Klimatyzacja na poddaszu oraz rekuperacja, czyli jak poradzić sobie z upałem
Gorąco na poddaszu? To naturalne. Każdy, kto mieszkał lub mieszka w domu jednorodzinnym, wie, że latem temperatura na tej najwyższej kondygnacji domu bywa znacznie wyższa niż na pozostałych. Skuteczną metodą na jej obniżenie, a co za tym idzie uzyskanie komfortowych warunków dla domowników, jest zamontowanie klimatyzacji lub rekuperacji z funkcją chłodzenia. Dowiedz się, jakie systemy wybrać, aby cieszyć się optymalną temperaturą o każdej porze roku.
Z tekstu dowiesz się:
- dlaczego grawitacyjna wentylacja pomieszczeń na poddaszu może nie wystarczyć, aby utrzymać w nich optymalną temperaturę,
- jak wybrać odpowiednią klimatyzację na poddasze,
- dlaczego warto zdecydować się na mechaniczną wentylację na poddaszu z odzyskiem ciepła
Odpowiednia wentylacja poddaszy oraz zastosowanie rolet zewnętrznych w oknach mogą znacząco ograniczyć nagrzewanie wnętrza. Jednak tylko system klimatyzacji lub rekuperacji realnie obniży wysoką temperaturę, która panuje latem na najwyższym piętrze domu.
Wentylacja strychu to za mało – dlaczego poddasze nagrzewa się szybciej i mocniej?
Charakterystyka poddasza sprawia, że zlokalizowane tu pomieszczenia latem nagrzewają się znacznie szybciej, a do tego trudniej jest je schłodzić. Jest to spowodowane kilkoma czynnikami:
- ciepłe powietrze z niższych pięter domu unosi się ku górze i ogrzewa poddasze,
- okna połaciowe ustawione pod dużym kątem do promieni słonecznych i przepuszczają więcej ciepła,
- skośne dachy nagrzewają się szybciej niż płaskie (szczególnie jeśli są ciemne).
Aby uniknąć upału i zaduchu, niezbędna jest odpowiednia wentylacja pomieszczeń na poddaszu, a dodatkowo rozwiązanie, które zagwarantuje skutecznie chłodzenie w domu. To szczególnie istotne, jeśli na najwyższej kondygnacji urządzona jest sypialnia, gabinet lub pokój dziecięcy – zbyt wysoka temperatura skutecznie utrudnia pracę, a także uniemożliwia spokojny sen i odpoczynek. Na szczęście istnieją rozwiązania, które pomagają zapobiegać takim problemom.
Klimatyzacja na poddaszu – dobry sposób na upały
Klimatyzacja to idealne wsparcie dobrze działającej grawitacyjnej wentylacji w domu z poddaszem. Dzięki dobrze dobranemu urządzeniu o odpowiedniej mocy temperatura pozostaje komfortowa dla domowników nawet w czasie upałów. Dodatkowo klimatyzatory Vaillant wykonane w oparciu o najnowsze technologie skutecznie regulują wilgotność oraz oczyszczają powietrze w pomieszczeniu.
Zwróć uwagę na klimatyzator climaVAIR, który jest na tyle cichy, że może być używany nawet w nocy – a to oznacza, że będziesz mógł spać spokojnie bez obawy o komfort odpoczynku swój i innych domowników przebywających na poddaszu. Ekologiczny czynnik chłodniczy R-32 zastosowany w tym urządzeniu sprawia, że jest ono wydajne, a przy tym wpływa na środowisko tylko w minimalnym stopniu.
Gama urządzeń freeMulti pozwala na dobranie parametrów tak, aby klimatyzator na poddasze był szyty na miarę, zgodnie z Twoimi konkretnymi potrzebami. Możesz na przykład łączyć jednostki zewnętrzne z wewnętrznymi ściennymi, kasetowymi i konsolami. Możliwe kompletacje sprawdzisz w danych technicznych produktu.
Rekuperacja – nowoczesne wsparcie dla wentylacji na poddaszu
Jeśli poszukujesz najlepszego rozwiązania w zakresie wentylacji poddaszy, które sprawdzi się w Twoim domu, rozważ zamontowanie rekuperatora. To urządzenie wymieniające powietrze w budynku – w odróżnieniu od klimatyzatora, który tylko dostosowuje temperaturę tego, które już się w nim znajduje.
Zainstalowanie rekuperacji, czyli inaczej wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, to bardzo dobre rozwiązanie. Sprawdzi się jeśli dopiero planujesz budowę domu z poddaszem, ale także jeśli rozważasz instalację systemu, ponieważ wentylacja grawitacyjna w już istniejącym budynku nie sprawdza się najlepiej. W drugim z wymienionych przypadków możesz zastosować recoVAIR VAR 60 – system wentylacji z odzyskiem ciepła, który wystarczy zamontować w ścianie i podłączyć do instalacji elektrycznej, bez przeprowadzania generalnego remontu.
Zastanawiasz się, jak działa rekuperacja? Powietrze jest pobierane z zewnątrz i transportowane do centrali. Tam zostaje oczyszczone oraz ogrzane (za pomocą ciepła usuniętego z budynku), a następnie rozprowadzone siecią kanałów po całym domu. Świeże powietrze dostaje się do pomieszczeń przez nawiewniki, a zanieczyszczone wydostaje się z nich za pośrednictwem kratek wywiewnych. Powietrze odprowadzone z wnętrza trafia do centrali wentylacyjnej, a następnie jest usuwane na zewnątrz.
Rekuperacja może też być związana z funkcją obniżania temperatury we wnętrzu. Urządzenie recoVAIR VAR posiada automatyczny zestaw do pracy letniej z obejściem wymiennika ciepła bypass. Takie rozwiązanie pozwala ograniczyć lub całkowicie wyłączyć odzysk ciepła zależnie od potrzeb – warunkiem jest niższa temperatura na zewnątrz niż wewnątrz. W ten sposób odbywa się naturalne chłodzenie budynku.
Dzięki instalacji rekuperatora:
- zmniejszysz ryzyko wystąpienia złego samopoczucia, bólu głowy i utrudnionego oddychania spowodowanych złą wymianą powietrza w budynku,
- skutecznie ogrzejesz dom, a w przypadku urządzenia recoVAIR VAR także naturalnie ochłodzisz go w gorące dni,
- połączysz system odzysku ciepła z pompą ciepła, kolektorami słonecznymi lub ogniwami fotowoltaicznymi,
- skorzystasz z ekologicznych rozwiązań dla domu.
Zapewnij swojej rodzinie komfort przebywania na poddaszu nawet podczas największych upałów! Sprawdź naszą ofertę w zakresie klimatyzacji oraz rekuperacji i wybierz urządzenie, które najlepiej sprawdzi się w Twoim domu.
Przeczytaj też: 5 sygnałów świadczących o nieprawidłowej wymianie powietrza w domu