Wymagania i wymiary kotłowni z pompą ciepła
Wymagania i wymiary kotłowni dla pomieszczeń z pompą ciepła nie są wygórowane w porównaniu do kotłowni gazowej, olejowej czy węglowej. Pompa ciepła może być bowiem zainstalowana w większości miejsc znajdujących się w każdym domu jednorodzinnym. Dowiedz się, jakie powinny być minimalne wymiary kotłowni z pompą ciepła, a także, w jaki sposób obliczyć jej kubaturę.
Z tekstu dowiesz się:
- jakie są główne wymagania dla kotłowni z pompą ciepła,
- jak obliczyć kubaturę kotłowni z pompą ciepła.
Jeśli decydujesz się na montaż pompy ciepła, nie musisz martwić się o minimalne wymiary kotłowni. Niemal każde pomieszczenie w domu może być kotłownią dla pompy ciepła – wyjątkiem są pokoje przeznaczone do stałego pobytu ludzi. Dźwięk, jaki emitują nowoczesne pompy ciepła wewnątrz domu, jest najczęściej cichszy od hałasu powodowanego przez urządzenia domowe czy samych mieszkańców. Jednak w porze nocnej długi okres oddziaływania nawet minimalnego hałasu może być dla człowieka uciążliwy. Właśnie dlatego budowa kotłowni w domu jednorodzinnym musi być dobrze przemyślana.
Kotłownia – wymagania
Jak zostało wspomniane powyżej, kotłownia w domu jednorodzinnym nie powinna znajdować się w pomieszczeniach mieszkalnych przeznaczonych do stałego przebywania domowników. Dotyczy to w szczególności sypialni, pokoi dziecięcych czy gościnnych, w których funkcjonujesz ponad 4 godziny na dobę. Za pomieszczenia mieszkalne przeznaczone jedynie do czasowego przebywania można uznać te, w których wykonujesz czynności o charakterze dorywczym od 2 do 4 godzin na dobę, tj. kuchnia, pralnia, łazienka, przedpokój itp. Wyciszenie kotłowni z pompą ciepła nie będzie w tym wypadku konieczne, ponieważ umieszczenie jej w tych pomieszczeniach nie spowoduje u mieszkańców dyskomfortu.
Dom jednorodzinny – wymiary kotłowni
Inne wymagania dla kotłowni z pompą ciepła i wymiary wynikają w znacznej mierze z wytycznych producenta. Instrukcje montażu określają zazwyczaj niezbędne odległości, jakie należy zachować od urządzenia, a także szczegółowe informacje dotyczące na przykład wymiarów drzwi do kotłowni. Pozwalają one na wygodne prowadzenie prac zarówno montażowych, jak i w późniejszym czasie także konserwacyjnych i serwisowych. Na tej podstawie możesz określić niezbędne wymiary kotłowni.
Zastanawiasz się, jaka wentylacja w kotłowni musi być zapewniona? Pompa ciepła jako źródło ciepła pozbawione paleniska nie narzuca też takich wymagań przeciwpożarowych czy wentylacyjnych jak w przypadku zastosowania kotłów grzewczych. Zatem nie będzie Ci potrzebna kratka nawiewna do kotłowni. Nie ma również wymagań dotyczących bezpiecznego odprowadzenia spalin, budowy komina czy też uzależniania pracy od działania wentylacji mechanicznej (także okapów kuchennych), tak jak jest to określane dla tradycyjnych kotłów z otwartą komorą spalania.
Przeczytaj też: Dom bez komina – o czym warto pamiętać?
Kubatura pomieszczenia – wzór
Jedyny wzór stosowany do określania wymaganej kubatury kotłowni z pompą ciepła uwzględnia rodzaj i ilość zastosowanego czynnika chłodniczego. Wymaganie to nie będzie dotyczyło pomp ciepła typu monoblok, jak np. Vaillant aroTHERM. Czynnik chłodniczy nie jest bowiem obecny w obrębie budynku.
Jednak w przypadku pomp ciepła typu Split, złożonych z dwóch jednostek, np. Vaillant flexoCOMPACT exclusive, czynnik chłodniczy może już znajdować się w obrębie budynku (w jednostce wewnętrznej). Wówczas warto obliczyć, jaka jest wymagana kubatura pomieszczenia z pompą ciepła. Stosowane często czynniki chłodnicze nie są toksyczne ani łatwopalne. Ich zagrożenie dla zdrowia człowieka sprowadza się do wypierania tlenu z powietrza wewnętrznego. Stąd też odpowiednia kubatura pomieszczenia ma zapewnić bezpieczne niskie stężenie par czynnika w powietrzu w razie ewentualnej nieszczelności obiegu chłodniczego.
Poznałeś wymagania i wymiary dotyczące kotłowni. Vaillant z szerokim asortymentem pomp ciepła zapewni najwyższą jakość. Już teraz sprawdź dostępną ofertę i wybierz urządzenie, które posłuży Ci na lata!