Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Jaka centrala wentylacyjna do domu będzie najlepszym wyborem?

Jaka centrala wentylacyjna do domu będzie spełniać wymagania użytkowe, a jednocześnie zapewni najniższe koszty eksploatacji? Podstawowym zadaniem projektanta jest taki dobór układu przewodów wentylacyjnych, aby zapewnić wymagane ilości powietrza nawiewanego do pomieszczeń i z nich wywiewanego. Jednocześnie zwraca się uwagę na zapewnienie jak najniższych oporów przepływu powietrza i redukcję poziomu hałasu. Dowiedz się, jak dokładnie przebiega dobór centrali wentylacyjnej.

Jaka centrala wentylacyjna do domu będzie najlepszym wyborem?

Z tekstu dowiesz się:

  • jak dobrać rekuperator w zależności od potrzebnej wydajności urządzenia,
  • jakie dodatkowe wyposażenie może posiadać centrala wentylacyjna,
  • dlaczego warto połączyć centralę wentylacyjną z pompą ciepła,
  • jak rekuperator pomaga dbać o czyste powietrze w domu.

Dobrze przeprowadzony dobór rekuperatora pozwoli na jego pracę ze zwiększoną intensywnością wietrzenia domu. Najbardziej efektywne rekuperatory cechują się obecnie klasą efektywności A, a nawet A+. Przekłada się to wprost na spadek zużycia energii elektrycznej i kosztów eksploatacji. Do wyboru masz centralę wentylacyjną podwieszaną i inne modele – ale od ich rodzaju ważniejsza jest funkcjonalność.

Dowiedz się, na czym polega odzyskiwanie ciepła z powietrza.

Centrale wentylacyjne – wybór na podstawie wymaganej wydajności

Dobór rekuperatora na nominalną wydajność powietrza wentylacyjnego powinien uwzględniać okresowe zwiększanie intensywności wietrzenia domu. Ważnym parametrem rekuperatora jest jednostkowe zużycie energii elektrycznej wyrażane jednostką W/(m3/h). Najbardziej efektywne urządzenia mogą otrzymywać certyfikat Instytutu Budownictwa Pasywnego. Gwarantuje on niskie zużycie energii pierwotnej, co jest szczególnie ważne przy sporządzaniu świadectwa efektywności energetycznej nowych budynków o standardzie WT 2017 lub WT 2021.

Zobacz także: Dlaczego warto mieć rekuperator?

System wentylacji recoVAIR VAR

Centrala wentylacyjna z dodatkowym wyposażeniem

Różnego rodzaju urządzenia do rekuperacji o wysokich walorach użytkowych mają wiele dodatkowych opcji. Podstawowym elementem rekuperatora powinien być bypass z automatycznym sterowaniem. Pozwala on zależnie od potrzeb podgrzewać powietrze nawiewane do pomieszczeń lub go nie podgrzewać. Ma to wysokie znaczenie dla zapewnienia komfortu w sezonie letnim dzięki tzw. funkcji chłodzenia nocnego.

Nowoczesne centrale wentylacyjne do domów mogą pracować w pełni automatycznie, kontrolując jakość powietrza. Możliwość podłączenia czujników CO2 w powietrzu wewnętrznym pozwala sterować wydajnością rekuperatora. Poza zapewnieniem odpowiedniej jakości powietrza wewnętrznego obniżone zostaje zużycie energii elektrycznej. Rekuperator serii recoVAIR VAR wyposażony w regulator multiMATIC VRC 700 i czujnik CO2 uzyskuje najwyższą obecnie klasę efektywności energetycznej rekuperatora – A+.

Centrala wentylacyjna z pompą ciepła – wymierna korzyść z połączenia urządzeń

Rekuperator może działać samodzielnie, ale też wspomagać pracę pozostałych urządzeń w domu. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest też połączenie rekuperatora i pompy ciepła. W ten sposób możesz obniżyć rachunki za ogrzewanie pomieszczeń i przygotowywanie ciepłej wody. Zastosowanie rekuperacji obniża o kilkadziesiąt procent moc pompy ciepła wymaganą dla danego budynku. Cena centrali wentylacyjnej z pompą ciepła będzie oczywiście nieco wyższa niż w przypadku samego rekuperatora, ale wspomniane oszczędności szybko wyrównają tę różnicę.

Jedną z kluczowych kwestii przy wyborze centrali wentylacyjnej jest ochrona przed smogiem

Centrale wentylacyjne a smog

W polskich warunkach jedną z kluczowych kwestii staje się także ochrona przed smogiem. Możliwość zamknięcia okien z zapewnieniem odpowiedniej wentylacji mechanicznej budynku jest jedną z głównych zalet nawiewno-wywiewnej centrali wentylacyjnej z odzyskiem ciepła.

Jaka wentylacja do domu będzie odpowiednia przy zanieczyszczonym środowisku? Do pełni komfortu należy uwzględnić zastosowanie w rekuperatorze dokładnego filtra powietrza zewnętrznego. Filtry do central wentylacyjnych klasy F7 pozwalają na zatrzymywanie zdecydowanej większości pyłu zawieszonego zawartego w powietrzu atmosferycznym. Dzięki temu rekuperator spełni ważną funkcję ochrony mieszkańców przed smogiem.

Mamy nadzieję, że ten artykuł przybliżył Ci kwestię właściwego doboru centrali wentylacyjnej. Sprawdź nasze urządzenia i codziennie ciesz się ze świeżego powietrza w Twoim domu.

Zobacz też: Jak w ekologiczny sposób zadbać o świeże powietrze w domu?