Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Co zrobić, aby wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła działała poprawnie?

Poprawna praca wentylacji mechanicznej polega na cichej wymianie powietrza o określonym wydatku, bez dyskomfortu odczuwanego przez mieszkańców budynku. W celu osiągnięcia takiego efektu ważne są dwa aspekty: planowanie i wykonanie instalacji. Wraz z ekspertem marki Vaillant podpowiemy, na co zwrócić uwagę w tych dwóch etapach, aby wentylacja i rekuperator ścienny działały poprawnie.

Jaki rekuperator wybrać? Proponujemy recoVAIR VAR

Z tekstu dowiesz się:

  • co należy zaplanować,
  • co jest ważne w planowaniu i montażu kanałów wentylacyjnych,
  • gdzie zlokalizować punkty nawiewu i wywiewu oraz przewody,
  • na co zwrócić uwagę podczas montażu wentylacji.

Wybór jednostki centralnej do instalacji wentylacji mechanicznej jest niezwykle istotny. Instalacja ta zapewnia bowiem dopływ świeżego powietrza, które pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie.

Co należy zaplanować podczas montażu rekuperatora ściennego i całej wentylacji?

Jak działa wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła oraz jakie niesie ze sobą korzyści, wie coraz więcej osób. W nowych budynkach powoli staje się standardem, a „Warunki Techniczne” z 2021 roku w znacznym stopniu się do tego przyczyniły. Aby budynek spełniał te warunki i dostał pozwolenie na budowę, w większości przypadku wymaga montażu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Decydując się na ten rodzaj wentylacji, warto się przygotować do jej montażu.

Przed przystąpieniem do prac montażowych trzeba dokładnie zaplanować instalację wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Najważniejsze elementy, jakie musimy zaplanować, to:

  • miejsce montażu rekuperatora,
  • miejsce punktów nawiewu oraz wywiewu,
  • trasy przewodów.

Dlaczego tak ważne jest dokładne zaplanowanie i montaż kanałów wentylacyjnych?

Zaczynając planowanie montażu od centrali wentylacyjnej, musimy mieć świadomość, że podłączone będą do niej cztery duże przewody. Pierwszy z nich to przewód do czerpni świeżego powietrza. Ważne jest, aby lokalizacja czerpni powietrza znajdowała się blisko centrali, aby nie prowadzić dużego przewodu przez pomieszczenia. Właśnie dlatego rekuperator najczęściej umieszcza się w pomieszczeniu, w którym jedna ze ścian to ściana zewnętrzna. Średnice przewodów wykorzystywanych do czerpni powietrza zazwyczaj wynoszą 180 lub 210 mm. Często do tego należy doliczyć izolację, o której przeczytasz w dalszej części artykułu.

Montując rekuperator w centralnej części budynku, ciężko będzie zamaskować takie przewody. Sprawa upraszcza się, jeśli poddasze Twojego domu jest nieużytkowe i to tam możemy prowadzić przewody, jednak wtedy potrzebne będą dłuższe rury. Każdy producent ma swoje ograniczenia co do długości przewodów, które wynikają z wielkości wentylatora. Dłuższe przewody to również większy koszt inwestycji.

Drugim przewodem jest wyrzut zużytego powietrza. Jest to rura o takiej samej średnicy. Idealnym miejscem jest pomieszczenie w narożniku budynku, które umożliwia lokalizację czerpni i wyrzutni na dwóch ścianach budynku. Rozwiązanie to jest najwygodniejsze i wymaga najmniejszej liczby przewodów. Lokalizacja czerpni i wyrzutni powinna być zgodna z rozporządzeniem ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, Dz.U.2019.1065 t.j. z dnia 07.06.2019.

Gdzie zlokalizować zakończenia przewodów wentylacyjnych i jaki rekuperator wybrać?

Kolejnym ważnym elementem są punkty nawiewu i wywiewu. W celu określenia ich ilości należy wykonać bilans powietrza, w którym wybierzemy pomieszczenia z nawiewem oraz wywiewem oraz ich wydatki. Świeże powietrze nawiewamy do pomieszczeń mieszkalnych, takich jak sypialnia, salon czy pokoje. Wielkość wydatku zależy od ilości osób oraz kubatury pomieszczenia. Zużyte powietrze wywiewane jest w pomieszczeniach brudnych, tzn. kuchni, łazienkach, pralni, garderobie czy wiatrołapie.

Aby zapewnić poprawną prace urządzenia, należy odpowiednio zbilansować ilość powietrza. Zbyt mała wydajność może powodować uczucie dyskomfortu, szczególnie w okresach podwyższonej wilgotności. Zbyt duża może prowadzić do dużych strat ciepła oraz generować hałas. Projektowanie instalacji wentylacji jest bardziej skomplikowanym procesem, dlatego jeśli nie mamy doświadczenia w tym temacie, warto współpracować z firmami, które na co dzień zajmują się rekuperacją.

Już na etapie projektu możemy zminimalizować liczbę błędów i sprawić, że wentylacja będzie działa poprawnie. Doradcy techniczny Vaillant pomogą w odpowiednim zbilansowaniu wentylacji, doborze urządzenia oraz podpowiedzą, gdzie najlepiej zastosować nawiew oraz wywiew. W tym celu potrzebny będzie tylko projekt architektoniczny budynku oraz krótka rozmowa z inwestorem. Wielkość rekuperatora również zależy od wymaganych ilości powietrza. Vaillant w swojej ofercie ma zarówno małe centrale recoVAIR VAR 150/4, które można zamontować w niewielkim mieszkaniu, jak i większe jednostki recoVAIR VAR 260/4 oraz 360/4 o wydatku do 360 m3/h.

Posiadając bilans powietrza oraz rozmieszczenie punktów nawiewu, musimy zaplanować prowadzenie przewodów. Firma Vaillant wykorzystuje system rozdzielaczowy, w którym z centralnego rozdzielacza prowadzone są przewody do każdego anemostatu. System ten jest dużo łatwiejszy w wyregulowaniu, cichszy w eksploatacji oraz chroni przed ponownym nawiewaniem zużytego powietrza. Długość przewodów nie powinna przekraczać 20 metrów i powinniśmy dążyć do tego, aby każdy przewód był zbliżonej długości. Firma Vaillant posiada zarówno płaskie, jak i okrągłe przewody, które mogą być prowadzone w konstrukcji budynku.

System wentylacji recoVAIR VAR zadba o zdrowe powietrze w Twoim domu

Na co zwrócić uwagę na etapie wykonania wentylacji mechanicznej?

Większość błędów możemy wyeliminować już w etapie planowania instalacji. Dobrze zaplanowana instalacja musi zostać jednak odpowiednio wykonana. Warto zwrócić uwagę na takie szczegóły, jak długość przewodów. W projekcie możemy zapisać, aby były zbliżonej długości, jednak w praktyce bardzo często przewody prowadzone są najkrótszą drogą. Nie zawsze jest to najlepsza metoda. Szczególnie w przypadku anemostatów, które są blisko rozdzielacza.

Przewody powinny być prowadzone tak, aby ich długość była zbliżona do innych przewodów. W tym celu prowadzi się je „naokoło”, gdyż przewody o równych długościach łatwiej wyregulować, dzięki czemu instalacja jest cichsza i efektywniejsza. W tym miejscu łatwo więc popełnić błąd. Warto wybierać firmy, które przeszły profesjonalne szkolenie i mają bogate doświadczenie. Lista firma autoryzowanych w marce Vaillant dostępna jest na stronie firmy.

Innym miejscem, w którym można popełnić błąd jest izolacja kanałów wentylacyjnych i przewodów czerpni i wyrzutni. Na etapie projektowym określamy, czy jest potrzebna czy nie. Izolujemy tylko przewody cienkościenne w pomieszczeniach nieogrzewanych, czyli w takich, w których różnica temperatury pomiędzy powietrzem przesyłanym, a powietrzem w pomieszczeniu nie przekracza 4 stopni. Ważne jest, aby wszystkie połączenia zostały wykonane szczelnie, a izolacja z wyjątkową dbałością. Przekłada się to na wyższy stopień efektywności energetycznej układu jako całości i na niektórych odcinkach zabezpiecza system przed wykraplaniem się wilgoci na kanałach.

Wiesz już, na czym polega wykonanie wentylacji mechanicznej oraz montaż rekuperatora ściennego. Jest to proces, który wymaga szczegółowego zaplanowania, aby instalacja była wydajna i poprawnie zamontowana. Warto więc poświęcić mu odpowiednio dużo czasu, a także zasięgnąć rady profesjonalistów.

Przeczytaj też: Dlaczego warto mieć rekuperator? Wybierz wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną z odzyskiem ciepła