Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Tanie ogrzewanie do domu – konfiguracja i eksploatacja pompy ciepła

Pompy ciepła najczęściej są postrzegane jako urządzenia służące wyłącznie do ogrzewania budynków i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Nic bardziej mylnego! Chłodzenie domu pompą ciepła jest jak najbardziej możliwe. W większości przypadków może służyć ona do zmniejszania temperatury pomieszczeń latem, aby zapewnić komfort w domu przez cały rok. To wszystko bez konieczności stosowania odrębnej instalacji klimatyzacyjnej. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak chłodzi pompa ciepła.

Pompa ciepła aroTHERM plus

Z tekstu dowiesz się:

  • dlaczego pompa ciepła to urządzenie wielofunkcyjne,
  • na czym polega chłodzenie aktywne,
  • na czym polega chłodzenie pasywne pompą ciepła,
  • jak wygląda chłodzenie za pomocą pompy ciepła,
  • ile kosztuje chłodzenie pompą ciepła.

Gorące lata coraz częściej skłaniają do poszukiwania rozwiązań w zakresie chłodzenia budynków. Jeśli zdecydujesz się na zastosowanie ekologicznego urządzenia grzewczego, jakim jest pompa ciepła, możesz precyzyjnie kontrolować temperaturę wewnątrz domu przez cały rok. Dzięki jego wykorzystaniu również do chłodzenia pomieszczeń nie ma konieczności stosowania odrębnej instalacji klimatyzacyjnej, co zapewni Ci oszczędności zarówno w procesie inwestycyjnym, jak i w późniejszej eksploatacji.

Pompa ciepła – grzanie i chłodzenie

Pompa ciepła to urządzenie służące do transportu energii cieplnej z przestrzeni chłodnej do ciepłej. W trakcie sezonu grzewczego źródłem ciepła dla pompy ciepła typu powietrze-woda jest powietrze atmosferyczne lub grunt – w przypadku pomp solankowych. Ciepło odebrane od otoczenia przy niskiej temperaturze transportowane jest do budynku i wykorzystane do ogrzewania. Latem cykl ten może zostać odwrócony, dlatego że urządzenie pozwala na odbiór ciepła z wnętrza budynku i oddanie go do otoczenia zewnętrznego w celu chłodzenia pomieszczeń.

W zależności od rodzaju pompy ciepła rozróżnia się dwa sposoby pracy tych urządzeń w trybie chłodzenia. W przypadku pomp powietrznych i gruntowych możliwe jest chłodzenie aktywne, czyli wykorzystujące pracę sprężarki. Natomiast dzięki pompie gruntowej z dolnym źródłem w postaci odwiertów pionowych można zastosować również chłodzenie pasywne.

Pompa ciepła – chłodzenie aktywne, na czym polega?

Jeśli zależy Ci na urządzeniu wielofunkcyjnym, zastanów się nad wyborem pompy ciepła – chłodzenie latem oraz ogrzewanie zimą nie jest dla niej żadnym wyzwaniem. Podczas pracy w jej zamkniętym obiegu krąży czynnik chłodniczy, podlegający cyklowi przemian termodynamicznych. Dzięki temu pompa poprzez parownik odbiera ciepło z otoczenia o niskiej temperaturze, a następnie oddaje je w skraplaczu przy temperaturze wysokiej. Ilość odebranej darmowej i odnawialnej energii cieplnej jest kilkukrotnie wyższa od ilości energii elektrycznej potrzebnej do podtrzymania tego procesu. W związku z tym pompy ciepła są urządzeniami przyjaznymi dla środowiska i nieemitującymi zanieczyszczeń.

Każda pompa ciepła Vaillant ma możliwość odwrócenia kierunku przepływu ciepła, dlatego może pracować również latem i obniżać temperaturę w pomieszczeniu. Tego rodzaju chłodzenie z wykorzystaniem pracy sprężarki pompy ciepła nazywane jest chłodzeniem aktywnym. Pozwala na wykorzystanie pełnej mocy pompy ciepła i osiągnięcie niskiej temperatury czynnika.

Jeśli zdecydujesz się na pompę ciepła powietrze-woda, chłodzenie aktywne zrealizujesz na przykład za pomocą urządzenia aroTHERM plus oraz pomp solankowych z pionowym gruntowym wymiennikiem ciepła.

Chłodzenie pasywne pompą ciepła – jak działa?

Chłodzenie pasywne polega na bezpośrednim odprowadzeniu ciepła z wnętrza budynku z pominięciem obiegu chłodniczego pompy ciepła. Ten tryb może być realizowany tylko w przypadku gruntowych pomp ciepła, takich jak flexoCOMPACT exclusive, których dolnym źródłem ciepła są pionowe sondy gruntowe.

Ciepło odebrane z budynku oddawane jest do obiegu solanki, krążącej w pionowych odwiertach poprzez oddzielny wymiennik ciepła. Dzięki temu energia elektryczna wymagana w tym procesie ogranicza się jedynie do napędu pomp obiegowych górnego i dolnego źródła. Chłodzenie pasywne nie jest w stanie zapewnić równie wysokiej mocy co chłodzenie aktywne, jednak w większości przypadków powinno pozwolić na schłodzenie pomieszczeń o kilka stopni. To zdecydowanie najtańsza opcja na obniżenie temperatury w budynku, ale również ma ona pozytywny wpływ na regenerację dolnego źródła.

Pompa ciepła flexoCOMPACT exclusive

Jak chłodzi pompa ciepła?

Chłodzenie za pomocą pompy ciepła w większości przypadków może się odbywać poprzez instalację podłogową, służącą zimą do ogrzewania. Wykorzystanie „podłogówki” możliwe jest zarówno dla chłodzenia aktywnego, jak i pasywnego. W przypadku chłodzenia pasywnego jest to praktycznie jedyna dostępna metoda. Dzięki możliwości osiągnięcia niskiej temperatury czynnika, w przypadku chłodzenia aktywnego można wykorzystać instalację klimakonwektorową. Pozwala to na skuteczny odbiór ciepła z pomieszczeń – tak, jak miałoby to miejsce w przypadku zastosowania klimatyzatora.

Jeżeli chłodzenie realizowane jest poprzez instalację podłogową, konieczna jest bieżąca kontrola punktu rosy, tak aby temperatura podłogi nie spadła poniżej temperatury wykroplenia pary wodnej na jej powierzchni. Należy więc zwrócić uwagę, aby regulator wyposażony był w czujnik pomiaru wilgotności powietrza i kontrolę punktu rosy. Umożliwia to sterownik sensoCOMFORT VRC 720 współpracujący z pompami ciepła Vaillant.

Utrzymanie wymaganej temperatury w pomieszczeniach, nie tylko wysokiej zimą, lecz także niskiej latem, możliwe jest dzięki instalacji z pompą ciepła. Skontaktuj się z autoryzowanym serwisem, który pomoże Ci dobrać odpowiednie dla Twojego domu urządzenie.

Pompa ciepła z funkcją chłodzenia – cena

Pompa ciepła powietrze-woda z funkcją chłodzenia może różnić się ceną w zależności od wielu czynników, takich jak moc, efektywność energetyczna, dodatkowe funkcje i wiele innych. Skontaktuj się bezpośrednio z producentem lub dystrybutorem powietrznych pomp ciepła z funkcją chłodzenia, aby uzyskać dokładniejszą informację na temat ceny konkretnego urządzenia, która spełni Twoje indywidualne potrzeby.

Przeczytaj: Dobór pompy ciepła. Poznaj zasady działania różnych rodzajów urządzeń do ogrzewania pomieszczeń i wody