Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Ogrzewanie budynku wielorodzinnego – dlaczego warto zainwestować w pompę ciepła w bloku lub w kamienicy?

Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z nowo powstającym budynkiem, czy z modernizacją, zastosowanie pompy ciepła w bloku lub kamienicy będzie zarówno oszczędnym, jak i przyjaznym dla środowiska rozwiązaniem. Choć te urządzenia najczęściej są utożsamiane z budownictwem jednorodzinnym, z powodzeniem można je stosować również przy większych inwestycjach.

Pompa ciepła geoTHERM perform w budynku wielorodzinnym

Z tekstu dowiesz się:

  • jak działa pompa ciepła w bloku,
  • w jaki sposób wykorzystać pompę ciepła do mieszkania w bloku,
  • dlaczego warto zainwestować w pompę ciepła w kamienicy lub w bloku.

Pompy ciepła geoTHERM perform powstały głównie z myślą o dużych inwestycjach. Typoszereg tych urządzeń pozwala na osiągnięcie mocy od 25 kW do nawet 624 kW przy kaskadowaniu, co umożliwia ogrzanie nawet do 15 000 m2 powierzchni (przy założeniu strat ciepła na poziomie 40 W/m2). Dzięki zastosowaniu pomp geoTHERM perform otrzymujemy system wysokiej jakości, który nadaje się do dużych domów jednorodzinnych, budynków wielomieszkaniowych, budynków użyteczności publicznej, a także obiektów o zastosowaniu komercyjnym. Urządzenia te zapewnią nie tylko ogrzewanie budynków wielorodzinnych, ale również przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Przy odpowiednim zaprojektowaniu instalacji możliwe jest również uruchomienie funkcji chłodzenia pasywnego.

Pompa ciepła do mieszkania w kamienicy lub w bloku – jak działa to urządzenie?

Pompa ciepła Vaillant geoTHERM perform jest urządzeniem typu solanka-woda. Czerpie ona energię z gruntu, skąd jest przekazywana poprzez specjalne kolektory umieszczone w pionowych odwiertach o głębokości od 80 do 100 m. Liczba odwiertów zależy od mocy pompy ciepła. Energia pobrana z gruntu jest przekazywana do pompy ciepła solanka-woda za pośrednictwem cieczy niemarznącej, zwanej inaczej solanką. Ze względu na stabilną temperaturę grunt stanowi znakomite odnawialne źródło ciepła. Energia jest odbierana przez solankę przy niskiej temperaturze – zimna solanka wracająca z pompy ciepła podgrzewa się w odwiertach o kilka kelwinów. Następnie trafia z powrotem do pompy ciepła, która odbiera tę energię i oddaje ją do instalacji grzewczej w wysokiej temperaturze.

Siłą napędową tego procesu jest sprężarka pompy ciepła, która wymusza obieg czynnika chłodniczego w zamkniętym układzie termodynamicznym urządzenia. Sprężarka zasilana jest energią elektryczną. Tym, co najistotniejsze w przypadku pomp ciepła, jest to, że ilość energii elektrycznej koniecznej do zasilenia pompy ciepła jest kilkukrotnie niższa od ilości energii cieplnej odebranej z gruntu.

Przeczytaj też: Układ kaskadowy pomp ciepła – jak działa regulacja kaskadowa i gdzie można ją stosować?

W jaki sposób wykorzystać pompę ciepła do ogrzewania budynków wielorodzinnych?

Pompy ciepła geoTHERM perform osiągają temperaturę zasilania do 65℃. Pozwala to na wykorzystanie ich:

  • w układach ogrzewania grzejnikowego,
  • w systemach płaszczyznowych.
  • do przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Dzięki temu jeden system grzewczy może być wykorzystywany przez cały rok. Przy podgrzewaniu ciepłej wody użytkowej pompami geoTHERM perform szczególnie polecane jest zastosowanie stacji świeżej wody pozwalających na higieniczne ogrzewanie c.w.u., co jest szczególnie istotne w dużych instalacjach.

Przeczytaj też: Pompa ciepła a grzejniki – czy to dobre rozwiązanie?

Pompa ciepła typu solanka-woda geoTHERM perform

Pompa ciepła w kamienicy lub bloku – dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie?

Montaż pompy ciepła Vaillant geoTHERM perform umożliwia dostarczenie ciepła oraz c.w.u. w sposób zrównoważony, efektywny oraz przyjazny dla środowiska. Zastosowanie nowoczesnych i odnawialnych systemów grzewczych znacząco zwiększa również atrakcyjność oraz wartość inwestycji. Znakomitym uzupełnieniem systemu pomp ciepła może być zasilenie go z innego odnawialnego źródła – słońca. Pompy ciepła geoTHERM perform są bowiem przygotowane do wykorzystania energii pochodzącej z instalacji fotowoltaicznej. Połączenie obu systemów pozwala nie tylko na znaczne obniżenie śladu węglowego, ale również na wymierne oszczędności.