Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Jak uniknąć najczęściej popełnianych błędów przy montażu pompy ciepła? Wybierz sprawdzonego instalatora!

Pompy ciepła coraz częściej stanowią pierwszy wybór urządzenia do ogrzewania, przygotowania c.w.u. oraz chłodzenia domów. Wraz z ich rosnącą popularnością rośnie również liczba firm instalacyjnych, które oferują te urządzenia. Wraz z ekspertami Vaillant wyjaśniamy, dlaczego tak istotne jest, aby montażem pompy ciepła zajmowali się wykwalifikowani Instalatorzy Autoryzowani.

Postaw na sprawdzonego instalatora Vaillant

Z tekstu dowiesz się:

  • jak prawidłowo dobrać pompę,
  • czym są optymalne warunki przepływu,
  • jaka instalacja powinna zostać doprowadzona,
  • gdzie powinna być umieszona jednostka zewnętrzna,
  • jak powinno przebiegać bezpieczne uruchomienie instalacji.

W porównaniu do tradycyjnych urządzeń grzewczych, takich jak kotły stałopalne lub gazowe, pompy ciepła są urządzeniami znacznie mniej elastycznymi w doborze i instalacji. Wymagania techniczne systemów grzewczych z pompami ciepła nie stanowią bariery w kwestii stosowania tych urządzeń. Co jednak jest istotne podczas montażu pompy ciepła? Uprawnienia, które musi posiadać instalator oraz spełnienie kilku koniecznych warunków. W poniższym artykule omawiamy, na co należy szczególnie zwrócić uwagę przy instalacji pompy ciepła.

1. Montaż pompy ciepła – jak wybrać odpowiednią?

Nie przypadkiem dobór pompy ciepła dopasowany do potrzeb budynku i jego mieszkańców pojawia się na pierwszym miejscu naszego zestawienia. Jest on szczególnie istotny ze względu na optymalną pracę urządzenia przez cały sezon grzewczy, jak i minimalizację nakładów inwestycyjnych. Dobór pompy ciepła oraz jej osprzętu powinien być oparty na obliczeniu strat ciepła budynku oraz uwzględnieniu dodatkowych potrzeb, takich jak wymagany pobór c.w.u., potrzebę chłodzenia, sposób dostarczania ciepła itd.

2. Optymalne warunki przepływu – czym są?

Zarówno powietrzne, jak i gruntowe pompy ciepła wymagają zapewnienia odpowiedniego przepływu oraz zładu wody w instalacji grzewczej. Wartości te, w zależności od typu urządzenia, podawane są w danych technicznych. Warunek ten oznacza konieczność doboru odpowiedniej średnicy rur oraz – w wielu przypadkach – zastosowania dodatkowego bufora w instalacji.

3. Montaż pompy ciepła a doprowadzenie instalacji elektrycznej

Przed montażem pompy ciepła należy sprawdzić wymagania dotyczące jej zasilania energią elektryczną. Stosowane zabezpieczenia elektryczne mogą się różnić w zależności od typu urządzenia. Pompy ciepła często wyposażone są w szczytowe źródło ciepła w postaci grzałki elektrycznej. Należy wziąć to pod uwagę przy doborze zabezpieczeń elektrycznych oraz średnic przewodów.

4. Gdzie zamontować pompę ciepła? Umiejscowienie jednostki zewnętrznej

W przypadku powietrznych pomp ciepła bardzo istotny jest prawidłowy montaż jednostki zewnętrznej. Powinna ona być posadowiona na cokole oddalającym ją od gruntu, ponadto muszą być zachowane wymagane odległości od przegród budynku oraz granicy działki. Jednostka zewnętrzna nie powinna być również umieszczana przy ciągach komunikacyjnych oraz w bezpośrednim sąsiedztwie okien sypialni. Bardzo istotne jest również wykonanie odpływu skroplin, umożliwiającego przedostanie się kondensatu poniżej strefy przemarzania gruntu.

5. Jakie uprawnienia do montażu pompy ciepła oraz jej uruchomienia powinien mieć instalator?

Instalator powinien posiadać autoryzację oraz szkolenia producenta. Niezbędne jest także przeszkolenie hydrauliczne. Odpowiednie instruktaże, które udzielane są instalatorom Vaillant sprawiają, że usługa instalacji, pierwszego uruchomienia oraz serwisu jest profesjonalna i kompleksowa. Dlaczego natomiast pierwsze uruchomienie jest tak ważne?

Pierwsze uruchomienie systemu z pompą ciepła powinno zostać wykonane przez osobę z odpowiednimi uprawnieniami producenta. Podczas pierwszego uruchomienia wypełniana jest bowiem lista kontrolna, sprawdzająca poprawność montażu oraz parametrów pracy urządzenia. Istotne jest również to, aby pompa ciepła nie była uruchamiana w zimnej instalacji. Temperatura wody w instalacji powinna mieścić się w tzw. kopercie pracy sprężarki. W razie konieczności należy system rozgrzać przy pomocy źródła szczytowego. W przypadku pomp gruntowych nie należy wykonywać suszenia posadzek z wykorzystaniem pompy ciepła – może się to wiązać z nadmiernym wychłodzeniem dolnego źródła. W każdym przypadku należy zwrócić uwagę, aby instalacja w budynku była odpowietrzona. Podczas pierwszego uruchomienia powinny również zostać wprowadzone prawidłowe nastawy na sterowniku, uwzględniające optymalną pracę urządzenia oraz potrzeby mieszkańców. Użytkownik powinien również zostać przeszkolony w zakresie obsługi regulatora.

Wiesz już, co jest istotne podczas instalacji oraz pierwszego uruchomienia pompy ciepła. Koszt montażu pompy ciepła zależny jest od urządzenia oraz indywidualnych parametrów budynku. Aby zapoznać się ze szczegółową ofertą, skontaktuj się z autoryzowanym serwisem marki Vaillant!

Przeczytaj też: Błędy w montażu pomp ciepła powietrze-woda