszczenia, może przynieść efekt odwrotny od zamierzonego – razem z powietrzem zewnętrznym wpuścimy do domu więcej szkodliwych substancji, niż się ich pozbędziemy. W celu polepszenia jakości powietrza stosuje się często oczyszczacze powietrza, jednak warto pamiętać, że również wentylacja mechaniczna oraz klimatyzacja z funkcją oczyszczania powietrza mogą odgrywać taką rolę.

Czy klimatyzator oczyszcza powietrze? Jak działa wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna?

Zamontowanie w domu wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej daje nam możliwość kontrolowania wymiany powietrza. Jeśli zdecydujemy się na to rozwiązanie, to rezygnujemy wtedy z nawiewników okiennych lub ściennych, a uszczelnienie budynku ma zapobiegać niekontrolowanemu napływowi powietrza zewnętrznego, które mogłoby zakłócać pracę systemu mechanicznego. Dodatkowo rezygnacja z nawiewników okiennych od strony ewentualnego źródła hałasu może wyraźnie poprawić akustykę. W pomieszczeniach będzie ciszej, ponieważ nawiewniki charakteryzują się znacznie gorszą izolacją akustyczną niż reszta okna. Za to należy przewidzieć miejsce na centralę oraz kanały rozprowadzające powietrze. W nowych budynkach należy zaplanować system kanałów wentylacyjnych na wczesnym etapie projektowania, aby można je było ukryć w podłogach lub sufitach.

Jaka jest zasada działania tego systemu? Powietrze z zewnątrz, przez specjalną kratkę umieszczoną w ścianie budynku, zwaną czerpią, trafia do centrali wentylacyjnej. Wszystko dzięki specjalnym wentylatorom zamontowanym w urządzeniu, które wymuszają ruch powietrza do środka domu bez względu na panujące warunki zewnątrz.

Do centrali wentylacyjnej nawiewno-wywiewnej skierowane jest również „zużyte” powietrze z pomieszczeń, zanim zostanie usunięte na zewnątrz budynku (strumienie powietrza nie mieszają się ze sobą). W centrali znajdują się dwa filtry – jeden na drodze powietrza nawiewanego z zewnątrz do centrali, a drugi na drodze powietrza usuwanego. Ich rolą jest zapobieganie zabrudzeniu wymiennika ciepła i wentylatorów, a także oczyszczanie powietrza. Gdy powietrze trafi do centrali, zostaje oczyszczone z niemal wszystkich pyłków i drobinek, które się w nim znajdują. Wszystkie rekuperatory recoVAIR wyposażone są fabrycznie w bardzo dokładne filtry pyłków klasy F7, natomiast rekuperator recoVAIR VAR 60 wyposażony jest w filtr klasy G3. Przed zakupem centrali warto sprawdzić, jakiej klasy filtry można w niej stosować oraz jak często należy je wymieniać. Gdy budynek położony jest w rejonie, gdzie powietrze jest mocno zanieczyszczone wymiana filtrów może być konieczna nawet 3-4 razy w roku, aby urządzenie do oczyszczania powietrza działało prawidłowo.

Oczyszczanie powietrza w domu – działanie prozdrowotne wentylacji nawiewno-wywiewnej

Dla monitorowania jakości powietrza firma Vaillant oferuje również czujnik CO2. Współpracuje on z regulatorem sensoCOMFORT VRC 720. Korzyścią z zastosowania czujników jest natychmiastowa reakcja rekuperatora na wzrost stężenia CO2 spowodowanego np. przebywaniem większej liczby osób w pomieszczeniu lub paleniem tytoniu. W zależności od stężenia CO2 rekuperator podaje odpowiednie ilości świeżego powietrza. Do każdego regulatora istnieje możliwość podpięcia 2 czujników.

Odpowiedni system łagodzi dolegliwości alergików poprzez oczyszczanie powietrza z zanieczyszczeń. Do środka nie przedostają się pyłki i kurz, a dzięki właściwej wymianie powietrza eliminuje się rozwój grzybów i pleśni. Ponadto zapachy z kuchni i łazienki, a także wilgoć, są stale odprowadzane na zewnątrz. W urządzeniach ze standardowym wymiennikiem ciepła system AquaCare ogranicza w sezonie grzewczym ryzyko nadmiernego osuszenia powietrza w pomieszczeniach poprzez redukcję przepływu powietrza stosownie do wskazań czujnika wilgotności powietrza usuwanego z pomieszczeń. Dostępna jest również centrala wentylacyjna z entalpicznym wymiennikiem ciepła. Daje on możliwość odzyskania części wilgoci z powietrza usuwanego z pomieszczeń i podwyższenia poziomu wilgotności względnej w pokojach.

Vaillant jako dostawca kompletnej instalacji, oferuje rozwiązanie dostosowane do potrzeb każdego użytkownika. W jednym systemie może pracować kocioł grzewczy, pompa ciepła aroTHERM, instalacja solarna, zasobnik ciepłej wody oraz rekuperator i wszystkimi urządzeniami steruje jeden systemowy regulator – sensoCOMFORT VRC 720. Należy pamiętać, że wentylacja z rekuperacją obniża zapotrzebowanie domu na ciepło, co jest szczególnie ważne dla osób, które chcą ogrzewać dom pompą ciepła. Pozwala to zastosować np. kocioł czy pompę ciepła o niższej mocy, a przez to i niższej cenie.

Nowoczesne systemy klimatyzacji nie tylko służą do chłodzenia (i dogrzewania) pomieszczeń, ale również skutecznie usuwają zanieczyszczenia powietrza. Kolejnym rozwiązaniem, aby poprawić jakość powietrza jest instalacja klimatyzacji w domu, np. climaVAIR exclusive. Czy klimatyzator oczyszcza powietrze? Klimatyzatory Vaillant posiadają funkcję aktywnej jonizacji powietrza. Oznacza to, że podczas pracy „produkują” jony ujemne, które mają za zadanie neutralizowanie jonów dodatnich w powietrzu, a tym samym jego oczyszczenie. To pomaga oczyścić i odświeżyć powietrze, eliminując przy tym nieprzyjemne zapachy, bakterie i zarodniki grzybów.

Na stronie marki Vaillant znajdziesz więcej informacji na temat dostępnych jednostek i ich mocy, dowiesz się jak odpowiednio dbać o filtry powietrza, a także uzyskasz dane kontaktowe do naszego serwisu technicznego. Dzięki temu wybierzesz idealne domowe urządzenie do oczyszczania powietrza.

Przeczytaj też: Jak działa klimatyzacja domowa?