Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Zasobnik warstwowy ciepłej wody użytkowej

Zasobniki warstwowe ciepłej wody użytkowej są coraz częściej spotykanym rozwiązaniem w małych obiektach. Wcześniej sprawdzały się głównie w przypadku wysokiego zapotrzebowania na wodę w domach wielorodzinnych, hotelach, szpitalach itp. Popularyzacji tego rozwiązania sprzyja trend minimalizacji miejsca potrzebnego do zabudowy urządzeń grzewczych.

Z tekstu dowiesz się:

  • jak działa zasobnik warstwowy,
  • jakie są zalety zasobników warstwowych,
  • jakie ograniczenia ma ten rodzaj zasobnika,
  • jak wypada zasobnik warstwowy w porównaniu z innymi metodami pozyskiwania cwu.

Zasobniki warstwowe to inaczej kotły kompaktowe z wbudowanym podgrzewaczem cwu. Cechują się mniejszymi pojemnościami niż tradycyjne podgrzewacze pojemnościowe z wężownicą. Jednocześnie potrafią zapewnić wysoki poziom komfortu wody użytkowej. Woda jest dostępna w krótkim czasie w wymaganej temperaturze. Zasobniki tego rodzaju posiadają płytowe wymienniki ciepła, które mają znacznie większą powierzchnię wymiany ciepła niż w przypadku wężownicy grzejnej, a więc mają większą wydajność grzewczą.

Zasobnik warstwowy budowa i działanie

Woda użytkowa pobierana z dolnej części zasobnika przechodzi przez wymiennik ciepła. Tam zostaje pogrzana i dostaje się do górnej strefy. Dzięki temu ciepła woda w wymaganej temperaturze jest dostępna natychmiast po odkręceniu kranu. Z biegiem czasu warstwy ciepłej wody obejmują coraz niższe poziomy – zasobnik wypełnia się ciepłą wodą na większe potrzeby.

Zasobnik warstwowy do kotła – zalety

Korzystną cechą zasobników warstwowych jest wysoka wydajność grzewcza, a tym samym większe schłodzenie wody grzewczej. Niższe temperatury powrotu zwiększają sprawność pracy kotła kondensacyjnego. Kocioł może wówczas pracować w trybie kondensacji także wówczas, gdy podgrzewa wodę użytkową.

Dzięki wysokiej wydajności zasobniki warstwowe mogą być stosowane w pomieszczeniach o ograniczonej przestrzeni, gdzie nie można by było zastosować podgrzewaczy pojemnościowych z wężownicą. Zasobnik warstwowy o pojemności 40 litrów może mieć porównywalną wydajność wytwarzania ciepłej wody użytkowej jak podgrzewacz wężownicowy o pojemności 70 litrów.

Kocioł kompaktowy z wbudowanym zasobnikiem warstwowym ponadto jest wyposażony w wężownicę, którą można podłączyć do instalacji solarnej i pozyskiwać ciepło ze źródeł odnawialnych.

Ograniczenia zasobnika cwu warstwowego

Zasobniki warstwowe cwu posiadają jednak pewne ograniczenia. Przy bardzo małych objętościach nie przewiduje się na przykład podłączenia cyrkulacji ciepłej wody użytkowej. Jeżeli już jest taka możliwość, to ze ścisłym zachowaniem wytycznych producenta, narzucających maksymalne natężenie przepływu cyrkulującej wody użytkowej.

Zasobniki tego rodzaju są także bardziej wrażliwe na wodę wodociągową gorszej jakości z uwagi na małe przekroje wewnętrzne płytowego wymiennika ciepła. Należy więc zwrócić uwagę, czy twardość wody dostępnej w budynku umożliwia zastosowanie takiego zasobnika. W razie potrzeby należy zastosować stację zmiękczającą wodę wodociągową.

Zasobnik warstwowy do kotła dwufunkcyjnego czy podgrzewacz? Wybierz mądrze

Koncepcja zasobników warstwowych bardzo dobrze się sprawdza we współpracy z kotłami wiszącymi. Dzięki temu można wybrać rozwiązanie pośrednie pomiędzy kotłem jedno- a dwufunkcyjnym. Kocioł z wbudowanym zasobnikiem ma niewiele większe gabaryty niż standardowy kocioł dwufunkcyjny (zwykle ma większą głębokość, z zasobnikami usytuowanymi za tylną ścianką kotła). Za to kocioł z zasobnikiem zajmuje znacznie mniej miejsca niż kocioł jednofunkcyjny współpracujący z podgrzewaczem pojemnościowym. To dogodne rozwiązanie dla apartamentów, małych domów czy też mieszkań o zwiększonych wymaganiach komfortu wody użytkowej.

Podgrzewacz pojemnościowyZasobnik warstwowy
Niższa chwilowa wydajność grzewcza = wyższa temperatura powrotu wody grzewczejWyższa chwilowa wydajność grzewcza = niższa temperatura powrotu wody grzewczej (korzystna dla pracy kotła kondensacyjnego)
Większa pojemność wody użytkowejMniejsza pojemność wody użytkowej
Większe gabarytyMniejsze (kompaktowe) gabaryty
Mniejsza wrażliwość wężownicy grzejnej na złą jakość wody (osady, kamień) Większa podatność na złą jakość wody (małe przekroje w wymienniku płytowym)

Nadal zastanawiasz się, co wybrać? Zobacz porównanie wydajności kotła dwufunkcyjnego samodzielnego i kotła z zasobnikiem warstwowym.

Zestawienie wydajności kotła dwufunkcyjnego i kotła z zasobnikiem warstwowym