Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Pompa ciepła a grzejniki – czy instalacja grzejnikowa do tego typu urządzeń to dobre rozwiązanie?

Pompy ciepła to ekologiczne urządzenia grzewcze, wykorzystujące w swoim działaniu odnawialne źródła energii. Najwyższą efektywność pracy uzyskują przy niskotemperaturowym zasilaniu instalacji grzewczej. Czy to oznacza, że te urządzenia źle funkcjonują z grzejnikami? Absolutnie nie! W tym tekście podpowiadamy, jak dobrać pompę ciepła do instalacji grzejnikowej.

Pompa ciepła aroTHERM plus do instalacji grzejnikowej

Z tekstu dowiesz się:

  • jak działa instalacja z pompą ciepła i grzejnikami
  • czy stara instalacja grzejnikowa będzie dobrze działać z pompą
  • jakie grzejniki do pompy ciepła wybrać w nowym domu.

Pompa ciepła a grzejniki – jak to działa?

W obiegu każdej sprężarkowej pompy krąży czynnik chłodniczy umożliwiający transport energii cieplnej. Pobiera on ciepło z ośrodka o niskiej temperaturze (dolne źródło ciepła), wrząc przy niskim ciśnieniu, następnie zostaje sprężony, aby oddać to ciepło podczas procesu skraplania w wysokiej temperaturze i ciśnieniu. Cykl ten jest realizowany w obiegu zamkniętym, hermetycznie odizolowanym od środowiska zewnętrznego. Dolnym źródłem ciepła może być grunt w przypadku pomp solankowych, powietrze atmosferyczne dla pomp powietrznych lub woda gruntowa dla urządzeń typu woda-woda.

Przeczytaj też: Jak działa pompa ciepła powietrzna?

Istotne z punktu widzenia efektywności tego procesu jest, aby różnica temperatur pomiędzy dolnym źródłem a temperaturą zasilania instalacji grzewczej była jak najniższa. To właśnie wtedy pompa ciepła osiągnie najwyższą sprawność i zużyje najmniej energii. Dlatego też do współpracy z pompą ciepła szczególnie polecane są układy niskotemperaturowe, np. ogrzewanie podłogowe. Nie oznacza to jednak, że pompa ciepła nie będzie w stanie zasilić instalacji grzejnikowej. W większości przypadków przy systemie grzejnikowym pompa ciepła będzie w dalszym ciągu najbardziej ekonomicznym i ekologicznym źródłem ciepła.

Pompa ciepła i grzejniki tradycyjne – co wziąć pod uwagę?

W przypadku gdy planujesz wymianę tradycyjnego kotła na pompę ciepła, ale nie zamierzasz wymieniać instalacji grzejnikowej, zwróć uwagę na kilka aspektów.

  • Instalacja pompy ciepła – grzejniki i temperatura ich zasilania

Warto wiedzieć, jaką temperaturą była zasilana instalacja grzewcza w okresie największych mrozów przy zachowanym komforcie cieplnym wewnątrz budynku. Pozwoli to na dobór urządzenia o odpowiednich parametrach pracy. Nie oznacza to jednak, że pompa będzie pracowała cały czas z tak wysokim parametrem. Rozwiązaniem jest tu zastosowanie sterowania pogodowego.

Wszystkie pompy ciepła Vaillant współpracują z regulatorem pogodowym sensoCOMFORT. Sterowanie pogodowe polega na automatycznym dobieraniu temperatury zasilania instalacji grzewczej w zależności od zmierzonej temperatury powietrza atmosferycznego. Jeżeli więc Twoja instalacja w okresie największych mrozów wymagała temperatury zasilania np. 60℃, to na tej podstawie jest dobierana rzez instalatora krzywa grzewcza opisująca zależność między temperaturą zasilania c.o. a temperaturą zewnętrzną. Im więc jest cieplej na zewnątrz, tym niższa jest temperatura układu ogrzewania. Pozwala to na zachowanie komfortu cieplnego przy jak najefektywniejszym procesie ogrzewania.

Przeczytaj też: Współpraca urządzeń Vaillant – korzyści regulacji systemowej

  • Stara instalacja grzejnikowa z pompą – parametry urządzenia

Warto również sprawdzić dane techniczne pompy ciepła. Producenci podają sprawność pomp ciepła dla różnych temperatur dolnego źródła oraz zasilania instalacji grzewczej. Jest to szczególnie istotne dla pomp typu powietrze-woda, w których temperatura dolnego źródła jest zmienna, ponieważ zależy od temperatury powietrza atmosferycznego. Warto tu zwrócić uwagę na pompy pracujące z czynnikiem chłodniczym R290 (propan), takie jak Vaillant aroTHERM plus. Jedną z najistotniejszych zalet R290 jest jego wysoka wydajność w porównaniu do innych czynników chłodniczych. Propan ma doskonałe właściwości termodynamiczne, pozwalające na wydajną pracę pompy ciepła nawet przy bardzo niskich temperaturach powietrza atmosferycznego (nawet do -25℃).

Przeczytaj też: Współczynnik COP – jak określić efektywność pracy pompy ciepła?

Systemowy regulator pogodowy sensoCOMFORT

Nowa instalacja grzejnikowa z pompą ciepłą

Jeżeli planujemy nową instalację grzewczą, w której skład wchodzą grzejniki, i chcemy zasilić ją pompą ciepła, to warto zdecydować się na tzw. grzejniki niskotemperaturowe, czyli grzejniki o zwiększonej powierzchni wymiany ciepła. Są one przez to nieco większe od tradycyjnych grzejników, natomiast pozwalają na znaczną redukcję temperatury zasilania instalacji. W połączeniu ze sterowaniem pogodowym pozwoli to na pracę pompy ciepła z najwyższą efektywnością przez cały sezon grzewczy.

Jakie grzejniki do pompy ciepła w nowej instalacji? Postaw na grzejniki niskotemperaturowe do pompy ciepła

Jeżeli planujesz nową instalację grzewczą, w której skład wchodzą grzejniki, i chcesz zasilić ją pompą, warto zdecydować się na tzw. grzejniki niskotemperaturowe do pompy ciepła. Są to urządzenia o zwiększonej powierzchni wymiany ciepła – mają nieco większe rozmiary od tradycyjnych grzejników, ale jednocześnie pozwalają na znaczną redukcję temperatury zasilania instalacji. Takie rozwiązanie, w połączeniu ze sterowaniem pogodowy, pozwoli na pracę pompy z najwyższą efektywnością przez cały sezon grzewczy.

Przeczytaj też: Pompa ciepła a koszty eksploatacji – jak dostosować moc pompy ciepła do potrzeb domu i jego mieszkańców?