Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Pompa do ogrzewania wody i domu – sposób na większe oszczędności

Nowoczesne instalacje grzewcze, które są całkowicie lub częściowo zasilane energią z odnawialnych źródeł, budzą duże zainteresowanie właścicieli domów. Wynika to z potrzeby ograniczenia zużycia nieodnawialnych paliw oraz z poszukiwania oszczędności na ogrzewaniu w domu. Poznaj powietrzne pompy ciepła do wody użytkowej oraz ogrzewania domu, które umożliwiają bardziej ekonomiczne pozyskiwanie energii.

Powietrzna pompa ciepła aroTHERM

Z tekstu dowiesz się:

  • na czym polega ogrzewanie domu i wody powietrzną pompą ciepła,
  • dlaczego pompa do ogrzewania wody i CO zasilana energią z powietrza działa nawet zimą,
  • jak oszczędzać na ogrzewaniu z pompy ciepła dzięki aroTHERM Split,
  • jak działa ogrzewanie wody z powietrza oraz ogrzewanie domu pompą ciepła typu Monoblok,
  • dlaczego warto postawić na powietrzną pompę ciepła do wody i CO.

W sprzyjających warunkach praca pompy ciepła do domu jest oparta jedynie w 25–30% na zasilaniu energią nieodnawialną. Pozostałe 70–75% energii dostarczanej do urządzeń pochodzi z odnawialnych źródeł – gruntu, wody lub powietrza. W tym artykule zwrócimy szczególną uwagę na ogrzewanie pompą ciepła z powietrza.

Ogrzewanie powietrzną pompą ciepła – CO i woda użytkowa

Ogrzewanie wody powietrzem? To możliwe! Z powietrza jako źródła ciepła korzystają nowoczesne pompy ciepła powietrze-woda. Takie urządzenia gwarantują komfort cieplny przy niewielkim zużyciu energii elektrycznej. Ponadto powietrzna pompa ciepła na wodę i CO może współpracować z wieloma systemami: solarnym, wentylacyjnym, fotowoltaicznym czy z regulatorem systemowym – co w znacznym stopniu zwiększa wydajność jej pracy.

Powietrzną pompę ciepła można też wykorzystać do chłodzenia pomieszczeń. Wszystkie pompy ciepła do wody i CO, które oferuje Vaillant, umożliwiają bowiem chłodzenie aktywne – urządzenie zmienia wtedy tryb swojej pracy i wymiana ciepła przebiega w odwrotnym kierunku, a więc, zamiast oddawać energię cieplną do pomieszczeń, jest ona pobierana przez pompę i „wyrzucana” na zewnątrz.

Przeczytaj: Budowa pompy ciepła – sprawdź, jak działa pompa ciepła?

Zobacz na filmie, jakie zalety posiada powietrzna pompa ciepła

Ogrzewanie domu pompą ciepła – działa nawet przy niskich temperaturach

Powietrzne pompy ciepła do wody użytkowej oraz centralnego ogrzewania czerpią energię cieplną z powietrza, które ma wyższą lub niższą temperaturę o różnych porach roku. Jednak nie wyklucza to efektywnej pracy pompy. Powietrzna pompa ciepła aroTHERM Split może pracować również przy bardzo niskiej temperaturze na zewnątrz, dochodzącej nawet do -20°C. Oznacza to, że mimo zmian temperatury powietrza nie przerywa ona swojej pracy i umożliwia ciągłe ogrzewanie domu oraz podgrzewanie wody w zależności od potrzeb jego mieszkańców.

Powietrzna pompa ciepła aroTHERM Split pod względem efektywności energetycznej spełnia kryteria klasy A++ (dla ogrzewania) i klasy A (dla przygotowania ciepłej wody). Umożliwia także schładzanie budynku – do tego celu nie jest wymagana instalacja dodatkowych urządzeń. Zatem zarówno chłodzenie, jak i ogrzewanie budynku można uzyskać za pomocą wyłącznie jednego systemu, co zwiększa opłacalność inwestycji w pompę ciepła typu powietrze-woda.

Pompa ciepła typu powietrze-woda aroTHERM Split

Pompy ciepła do CO i wody – ogrzewanie i realne oszczędności dzięki aroTHERM Split

Współczynnik efektywności COP dla wspomnianej powietrznej pompy ciepła aroTHERM Split wynosi do 3,11 (dla warunków pracy A7/W35, czyli temperatury powietrza 7℃ i temperatury wody 35℃). Oznacza to, że jest możliwe stworzenie instalacji o zerowym rocznym bilansie energetycznym, gdyż budynek będzie całkowicie niezależny od zewnętrznego zasilania. Dzięki temu mieszkańcy mają możliwość uzyskania całkowitej niezależności od dostawców energii.

Powietrzna pompa ciepła w domu jednorodzinnym dostarcza zatem więcej ciepła, niż zużywa prądu i dlatego jest tania w eksploatacji. Ponadto pompy tego typu są tańsze od gruntowych pomp ciepła, gdyż ich montaż jest o wiele łatwiejszy.

Nie tylko urządzenia Split – monoblokowa pompa do grzania wody i domu

Warto wiedzieć, że oprócz ogrzewania powietrzną pompą ciepła w technologii aroTHERM Split, użytkownicy mogą wybrać jeszcze jedno rozwiązanie – urządzenie powietrze-woda – Monoblok. Główna różnica polega na budowie tych systemów. O ile w pompie typu Split system został podzielony między dwa urządzenia (jednostkę zewnętrzną i centralę), o tyle w pompie monoblokowej cały układ chłodniczy znajduje się w jednym urządzeniu montowanym na zewnątrz budynku. W domu wystarczy zainstalować jedynie moduł hydrauliczny lub centralę grzewczą uniTOWER i regulator. To rozwiązanie, ze względu na niewielkie rozmiary urządzeń, gwarantuje dużą oszczędność przestrzeni wewnątrz oraz na zewnątrz domu, a także wyjątkowo łatwy montaż.

Przykładem pompy monoblokowej jest model aroTHERM plus, który może łączyć się – podobnie jak pompa typu Split – w system hybrydowy z tradycyjnymi źródłami ciepła, takimi jak kotły na olej lub gaz. Dzięki temu w zależności od temperatury na zewnątrz automatycznie wybierane jest ogrzewanie powietrzne domu lub inne źródło ciepła, które w danym momencie wygeneruje najmniejsze koszty ogrzewania.

Pompa ciepła aroTHERM Plus

Pompa ciepła do ogrzewania wody i CO aroTHERM – największe korzyści urządzeń powietrze-woda

Ogrzewanie wody pompą ciepła Vaillant jest w stanie w pełni zaspokoić zapotrzebowanie czteroosobowej rodziny na ciepłą wodę podczas porannego i wieczornego „szczytu higienicznego”. Dodatkowo nie tylko efektywnie ogrzewa budynek przez cały rok, ale też pozwala schłodzić wnętrze w gorące dni. Pompę ciepła można również spokojnie zamontować w ogrodzie bez obaw o przebywające w jej otoczeniu dzieci, ponieważ została zaprojektowana z uwzględnieniem norm dla placów zabaw.

Co więcej, tego typu pompy ciepła w domu nie wymagają przeprowadzania kosztownych prac ziemnych związanych np. z instalacją rur i odwiertami w gruncie, co znacznie zmniejsza koszty całej instalacji i pozwala także na montaż w już zamieszkałych budynkach. Ponadto instalacja systemu powietrznej pompy ciepła w urządzonym ogrodzie nie zniszczy go. Np. w przypadku aroTHERM Split wszystkie elementy systemu zostały ograniczone do jednostki zewnętrznej powietrze-woda aroTHERM – umieszczonej poza domem i łatwej w montażu – oraz centrali grzewczej uniTOWER znajdującej się wewnątrz domu.

Poznaj jeszcze więcej korzyści z posiadania powietrznej pompy ciepła w domu:

  • niskie koszty montażu – powietrzna pompa ciepła jest znacznie tańsza w montażu niż np. kocioł na gaz (wymaga on przyłączenia gazowego i miejsca na kotłownię, których pompa ciepła nie potrzebuje). Ponadto instalacja pompy podnosi wartość nieruchomości przy odsprzedaży,
  • ekologia – dzięki powietrznym pompom ciepła jest możliwe zmniejszenie lub całkowite wyeliminowanie w gospodarstwie domowym emisji dwutlenku węgla do atmosfery. W systemach Vaillant prąd elektryczny jest bowiem częściowym źródłem zasilania,
  • komfort użytkowania – w powietrznych pompach ciepła nie jest konieczne uzupełnianie zbiornika z opałem, a także czyszczenie i rozpalanie urządzenia,
  • cicha praca – powietrzne pompy ciepła Vaillant gwarantują wyjątkowo cichą pracę, która nie zakłóca spokoju mieszkańców.

Pompa ciepła powietrze-woda aroTHERM - korzyści i technologia

Na rynku są dostępne różne typy pomp ciepła, które pobierają energię z gruntu, wody lub powietrza. Powietrzne pompy ciepła do domu cieszą się największą popularnością zarówno wśród posiadaczy nowych domów jednorodzinnych, jak i modernizowanych. Nic dziwnego, skoro w porównaniu do innych pomp ciepła systemy powietrzne są najtańsze w eksploatacji i najłatwiejsze w montażu!

Przeczytaj: Dobór pompy ciepła – sprawdź, jakie masz możliwości