Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Chłodzenie pomieszczeń za pomocą pompy ciepła. Sprawdź, jak to działa

W nowoczesnym budownictwie chłodzenie pomieszczeń latem zyskuje nie mniejsze znaczenie niż konieczność ich ogrzewania zimą. Wykorzystując pompę ciepła zyskujemy możliwość dbania o komfort wewnątrz budynku przez cały rok, bez konieczności stosowania odrębnej instalacji klimatyzacyjnej. Dzięki temu zmniejszają się zarówno nakłady inwestycyjne, jak i eksploatacyjne związane z utrzymaniem w dobrym stanie technicznym dwóch odrębnych instalacji.

Do chłodzenia pomieszczeń wybierz pompę ciepła aroTHERM plus

Z tekstu dowiesz się:

  • jak działają pompy ciepła,
  • na czym polega chłodzenie aktywne,
  • na czym polega chłodzenie pasywne,
  • jak chłodzić pomieszczenia pompą ciepła

Pompy ciepła to nie tylko urządzenia zdolne do ogrzewania budynków i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Każda pompa ciepła Vaillant może być z powodzeniem wykorzystana również do schładzania pomieszczeń w okresie letnim. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na temat działania pomp ciepła, a także rodzajach chłodzenia.

Jak działa pompa ciepła?

Pompy ciepła są urządzeniami zdolnymi do transportu energii cieplnej z przestrzeni chłodnej do ciepłej. W trakcie sezonu grzewczego źródłem ciepła dla pomp ciepła typu powietrze-woda jest powietrze atmosferyczne, lub grunt – w przypadku pomp solankowych. Ciepło odebrane od otoczenia przy niskiej temperaturze transportowane jest do budynku i wykorzystane do ogrzewania. Latem cykl ten może zostać odwrócony, pozwalając na odbiór ciepła z wnętrza budynku i oddanie go do otoczenia zewnętrznego w celu chłodzenia pomieszczeń.

W zależności od rodzaju pompy ciepła, rozróżnia się dwa sposoby pracy tych urządzeń w trybie chłodzenia. W przypadku pomp powietrznych i gruntowych możliwe jest chłodzenie aktywne, czyli wykorzystujące pracę sprężarki. Stosując pompę gruntową z dolnym źródłem w postaci odwiertów pionowych, możliwe jest również zastosowanie chłodzenia pasywnego, związanego z najniższym kosztem eksploatacji.

Aktywne chłodzenie pomieszczeń pompą ciepła – na czym polega?

Podczas pracy pompy ciepła w jej zamkniętym obiegu krąży czynnik chłodniczy, podlegający cyklowi przemian termodynamicznych. Dzięki temu urządzenie to poprzez parownik odbiera ciepło z otoczenia o niskiej temperaturze, a następnie oddaje je w skraplaczu przy temperaturze wysokiej. Ilość odebranej darmowej i odnawialnej energii cieplnej jest kilkukrotnie wyższa od ilości energii elektrycznej potrzebnej do podtrzymania tego procesu. Dzięki temu pompy ciepła są urządzeniami przyjaznymi dla środowiska i nie emitującymi zanieczyszczeń.

Każda pompa ciepła Vaillant posiada możliwość odwrócenia kierunku przepływu ciepła. Dzięki temu może pracować również latem, służąc do osiągnięcia wymaganej temperatury w pomieszczeniu. Tego rodzaju chłodzenie z wykorzystaniem pracy sprężarki pompy ciepła nazywane jest chłodzeniem aktywnym. Pozwala na wykorzystanie pełnej mocy pompy ciepła i osiągnięcie niskiej temperatury czynnika. Chłodzenie aktywne może być realizowane przez pompy ciepła typu powietrze-woda (jak np. pompa ciepła aroTHERM plus) oraz pompy solankowe z pionowym gruntowym wymiennikiem ciepła.

Chłodzenie pasywne pompą ciepła – jak działa?

W odróżnieniu od chłodzenia aktywnego, chłodzenie pasywne polega na bezpośrednim odprowadzeniu ciepła z wnętrza budynku z pominięciem obiegu chłodniczego pompy ciepła. Tego typu chłodzenie może być realizowane tylko przez gruntowe pompy ciepła, takie jak flexoCOMPACT exclusive, których dolnym źródłem ciepła są pionowe sondy gruntowe.

Ciepło odebrane z budynku oddawane jest do obiegu solanki, krążącej w pionowych odwiertach poprzez oddzielny wymiennik ciepła. Dzięki temu energia elektryczna wymagana w tym procesie ogranicza się jedynie do napędu pomp obiegowych górnego i dolnego źródła. Chłodzenie pasywne nie jest w stanie zapewnić równie wysokiej mocy, co chłodzenie aktywne, jednak w większości przypadków powinno pozwolić na schłodzenie pomieszczeń o kilka stopni. Chłodzenie pasywne nie tylko jest najtańszą opcją na obniżenie temperatury w budynku, ale również ma pozytywny wpływ na regenerację dolnego źródła.

Jak chłodzić pomieszczenie pompą ciepła?

Chłodzenie pomieszczeń przy pomocy pompy ciepła w większości przypadków może się odbywać poprzez instalację podłogową, służącą zimą do ogrzewania. Wykorzystanie „podłogówki” możliwe jest zarówno dla chłodzenia aktywnego, jak i pasywnego. W przypadku chłodzenia pasywnego jest to praktycznie jedyna dostępna metoda. Dzięki możliwości osiągnięcia niskiej temperatury czynnika, w przypadku chłodzenia aktywnego można wykorzystać instalację klimakonwektorową. Pozwala to na skuteczny odbiór ciepła z pomieszczeń – tak, jak miałoby to miejsce w przypadku zastosowania klimatyzatora.

Jeżeli chłodzenie realizowane jest poprzez instalację podłogową, konieczna jest bieżąca kontrola punktu rosy, tak aby temperatura podłogi nie spadła poniżej temperatury wykroplenia pary wodnej na jej powierzchni. Należy więc zwrócić uwagę, aby regulator wyposażony był w czujnik pomiaru wilgotności powietrza i kontrolę punktu rosy. Umożliwia to sterownik sensoCOMFORT VRC 720 współpracujący z pompami ciepła Vaillant.

Utrzymanie wymaganej temperatury w pomieszczeniach, nie tylko wysokiej zimą, lecz także niskiej latem, możliwe jest dzięki instalacji z pompą ciepła. Skontaktuj się z autoryzowanym serwisem, który pomoże Ci dobrać odpowiednie dla Twojego domu urządzenie.

Przeczytaj też: Dobór pompy ciepła. Poznaj zasady działania różnych rodzajów urządzeń do ogrzewania pomieszczeń i wody